Zůstat u živého vysílání by znamenalo průser, řekl Duhan k Hovorům z Lán

  13:42aktualizováno  15:54
Pokud bychom zůstali u živého vysílání Hovorů z Lán, byl by z toho průser. Tak vysvětloval ve středu ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, proč rozhlas v prosinci otočil a na Hrad vzkázal, že pořad už nebude vysílaný živě, ale jen ze záznamu. Prezident Miloš Zeman reagoval tím, že rozhovory začal poskytovat Frekvenci 1.

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan | foto:  Milan Bureš, MAFRA

„Pokud jde o změnu, tak to bylo dáno tím, že to usnesení (listopadové usnesení Rady Českého rozhlasu, pozn. red.) bylo mimořádné silné. Byl to imperativ, že když se to stane (rozhlas bude Hovory z Lán vysílat stále živě, pozn. red.), bude průser. Rada je můj partner, je to zástupce veřejnosti. Navíc členy rady volíte vy, a to je další imperativ, tak mně se nedivte,“ řekl ve středu poslancům volebního výboru generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo).

Vysvětloval tak, proč ČRo od listopadových Hovorů z Lán, kde prezident použil několik vulgarismů, tvrdil, že pořad chce i nadále vysílat, a to živě. Jenže v prosinci náhle vedení ČRo obrátilo a Duhan napsal Zemanovi dopis, že pořad bude předtočený. Prezident něco takového okamžitě odmítl (více o dopisu čtěte zde).

Jaký „průser“ měl Duhan na mysli, neupřesnil. Když ale odcházel ze schůzky se Zemanem, jeho výroky některé radní popudily tak, že jeden z nich iDNES.cz řekl, že vzpouzení proti usnesení rady by se mohlo projevit v odměnách pro ředitele ČRo (více čtěte zde). Duhan následně na dalším jednání rady vysvětloval, že souhlas s prezidentem neznamená, že si jeho názory osvojil (více čtěte zde).

Pořad skončil, přesto se o něm hodinu debatovalo

K Hovorům z Lán se ve středu vrátil poslanecký volební výbor. Na jednání si přizval šéfa Rady ČRo Michala Stehlíka, aby poslancům vysvětlil listopadové usnesení rady (více o něm čtěte zde). O Hovorech z Lán politici debatovali hodinu.

Poslanci se rozdělili na dva tábory. Jeden z nich, do kterého patřil například Zbyněk Stanjura (ODS) či Vítězslav Jandák (ČSSD), Radu ČRo tvrdě kritizoval za to, že napomohla konci Hovorů z Lán a Zemana vytlačila na komerční stanice. 

Poslechovost Prezidentského Pressklubu

Na jednání výboru zaznělo, že rozhlasová stanice Frekvence 1, vlastněná firmou Lagardere Active Michela Fleischmanna, si rozhovorem s Milošem Zemanem polepšila co do počtu posluchačů.

Běžný Pressklub si průměrně poslechne 150 tisíc lidí. Jaká byla poslechovost Prezidentského Pressklubu sice vysílatel zatím neuvedl, zřejmě ale byla několikanásobně vyšší než běžný průměr.

Jen z internetové poslechovosti Prezidentského Pressklubu lze vyčíst, že v daný okamžik byla poslechovost trojnásobná ve srovnání s běžným vysíláním.

„Nahráli jste soukromému sektoru, který má velkou sledovanost a bude mít ještě větší. Myslím, že vaše rozhodnutí bylo ‚moudré’. Co teď v tomto momentu chcete řešit? Přišli jste o pořad, ale lidi to už vůbec nezajímá. Já žiji na venkově a tam to nikoho nezajímá, to jsou jen přestřelky z pražských kaváren,“ řekl Jandák.

Jenže jiní poslanci, například Nina Nováková (TOP 09) nebo Martin Kolovratník (ANO), byli jiného názoru. Podle nich rada jednala zcela správně, když zaujala stanovisko vyvolané negativními ohlasy posluchačů. „Je třeba si uvědomit, koho Rada ČRo zastupuje, jsou to koncesionáři a ti měli nějaký názor na vystoupení pana prezidenta. Obsah (posledních Hovorů z Lán) byl v přímém rozporu s noblesou, který by ten pořad měl mít,“ uvedla Nováková.

Rada nezamezila prezidentovi přístup k mikrofonu, řekl radní

Podle předsedy Rady Stehlíka bylo usnesení vyjádřením subjektivního názoru radních. Vyjádřili jím podle něj názor, že by se situace se sprostými slovy mohla opakovat.

„Rada nezamezila panu prezidentovi přístup k mikrofonu ČRo, rada se bavila o formátu a vyslovila pouze názor, že by měly být za těchto okolností Hovory předtáčené, což pan prezident nepřijal. Pan prezident Havel drtivou většinu rozhovoru předtáčel a neměl k tomu žádnou připomínku. Nepřeji si, aby ze sídla Masaryka zaznívala taková slova,“ uvedl místopředseda Rady ČRo Jiří Vejvoda.

„Rada připomněla ČRo platný kodex a to, jak se pak rozhodl pan generální ředitel, to bylo jeho vlastní rozhodnutí a na to není skutečně žádné další stanovisko rady,“ dodal místopředseda Rady ČRo Petr Šafařík.

Volební výbor ve středu pokračoval také v projednávání novely, která by umožnila ČRo mít VKV pro stanici Plus a plénu Sněmovny ji doporučil přijmou.

Na jednání výboru se poslanci dozvěděli, že ČRo se dohodl s Asociací provozovatelů soukromého vysílání na tom, že stanice Plus nebude smět vysílat reklamu, ale ani sponzorské znělky a další komerční sdělení. ČRo také deklaroval, že frekvence bude hledat optimalizací vlastních kmitočtů a nebude usilovat o ty, které se uvolní v komerčním sektoru. 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz