Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Obdivuji financování vaší kampaně, vzkázal Zemanovi Schwarzenberg

  19:00
Sčítání milionů za volební kampaň, dostavba Temelína, ale i zdrženlivé názory na adopci dětí homosexuálními páry. Další debata nechala nahlédnout do hlav dvou prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga.

Pro pana Schwarzenberga mám kytku, pro pana Zemana otázku, řekla jedna z divaček debaty a poslala jednomu z kandidátů žlutou gerberu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hodinovou debatu v divadle Minor uspořádal Český rozhlas Radiožurnál. Kandidátů se kromě moderátora Martina Veselovského ptali také posluchači, diváci kanálu na YouTube a přítomní diváci v sále. A právě od nich směřovala otázka, jak je to s finálními účty prezidentských kampaní. Ta Zemanova je totiž podle některých až podezřele levnější než jeho soupeře. 

"Celkové náklady na kampaň byly 12 milionů, tedy asi o polovinu méně než u pana Schwarzenberga. To je pravda, ale kdo si umí vyjednat výhodné podmínky, například množstevní slevy, ten umí. Kdo neumí, ten to platí dráž," řekl Miloš Zeman. "Jsem pln obdivu," reagoval stručně Karel Schwarzenberg. "Pane ministře, když nám zaplatíte za expertizu dva tři miliony korun od pana Bakaly, tak vám ji rádi zpracujeme," oponoval Zeman.

Moderátor ho vzápětí vyzval, aby vysvětlil, proč je mezi jeho dárci "větší než malý" počet exekutorů, mezi nimi i vsetínský dárce jednoho milionu korun. "Vzhledem k tomu, že nemám příliš vlídný vztah k exekutorům, je to překvapující. Děkuji za vaše upozornění, určitě se na to zeptám," uvedl bývalý předseda vlády. MF DNES už dříve napsal, že předseda Strany práv občanů Zemanovci Vratislav Mynář ovládá firmu Tessile Ditta Services vlastnící pohledávky pražského dopravního podniku.

Budou ji kandidáti podporovat? "Jsem přesvědčen o tom, že do budoucnosti musíme zabezpečit naši energetickou bezpečnost. Otázka ovšem je, zda na to seženeme potřebné peníze, protože stavba Temelína se během posledních let prodražila, protože po fukušimských zkušenostech se zpřísnily předpisy. Ano, stavím se kladně k dostavbě Temelína, musím mít ale na paměti návratnost investice," uvedl Schwarzenberg.

"Můj názor je shodný, snad bych ještě doplnil jednu věc, kterou lidé málo vědí. Česká republika je, pokud vím, jedinou zemí EU, kde jsou ložiska uranu. Je to hlubinná těžba a ta životní prostřední nepoškozuje a my právě v souvislosti dostavbou Temelína můžeme tohoto nerostného zdroje velice účinně využít," míní Zeman.

Homosexuálové pro Schwarzenberga

Část osobností z gay a lesbické komunity ve středu prohlášením podpořily Karla Schwarzenberga. Mezi nimi i pořadatelé festivalu  Prague Pride, který byl v minulosti kritizován Václavem Klausem i jeho spolupracovníky.

"Klausovo prezidentství se chýlí ke konci, což nás asi všechny těší. O to víc nás děsí představa, že by po něm měl být prezidentem jeho nejlepší kamarád Miloš Zeman. Ten sice nevede otevřeně homofobní řeči jako Klaus, ale je součástí týchž propojených struktur, které občanem stejně pohrdají a občanské aktivity stejně nenávidí," píšou.

"Někteří z nás volili Karla Schwarzenberga už v prvním kole. Někteří mají za to, že z hlediska LGBT komunity by byl býval ideálním prezidentem Jiří Dienstbier, který nás podporuje nejotevřeněji a nejradikálněji. Pokud ale ve druhém kole Jiří Dienstbier není – je rozumné volit Karla Schwarzenberga," dodávají.

"Tady můj postoj není jednoznačný, na jedné straně z vlastní zkušenosti vím, že děti potřebují otce i matku a že je nenahradí dvě matky nebo dva otcové. Na druhé straně jsem viděl homosexuální páry, které se vzorně staraly o děti. A zajisté je lepší, když dítě vychovává homosexuální pár, než aby skončilo v děcáku. Ale trvám na tom, že lepší je při výchově otec i matka," domnívá se Schwarzenberg.

Zeman uvedl, že má stejné stanovisko a že by stálo za to změnit nyní nedokonalý zákon o adopci, který za projev zájmu považuje to, když rodič do dětského domova pošle pohlednici jednou za tři měsíce. "Usnadnění zákona o adopci by v prvé řadě usnadnilo heterosexuálním párům, aby mohly snadněji adoptovat děti z ústavů či domovů. No a teprve v případě, že by byl tento rezervoár vyčerpán a byla zde skutečně volba, o které už mluvil i pan ministr, při vší úctě k dětským domovům a kojeneckým ústavům se přimlouvám, aby pouze v tomto případě byla ta druhá adopce umožněna," míní Zeman.

Další otázka od posluchačů zněla, jak by kandidáti reagovali, kdyby vláda rozhodla, že armáda nebude mít nadzvukové letouny a Česko bude bránit sousední stát.

"Byl bych velice proti. V posledních letech jsem trval na tom, že Česká republika si má vlastní letectvo vždy zachovat. Byl bych velice rád, abychom doplnili naše letectvo o další čtyři letadla, poněvadž letka by měla mít, aby byla plně akceschopná, 18 letadel," odpověděl Schwarzenberg.

"Bohužel náš letecký průmysl není sám schopen vyprodukovat nadzvuková letadla, ale při vyjednávání o jejich dodávce bychom měli trvat na takzvaných ofsetech. Tedy na protiplatbě, která spočívá v tom, že dodavatelská země bude v České republice investovat určité množství prostředků. No a když by se konalo výběrové řízení tohoto typu, tak bych vedle ceny preferoval i tuto výši ofsetů," doplnil Zeman.

"Je to smutná nutnost, protože všechny vysoké školy jsou hluboce podfinancovány. Ano, bude se platit školné, ale to budou platit jen ti studenti, kteří jsou movití nebo mají movité rodiče. Ostatním bude muset nějak přispět stát. Jde mi o to, aby se naše školy dostaly opravdu na prvotřídní úroveň," řekl Schwarzenberg. Na otázku, jak si představuje movitého studenta či rodiče odvětil, že jde o lidi, kteří jsou schopni "platit deset tisíc za semestr a nehraje to pro ně takovou roli, aby se museli výrazně omezit".

Zeman přišel s alternativou školného. "Financování vysokých škol by prospěly daleko více velmi vysoké penalizační poplatky pro neschopné studenty. Ať už jsou z bohatých, nebo chudých rodin. Kdyby byly zavedeny, školné nepotřebujete a ze škol zmizí řada neschopných studentů, kteří školu zaplevelují."

"Kdybych mohl, ale v tom prezident nemá žádnou pravomoc, jsem příznivcem změny volebního zákona. Udělal bych to opačně, než jak to máme. Systém, kterým volíme do Senátu. Pro Sněmovnu bych naopak zavedl proporční systém, kde by byly zastoupeny kraje a jiné instituce. Protože nynější volební systém vede k tomu, že máme koalice a těsné většiny," řekl Schwarzenberg.

"Nebyla to odpověď na položenou otázku, protože takový návrh by postavení malých stran nijak nezměnil. Mají-li malé strany na své kandidátce skutečně výrazné osobnosti, navrhuji takovou změnu volebního systému, která je založena na principu panašování. Ten se u nás už dnes uplatňuje u komunálních voleb a spočívá v tom, že vy si můžete vybrat osobnosti ze všech kandidátek, nejste svázání stranickou kandidátkou. A když bude mít malá strana na kandidátce výrazné osobnosti, tak může uspět. Když tam bude mít šedivé myši, tak neuspěje. A to se týká i velkých stran," tvrdí Zeman.

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

ODS nabízí dohodu. Chce nižší slevu na dani i kompenzaci obcím a krajům

Při jednání o daňovém balíčku v Senátu budou občanští demokraté prosazovat snížení slevy na dani na poplatníka oproti...

KOMENTÁŘ: Svoboda, roušky a ­chirurgie. Nekonečný příběh rozvolňování

Premium Nosit roušku neodmítá jen pár věčných potížistů, ale programově i exprezident Václav Klaus. Jaký má na to názor...

K lanovce z Podbaby přišly desítky námitek, musí projít hodnocením vlivu

Plán vedení Prahy na vybudování lanovky propojující Podbabu s Bohnicemi bude muset projít posouzením vlivu na životní...

Světlo lékařům. Budovy nemocnic se rozsvěcují na počest zdravotníků

Počínaje úterkem se jakožto pocta zdravotníkům, pečovatelům a dobrovolníkům bude rozsvěcet na budovách nemocnic, domovů...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...