Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Důkaz shořel, Gross už nemá dluh

  1:00
Jediný důkaz, který mohl premiérovi Stanislavu Grossovi zkomplikovat život při dokazování původu peněz na jeho byt, zmizel. Tato nečekaná zpráva přišla ve středu do redakcí novin v 15.30 z e-mailové adresy Rosta.Rod@seznam.cz. Co se stalo?
Michal Simkanič ukazuje směnku

Michal Simkanič ukazuje směnku na 900 tisíc korun. Údajně ji koupil od Rostislava Roda. Ten měl peníze půjčit Grossovu strýci Františku Vikovi, který tvrdí, že pomohl synovci financovat byt. (9. února 2005) | foto: Michal SváčekMF DNES

VŠE O KAUZE GROSSOVA BYTU

Ve zkratce jde o to, že náhle objevený věřitel Rostislav Rod, jenž v pátek prohlásil, že to je on, kdo stojí za záhadnou půjčkou 900 tisíc korun pro Stanislava Grosse, směnku o tomto dluhu předal šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. A ten ji prý spálil.

"Koupenou směnku jsem znehodnotil a byl bych rád, aby toto mé gesto bylo chápáno jako výraz sounáležitosti se všemi, kdo jsou pronásledováni médii nikoliv na základě faktů, ale nálad či objednávky," uvedl ve svém prohlášení Simkanič.

Případ nejasného původu peněz, které manželé Grossovi v létě 1999 použili na pořízení bytu v Praze na Barrandově a kvůli nimž se novináři i opozice snaží od Grosse získat jasný důkaz, tak nabral poněkud groteskní ráz.

Premiér Gross po své mluvčí vzkázal, že teď už vlastně nemá, komu a proč by dluh vracel. "Jestliže se pan Rod a Simkanič dohodli, tak pan premiér nemá komu peníze vracet," oznámila tisková mluvčí Věra Dušková. 

Už i někteří poslanci vládních stran, kteří v úterý zabránili tomu, aby se téma Grossova bytu dostalo na program Sněmovny, se neudrželi a při čtení Simkaničova prohlášení propukali v smích.

Například vicepremiér a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se dlouze smál a pak se zmohl na jedinou odpověď: "Já už nevím, co si o tom mám myslet. Budu o tom mluvit s Grossem."

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek zase po přečtení textu nasadil kamenný výraz, odmlčel se a po chvíli řekl: "Já už to prostě nebudu komentovat. Ne, nebudu."

Poslankyně Unie svobody Táňa Fischerová řekla: "Je pan Simkanič blázen, že zničí dokument, který měli všichni vidět? Už mi to připadá absurdní. Věřím, že ta kauza přinese změnu poměrů."

Po nečekaném pokračování případu zesílila snaha ODS dostat od Grosse jasné vysvětlení, nebo demisi. K té ho vyzval například předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Místopředseda ODS Ivan Langer zase řekl: "Je to kocourkovský vývoj. Pokud jsem měl na začátku relativně malé pochybnosti, tak každou osobou v této absurdní hře pochybnosti rostou. Narostly po strýci Vikovi, po panu Rodovi a s panem Simkaničem dosáhly vrcholu."

V Langerově odpovědi se skrývá vlastně celá geneze případu. MF DNES se totiž v polovině ledna Grosse zeptala, z jakých prostředků v srpnu 1999 zaplatil zálohu na byt ve výši 2,5 milionu korun.

Gross tehdy odpověděl, že zčásti ze svých peněz a zčásti díky půjčce od strýce Františka Vika. Když se ukázalo, že strýc Vik peníze neměl, přišel Gross s tvrzením, že peníze si strýc půjčil od dalších příbuzných.

Minulý pátek se znenadání objevil bývalý novinář Rostislav Rod, který tvrdil, že to byl on, kdo Vikovi půjčil 900 tisíc korun, a že mu za to Vik má za dva roky vrátit 1,3 milionu korun. Rod řekl, že to pro něj byl normální obchod, na kterém vydělá víc, než kdyby peníze uložil do banky.

A ve středu? V prohlášení šéfa České pravice Michala Simkaniče se uvádí: "Dohodl jsem se s panem Rodem na odkoupení směnky, a to za stejnou sumu, která byla původním předmětem půjčky, tedy za 900 tisíc korun. Protože jakožto mimoparlamentní strana disponujeme velmi omezenými prostředky, dohodl jsem se s prodávajícím na odložené splatnosti."

Neboli: Rod zatím za směnku nedostal nic a nemá ani jistotu, že někdy dostane. Česká pravice ve všech dosavadních volbách propadla a nikdy neměla nárok na státní příspěvek. Z něj by totiž v budoucnu chtěla - podle Simkaniče - dluh Rodovi splatit.

Převzetí a následné spálení směnky Simkaničem prý znamená, že Grossův dluh už neexistuje. "Mám za to, že premiér od tohoto okamžiku na základě takzvané strýcovy směnky nikomu nic nedluží," stojí v jeho prohlášení.

Na druhou stranu Simkanič Grosse vyzývá k demisi, neboť "prokázal, že není schopen vést tuto zemi".

Rostislav Rod se omezil jen na stručné prohlášení, když v SMS odpovědi na dotaz, zda je pravda, že směnku předal Simkaničovi, odpověděl: "Ano." Strýc Vik? "Nepodávám už žádné informace. Na shledanou," zněla jeho odpověď do telefonu.

A Gross? Jeho mluvčí Věra Dušková řekla, že premiér prý dá - k datu splatnosti zničené směnky, tedy v létě 2007 - 900 tisíc korun na dobročinné účely.

ODS se pilně chystala na čtvrteční interpelace. Svou taktiku zatím nechtěla vyzradit, ale podle informací MF DNES je připraveno šest jejích poslanců (Miroslava Němcová, Petr Nečas, Ivan Langer, Miroslav Beneš, Petr Bratský a Miroslav Hrnčíř), kteří se přihlásí s celkem sedmi otázkami týkajícími se bytu i podnikání Grossovy manželky Šárky.

Jestli pečlivě připravovaný plán vyjde, není však jasné. Interpelace se totiž losují a během vyhrazených 45 minut se většinou nedá stihnout víc než pět, maximálně šest otázek, odpovědí, doplňujících otázek a reakcí premiéra.

Mezi poslanci ODS se proto objevily obavy, zda se ČSSD nepokusí svého premiéra preventivně "ochránit" tím, že se její lidé sami přihlásí s velkým množstvím interpelací, díky prosté matematické pravděpodobnosti prostě nepustí ODS k řeči.

Premiérova mluvčí - ta, která se s každým zná
Mluvčí vlády Věra Dušková o sobě říká: "Můj život je skutečně hodně pestrý."¨Přinejmenším pokud jde o její roli v kauze nejasného financování Grossova bytu, má pravdu.

Stačí si seřadit fakta:

1) Hlavní aktér případu, premiér Gross, je její šéf.

2) Když se minulý týden přihlásil údajný Grossův sponzor Rostislav Rod, ukázalo se, že je to Duškové bývalý známý a kolega novinář. Právě na Duškovou se také Rod obrátil, aby mu zprostředkovala vůbec první schůzku s premiérem.

3) Když teď od Rostislava Roda údajně převzal směnku na premiérův dluh Michal Simkanič (a ihned podle svých slov tento nejdůležitější důkaz o půjčce spálil), jde znovu o známého Duškové - občas spolu například zajdou na pivo. A opět je to Dušková, díky níž se Simkanič a Rod setkali - první z nich prý mluvčí požádal, aby mu dala na druhého telefonní číslo. Mluvčí mu vyhověla.

"Vůbec jsem nevěděla, že Simkanič shání Roda kvůli tomu, aby od něj koupil směnku. Vy jste první, kdo mi to říká. Co já s tím?" diví se Dušková otázkám, jaká je vlastně její role v případu. Telefon na Roda prý dala více lidem, kteří o něj požádali. Třeba novinářům.

Jak dobře se vlastně zná Grossova mluvčí se Simkaničem? "Znám ho, jako znám vás. Taky můžu říct, že se známe, když si telefonujeme," tvrdí nejprve mluvčí. Seznámili se údajně při práci, když dělala produkční v pořadu Sedmička televize Nova.

Znali se prý čistě profesně. Jenže Simkanič netají, že s Duškovou vypil nejedno pivo v pražské hospodě U Magistra Kellyho. "V poslední době Věra v docházce zaostává," říká Simkanič.

Nakonec se i Dušková rozpomíná. "Ano, ale tam chodí hromada lidí," směje se. "Kdyby se objevil kdokoliv jiný, tak vzhledem k tomu, že nejsem žádné mládě, bude to taky člověk, s kterým jsem se někdy viděla," dodává.

Chci dát Grossovi čas odstoupit, říká Simkanič

"Chci zastavit novinářský hon na premiéra a dát mu čas. Jsem přesvědčen, že když dostane pár dní, tak to vyhodnotí sám a odstoupí. Jednoznačně prokázal, že zemi vést nemůže," říká předseda České pravice Michal Simkanič, který podle svých slov převzal směnku na Grossův dluh od Rostislava Roda.

Řekl vám Rod, proč směnku prodává?
Bavili jsme se o tom, od koho má větší jistotu splatnosti - jestli od starého pána, nebo od naší strany. Vždyť pan Vik se nemusí dožít ani doby splatnosti. A také hrálo určitě svou roli to, že pan Rod se takhle zbavil tlaku, který na něj byl.

Vy nejste bohatá politická strana. To můžete vyhodit 900 tisíc korun?
Já jsem to koupil s odloženou splatností do července 2007. Počítám s tím, že se dostaneme do parlamentu a budeme schopni to uhradit ze státního volebního příspěvku.

Ani pak vám nebude líto peněz?
Nebude. Jsem si jistý, že jsem tímto aktem vykonal poměrně velkou službu své zemi. A je to samozřejmě i věc, která může přispět k našemu volebnímu výsledku. V tomto směru je to investice.

Nezní vám samému celá historka s penězi na premiérův byt od začátku do konce úplně absurdně?
Svým způsobem asi ano. Nicméně mou hlavní motivací bylo rozseknout tenhle gordický uzel. Pro mne je poslední kapka, když premiér sám řekne, že to škodí pověsti naší země, ale neodstoupí.

Autoři:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Poslanci zvýšili ošetřovné po dobu uzavření škol i kompenzační bonus

Kvůli epidemii koronaviru poslanci ve zrychleném režimu schválili návrh na obnovení krizového ošetřovného, příspěvek...

Přibylo přes dvacet tisíc nově nakažených. Číslo R je zpátky nad jedničkou

V Česku ve středu přibylo 21 126 potvrzených případů koronaviru, víc než před týdnem. Po úterním mezitýdenním poklesu,...

Zemřel bývalý disident, novinář a politik Petr Uhl, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel novinář, bývalý disident a politický vězeň a dlouholetý zastánce lidských práv Petr Uhl, který se...

Vyšel návrh vyhlášky o odškodném za povinná očkování. Covid nezahrnuje

Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku k zákonu o odškodnění za újmu způsobenou povinným očkováním. Obsahuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...