Důkaz shořel, Gross už nemá dluh

  1:00aktualizováno  1:00
Jediný důkaz, který mohl premiérovi Stanislavu Grossovi zkomplikovat život při dokazování původu peněz na jeho byt, zmizel. Tato nečekaná zpráva přišla ve středu do redakcí novin v 15.30 z e-mailové adresy Rosta.Rod@seznam.cz. Co se stalo?
Michal Simkanič ukazuje směnku

Michal Simkanič ukazuje směnku na 900 tisíc korun. Údajně ji koupil od Rostislava Roda. Ten měl peníze půjčit Grossovu strýci Františku Vikovi, který tvrdí, že pomohl synovci financovat byt. (9. února 2005) | foto: Michal SváčekMF DNES

VŠE O KAUZE GROSSOVA BYTU

Ve zkratce jde o to, že náhle objevený věřitel Rostislav Rod, jenž v pátek prohlásil, že to je on, kdo stojí za záhadnou půjčkou 900 tisíc korun pro Stanislava Grosse, směnku o tomto dluhu předal šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. A ten ji prý spálil.

"Koupenou směnku jsem znehodnotil a byl bych rád, aby toto mé gesto bylo chápáno jako výraz sounáležitosti se všemi, kdo jsou pronásledováni médii nikoliv na základě faktů, ale nálad či objednávky," uvedl ve svém prohlášení Simkanič.

Případ nejasného původu peněz, které manželé Grossovi v létě 1999 použili na pořízení bytu v Praze na Barrandově a kvůli nimž se novináři i opozice snaží od Grosse získat jasný důkaz, tak nabral poněkud groteskní ráz.

Premiér Gross po své mluvčí vzkázal, že teď už vlastně nemá, komu a proč by dluh vracel. "Jestliže se pan Rod a Simkanič dohodli, tak pan premiér nemá komu peníze vracet," oznámila tisková mluvčí Věra Dušková. 

Už i někteří poslanci vládních stran, kteří v úterý zabránili tomu, aby se téma Grossova bytu dostalo na program Sněmovny, se neudrželi a při čtení Simkaničova prohlášení propukali v smích.

Například vicepremiér a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se dlouze smál a pak se zmohl na jedinou odpověď: "Já už nevím, co si o tom mám myslet. Budu o tom mluvit s Grossem."

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek zase po přečtení textu nasadil kamenný výraz, odmlčel se a po chvíli řekl: "Já už to prostě nebudu komentovat. Ne, nebudu."

Poslankyně Unie svobody Táňa Fischerová řekla: "Je pan Simkanič blázen, že zničí dokument, který měli všichni vidět? Už mi to připadá absurdní. Věřím, že ta kauza přinese změnu poměrů."

Po nečekaném pokračování případu zesílila snaha ODS dostat od Grosse jasné vysvětlení, nebo demisi. K té ho vyzval například předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Místopředseda ODS Ivan Langer zase řekl: "Je to kocourkovský vývoj. Pokud jsem měl na začátku relativně malé pochybnosti, tak každou osobou v této absurdní hře pochybnosti rostou. Narostly po strýci Vikovi, po panu Rodovi a s panem Simkaničem dosáhly vrcholu."

V Langerově odpovědi se skrývá vlastně celá geneze případu. MF DNES se totiž v polovině ledna Grosse zeptala, z jakých prostředků v srpnu 1999 zaplatil zálohu na byt ve výši 2,5 milionu korun.

Gross tehdy odpověděl, že zčásti ze svých peněz a zčásti díky půjčce od strýce Františka Vika. Když se ukázalo, že strýc Vik peníze neměl, přišel Gross s tvrzením, že peníze si strýc půjčil od dalších příbuzných.

Minulý pátek se znenadání objevil bývalý novinář Rostislav Rod, který tvrdil, že to byl on, kdo Vikovi půjčil 900 tisíc korun, a že mu za to Vik má za dva roky vrátit 1,3 milionu korun. Rod řekl, že to pro něj byl normální obchod, na kterém vydělá víc, než kdyby peníze uložil do banky.

A ve středu? V prohlášení šéfa České pravice Michala Simkaniče se uvádí: "Dohodl jsem se s panem Rodem na odkoupení směnky, a to za stejnou sumu, která byla původním předmětem půjčky, tedy za 900 tisíc korun. Protože jakožto mimoparlamentní strana disponujeme velmi omezenými prostředky, dohodl jsem se s prodávajícím na odložené splatnosti."

Neboli: Rod zatím za směnku nedostal nic a nemá ani jistotu, že někdy dostane. Česká pravice ve všech dosavadních volbách propadla a nikdy neměla nárok na státní příspěvek. Z něj by totiž v budoucnu chtěla - podle Simkaniče - dluh Rodovi splatit.

Převzetí a následné spálení směnky Simkaničem prý znamená, že Grossův dluh už neexistuje. "Mám za to, že premiér od tohoto okamžiku na základě takzvané strýcovy směnky nikomu nic nedluží," stojí v jeho prohlášení.

Na druhou stranu Simkanič Grosse vyzývá k demisi, neboť "prokázal, že není schopen vést tuto zemi".

Rostislav Rod se omezil jen na stručné prohlášení, když v SMS odpovědi na dotaz, zda je pravda, že směnku předal Simkaničovi, odpověděl: "Ano." Strýc Vik? "Nepodávám už žádné informace. Na shledanou," zněla jeho odpověď do telefonu.

A Gross? Jeho mluvčí Věra Dušková řekla, že premiér prý dá - k datu splatnosti zničené směnky, tedy v létě 2007 - 900 tisíc korun na dobročinné účely.

ODS se pilně chystala na čtvrteční interpelace. Svou taktiku zatím nechtěla vyzradit, ale podle informací MF DNES je připraveno šest jejích poslanců (Miroslava Němcová, Petr Nečas, Ivan Langer, Miroslav Beneš, Petr Bratský a Miroslav Hrnčíř), kteří se přihlásí s celkem sedmi otázkami týkajícími se bytu i podnikání Grossovy manželky Šárky.

Jestli pečlivě připravovaný plán vyjde, není však jasné. Interpelace se totiž losují a během vyhrazených 45 minut se většinou nedá stihnout víc než pět, maximálně šest otázek, odpovědí, doplňujících otázek a reakcí premiéra.

Mezi poslanci ODS se proto objevily obavy, zda se ČSSD nepokusí svého premiéra preventivně "ochránit" tím, že se její lidé sami přihlásí s velkým množstvím interpelací, díky prosté matematické pravděpodobnosti prostě nepustí ODS k řeči.

Premiérova mluvčí - ta, která se s každým zná
Mluvčí vlády Věra Dušková o sobě říká: "Můj život je skutečně hodně pestrý."¨Přinejmenším pokud jde o její roli v kauze nejasného financování Grossova bytu, má pravdu.

Stačí si seřadit fakta:

1) Hlavní aktér případu, premiér Gross, je její šéf.

2) Když se minulý týden přihlásil údajný Grossův sponzor Rostislav Rod, ukázalo se, že je to Duškové bývalý známý a kolega novinář. Právě na Duškovou se také Rod obrátil, aby mu zprostředkovala vůbec první schůzku s premiérem.

3) Když teď od Rostislava Roda údajně převzal směnku na premiérův dluh Michal Simkanič (a ihned podle svých slov tento nejdůležitější důkaz o půjčce spálil), jde znovu o známého Duškové - občas spolu například zajdou na pivo. A opět je to Dušková, díky níž se Simkanič a Rod setkali - první z nich prý mluvčí požádal, aby mu dala na druhého telefonní číslo. Mluvčí mu vyhověla.

"Vůbec jsem nevěděla, že Simkanič shání Roda kvůli tomu, aby od něj koupil směnku. Vy jste první, kdo mi to říká. Co já s tím?" diví se Dušková otázkám, jaká je vlastně její role v případu. Telefon na Roda prý dala více lidem, kteří o něj požádali. Třeba novinářům.

Jak dobře se vlastně zná Grossova mluvčí se Simkaničem? "Znám ho, jako znám vás. Taky můžu říct, že se známe, když si telefonujeme," tvrdí nejprve mluvčí. Seznámili se údajně při práci, když dělala produkční v pořadu Sedmička televize Nova.

Znali se prý čistě profesně. Jenže Simkanič netají, že s Duškovou vypil nejedno pivo v pražské hospodě U Magistra Kellyho. "V poslední době Věra v docházce zaostává," říká Simkanič.

Nakonec se i Dušková rozpomíná. "Ano, ale tam chodí hromada lidí," směje se. "Kdyby se objevil kdokoliv jiný, tak vzhledem k tomu, že nejsem žádné mládě, bude to taky člověk, s kterým jsem se někdy viděla," dodává.

Chci dát Grossovi čas odstoupit, říká Simkanič

"Chci zastavit novinářský hon na premiéra a dát mu čas. Jsem přesvědčen, že když dostane pár dní, tak to vyhodnotí sám a odstoupí. Jednoznačně prokázal, že zemi vést nemůže," říká předseda České pravice Michal Simkanič, který podle svých slov převzal směnku na Grossův dluh od Rostislava Roda.

Řekl vám Rod, proč směnku prodává?
Bavili jsme se o tom, od koho má větší jistotu splatnosti - jestli od starého pána, nebo od naší strany. Vždyť pan Vik se nemusí dožít ani doby splatnosti. A také hrálo určitě svou roli to, že pan Rod se takhle zbavil tlaku, který na něj byl.

Vy nejste bohatá politická strana. To můžete vyhodit 900 tisíc korun?
Já jsem to koupil s odloženou splatností do července 2007. Počítám s tím, že se dostaneme do parlamentu a budeme schopni to uhradit ze státního volebního příspěvku.

Ani pak vám nebude líto peněz?
Nebude. Jsem si jistý, že jsem tímto aktem vykonal poměrně velkou službu své zemi. A je to samozřejmě i věc, která může přispět k našemu volebnímu výsledku. V tomto směru je to investice.

Nezní vám samému celá historka s penězi na premiérův byt od začátku do konce úplně absurdně?
Svým způsobem asi ano. Nicméně mou hlavní motivací bylo rozseknout tenhle gordický uzel. Pro mne je poslední kapka, když premiér sám řekne, že to škodí pověsti naší země, ale neodstoupí.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz