Dukovany chtějí pryč z Vysočiny

  11:24aktualizováno  11:24
Dukovany - Vládní návrh zákona, který mění vymezení hranic krajů, dává prostor obci Dukovany k zesílení tlaku při jednání o přestupu z kraje Vysočina pod Jihomoravský kraj. „Podle vládního usnesení přináleží Dukovany k území okresu Znojmo v Jihomoravském kraji," uvedl Vítězslav Jonáš, starosta obce, na jejímž katastru stojí část jaderné elektrárny.

Pokud by se obec odtrhla od Vysočiny, přesune se i část elektrárny na území Jihomoravského kraje. „Nevidím problém v tom, že by část provozu byla na Vysočině a část v Jihomoravském kraji. V říjnu jsme se obrátili přímo do Prahy. Zažádali jsme písemně u generálního ředitele ČEZ o podporu naší snahy patřit pod Jihomoravský kraj," konstatoval starosta.

Hranice krajů by procházela areálem elektrárny
Jaderná elektrárna na území dvou krajů je však nerálná pro hejtmana Vysočiny Františka Dohnala. "Považuji to za zásadní komplikaci, například z důvodů krizového řízení. Není možné aby při krizovém řízení rozhodovaly dva kraje," vyjádřil složitost situace hejtman.

Jaderná elektrárna leží na katastrálním území obcí Dukovany a Rouchovany. Rouchovany nikdy neprojevily zájem z přejít z Vysočiny k Jihomoravskému kraj.

Mluvčí jaderné elektrárny Petr Spilka je o tendencích obce informován. I on upozornil na určité komplikace. „Po legislativní stránce vzniknou problémy. Hranice obou krajů by vedla areálem elektrárny. Například při vyřizování stavebního povolení by to znamenalo absolvovat jednání na obou krajích," vysvětlil Spilka.

Odchod bez jaderné energie? Ne!
Potíže by podle hejtmana Dohnala vznikly také při správních řízeních, kde by musely být přizváni sousedé z Rakouska. "Takové problémy znají v Temelíně a vědí jaké komplikace to s sebou nese," řekl hejtman. Jediným řešením nastalé situace by podle něho byla změna hranic katastrálního území. "Je však otázkou, zda by starosta Dukovan odcházel do jiného kraje bez jaderné elektrárny," řekl Dohnal.

Odpověď starosty mu dává za pravdu. "S touto možností nekalkulujeme. Bez elektrárny bychom nepřešli, je to pro nás silný podnik," reagoval Jonáš.

Jinak hejtman Vysočiny snahy obcí o změnu příslušnosti ke krajům respektuje. "Otázku jaderné elektrárny je však třeba řešit odděleně. Nemůže zůstat na území dvou krajů," uvedl hejtman.

Obec by získala silnější pozici
Starosta Jonáš vnímá především postavení obce na Vysočině. „Zde budeme pouze jednou ze tří stejně velkých obcí na okraji kraje. Naše postavení v Jihomoravském kraji bude silnější. Staneme se největší obcí v západní části regionu," řekl Jonáš s tím, že důležitou roli hraje zajištění veřejné správy pro obyvatele obce. „V případě přestupu bude veřejná správa zajišťována úřady v Moravském Krumlově a Brně, což je pro lidi výhodnější" podotkl Jonáš.

Pro většinu dukovanských obyvatel, kteří dali místnímu zastupitelstvu mandát pro jednání o odtržení z Vysočiny ve veřejné anketě, je prioritou právě dostupnost úřadů. „Do Brna to máme blíž než do Jihlavy," argumentoval Antonín Mastný. „Do Brna jede autobus jednou za hodinu a do Jihlavy je spojení špatné," reagoval Josef Zelinka.

Třebíč nebo Znojmo?
Opatrnější postoj vyjádřil Drahoslav Oulehla. „Rozhodující není zda Brno nebo Jihlava, ale kde bude ten stupeň správy, který mi má být nejblíže. Otázka je tedy spíše Třebíč nebo Znojmo. Do Třebíče se dostanu snáze. Zatím nám chybí podrobnější informace," shrnul Oulehla.

"Podle mých informací byl jmenovaný návrh zákona, který řadí obec Dukovany k okresu Znojmo, ministrem vnitra stažen," dodal hejtman František Dohnal.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz