Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Obdivuji financování vaší kampaně, vzkázal Zemanovi Schwarzenberg

  19:00
Sčítání milionů za volební kampaň, dostavba Temelína, ale i zdrženlivé názory na adopci dětí homosexuálními páry. Další debata nechala nahlédnout do hlav dvou prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga.

Pro pana Schwarzenberga mám kytku, pro pana Zemana otázku, řekla jedna z divaček debaty a poslala jednomu z kandidátů žlutou gerberu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hodinovou debatu v divadle Minor uspořádal Český rozhlas Radiožurnál. Kandidátů se kromě moderátora Martina Veselovského ptali také posluchači, diváci kanálu na YouTube a přítomní diváci v sále. A právě od nich směřovala otázka, jak je to s finálními účty prezidentských kampaní. Ta Zemanova je totiž podle některých až podezřele levnější než jeho soupeře. 

"Celkové náklady na kampaň byly 12 milionů, tedy asi o polovinu méně než u pana Schwarzenberga. To je pravda, ale kdo si umí vyjednat výhodné podmínky, například množstevní slevy, ten umí. Kdo neumí, ten to platí dráž," řekl Miloš Zeman. "Jsem pln obdivu," reagoval stručně Karel Schwarzenberg. "Pane ministře, když nám zaplatíte za expertizu dva tři miliony korun od pana Bakaly, tak vám ji rádi zpracujeme," oponoval Zeman.

Moderátor ho vzápětí vyzval, aby vysvětlil, proč je mezi jeho dárci "větší než malý" počet exekutorů, mezi nimi i vsetínský dárce jednoho milionu korun. "Vzhledem k tomu, že nemám příliš vlídný vztah k exekutorům, je to překvapující. Děkuji za vaše upozornění, určitě se na to zeptám," uvedl bývalý předseda vlády. MF DNES už dříve napsal, že předseda Strany práv občanů Zemanovci Vratislav Mynář ovládá firmu Tessile Ditta Services vlastnící pohledávky pražského dopravního podniku.

Budou ji kandidáti podporovat? "Jsem přesvědčen o tom, že do budoucnosti musíme zabezpečit naši energetickou bezpečnost. Otázka ovšem je, zda na to seženeme potřebné peníze, protože stavba Temelína se během posledních let prodražila, protože po fukušimských zkušenostech se zpřísnily předpisy. Ano, stavím se kladně k dostavbě Temelína, musím mít ale na paměti návratnost investice," uvedl Schwarzenberg.

"Můj názor je shodný, snad bych ještě doplnil jednu věc, kterou lidé málo vědí. Česká republika je, pokud vím, jedinou zemí EU, kde jsou ložiska uranu. Je to hlubinná těžba a ta životní prostřední nepoškozuje a my právě v souvislosti dostavbou Temelína můžeme tohoto nerostného zdroje velice účinně využít," míní Zeman.

Homosexuálové pro Schwarzenberga

Část osobností z gay a lesbické komunity ve středu prohlášením podpořily Karla Schwarzenberga. Mezi nimi i pořadatelé festivalu  Prague Pride, který byl v minulosti kritizován Václavem Klausem i jeho spolupracovníky.

"Klausovo prezidentství se chýlí ke konci, což nás asi všechny těší. O to víc nás děsí představa, že by po něm měl být prezidentem jeho nejlepší kamarád Miloš Zeman. Ten sice nevede otevřeně homofobní řeči jako Klaus, ale je součástí týchž propojených struktur, které občanem stejně pohrdají a občanské aktivity stejně nenávidí," píšou.

"Někteří z nás volili Karla Schwarzenberga už v prvním kole. Někteří mají za to, že z hlediska LGBT komunity by byl býval ideálním prezidentem Jiří Dienstbier, který nás podporuje nejotevřeněji a nejradikálněji. Pokud ale ve druhém kole Jiří Dienstbier není – je rozumné volit Karla Schwarzenberga," dodávají.

"Tady můj postoj není jednoznačný, na jedné straně z vlastní zkušenosti vím, že děti potřebují otce i matku a že je nenahradí dvě matky nebo dva otcové. Na druhé straně jsem viděl homosexuální páry, které se vzorně staraly o děti. A zajisté je lepší, když dítě vychovává homosexuální pár, než aby skončilo v děcáku. Ale trvám na tom, že lepší je při výchově otec i matka," domnívá se Schwarzenberg.

Zeman uvedl, že má stejné stanovisko a že by stálo za to změnit nyní nedokonalý zákon o adopci, který za projev zájmu považuje to, když rodič do dětského domova pošle pohlednici jednou za tři měsíce. "Usnadnění zákona o adopci by v prvé řadě usnadnilo heterosexuálním párům, aby mohly snadněji adoptovat děti z ústavů či domovů. No a teprve v případě, že by byl tento rezervoár vyčerpán a byla zde skutečně volba, o které už mluvil i pan ministr, při vší úctě k dětským domovům a kojeneckým ústavům se přimlouvám, aby pouze v tomto případě byla ta druhá adopce umožněna," míní Zeman.

Další otázka od posluchačů zněla, jak by kandidáti reagovali, kdyby vláda rozhodla, že armáda nebude mít nadzvukové letouny a Česko bude bránit sousední stát.

"Byl bych velice proti. V posledních letech jsem trval na tom, že Česká republika si má vlastní letectvo vždy zachovat. Byl bych velice rád, abychom doplnili naše letectvo o další čtyři letadla, poněvadž letka by měla mít, aby byla plně akceschopná, 18 letadel," odpověděl Schwarzenberg.

"Bohužel náš letecký průmysl není sám schopen vyprodukovat nadzvuková letadla, ale při vyjednávání o jejich dodávce bychom měli trvat na takzvaných ofsetech. Tedy na protiplatbě, která spočívá v tom, že dodavatelská země bude v České republice investovat určité množství prostředků. No a když by se konalo výběrové řízení tohoto typu, tak bych vedle ceny preferoval i tuto výši ofsetů," doplnil Zeman.

"Je to smutná nutnost, protože všechny vysoké školy jsou hluboce podfinancovány. Ano, bude se platit školné, ale to budou platit jen ti studenti, kteří jsou movití nebo mají movité rodiče. Ostatním bude muset nějak přispět stát. Jde mi o to, aby se naše školy dostaly opravdu na prvotřídní úroveň," řekl Schwarzenberg. Na otázku, jak si představuje movitého studenta či rodiče odvětil, že jde o lidi, kteří jsou schopni "platit deset tisíc za semestr a nehraje to pro ně takovou roli, aby se museli výrazně omezit".

Zeman přišel s alternativou školného. "Financování vysokých škol by prospěly daleko více velmi vysoké penalizační poplatky pro neschopné studenty. Ať už jsou z bohatých, nebo chudých rodin. Kdyby byly zavedeny, školné nepotřebujete a ze škol zmizí řada neschopných studentů, kteří školu zaplevelují."

"Kdybych mohl, ale v tom prezident nemá žádnou pravomoc, jsem příznivcem změny volebního zákona. Udělal bych to opačně, než jak to máme. Systém, kterým volíme do Senátu. Pro Sněmovnu bych naopak zavedl proporční systém, kde by byly zastoupeny kraje a jiné instituce. Protože nynější volební systém vede k tomu, že máme koalice a těsné většiny," řekl Schwarzenberg.

"Nebyla to odpověď na položenou otázku, protože takový návrh by postavení malých stran nijak nezměnil. Mají-li malé strany na své kandidátce skutečně výrazné osobnosti, navrhuji takovou změnu volebního systému, která je založena na principu panašování. Ten se u nás už dnes uplatňuje u komunálních voleb a spočívá v tom, že vy si můžete vybrat osobnosti ze všech kandidátek, nejste svázání stranickou kandidátkou. A když bude mít malá strana na kandidátce výrazné osobnosti, tak může uspět. Když tam bude mít šedivé myši, tak neuspěje. A to se týká i velkých stran," tvrdí Zeman.

Biochemik v Rozstřelu: Na trhu nejsou technologie, které by umožňovaly plošné testování

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Národní parky bojují proti motoristům, většina hříšníků však zůstane bez trestu

Ochránci národních parků stále častěji bojují s bezohlednými motoristy. Do parků a chráněných krajinných oblastí...

Přírůstek v Česku přesáhl dosavadní maxima, v pátek přibylo 15 252 nakažených

Sledujeme online Páteční přírůstek 15 252 případů nákazy koronavirem překonal zhruba o 300 dosavadní maximum ze středy. Nakažených je v...

Do dvou týdnu vznikne přehledný web o opatřeních. Feri se dohodl s Babišem

Nové vládní webové stránky, na nichž budou srozumitelně shrnuta veškerá opatření vyhlášená kvůli koronavirové epidemii,...

KOMENTÁŘ: Prymulova kudla do zad

Premium Kdybychom nebyli jen ve stavu nouzovém, ale válečném, byl by ministr Roman Prymula dnes za úsvitu bez soudu zastřelen....

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...