Zkušební reaktor, který podle Hrona přijde na několik miliard, by se měl vejít do jedné nepříliš velké haly. Ta by mohla stát vedle nynějšího meziskladu vyhořelého paliva, které by nové zařízení spotřebovávalo.
"My tu technologii podporujeme. Pokud se to povede, neznám z ekonomického hlediska nic lepšího. Přivítali bychom, kdyby takové pokusné zařízení bylo u nás v elektrárně," prohlásil dukovanský ředitel pro finance a správu Josef Sedlák.
Upozornil, že elektrárna by tak využila radioaktivní odpad, který nyní produkuje a skladuje, a zároveň by se ho elegantně zbavila. Podle Sedláka však záleží i na stanovisku společnosti ČEZ, která elektrárnu vlastní. "Návrh na vybudování reaktoru je velmi dobře zdůvodněn jak ekonomicky, tak z hlediska public relations," dodal.
Odpad, proti němuž protestují ekologické iniciativy i obyvatelé, má asi po čtyři desítky let zůstat v meziskladu vyhořelého paliva. Následovat by mělo vybudování trvalého úložiště, kde čeká radioaktivní prvky rozklad po dobu sta tisíce let. Nový typ reaktoru by všechno vyhořelé palivo zužitkoval, a dlouhodobě aktivní zbytky by tudíž ani nevznikly.
Odborníci z řežského ústavu, Škody Plzeň, Jaderné fakulty Českého vysokého učení technického a Ústavu jaderné fyziky Akademie věd sdružení v konsorciu transmutace budou na výzkumu nového reaktoru spolupracovat s experty ostatních evropských zemí z Evropské unie.
Dotaci prvních pětatřiceti milionů korun na výzkum transmutace schválilo už loni ministerstvo průmyslu. Další peníze dostanou vědci z fondu na likvidaci vyhořelého paliva, do něhož přispívá ČEZ.
JAK MÁ FUNGOVAT TRANSMUTOR
Nový typ reaktoru, takzvaný transmutor, má fungovat podobně jako moderní motor s katalyzátorem na čištění spalin.
Ve spalovacím válci je buď jaderný odpad, anebo směs vyhořelého a čerstvého paliva. Samo o sobě se však nedokáže rozhořet (a tedy reagovat), proto potřebuje elektrickou jiskru ze zapalovací cívky. Tou je urychlovač protonů, který vstříknutím svazku částic na terčík vybudí v palivu krátkou jadernou reakci. Část paliva se spálí a reakce uhasne. Vzniklé teplo se využije.
V katalyzátoru výfukové směsi se nespotřebované palivo přečistí. Odstraní se radioaktivní odpady, které se samovolně rozpadnou za desítky let. Využitelná část se znovu pošle do spalovacího prostoru a celý cyklus se může opakovat až do úplného spotřebování.