Penze vzrostou o devět stovek, příspěvek pro nové děti na 300 tisíc korun

  18:32aktualizováno  18:32
Penzisté se mohou v příštím roce těšit na zvýšení důchodů v průměru o 900 korun měsíčně. Rodiny, jimž se narodí dítě, na zvýšený rodičovský příspěvek 300 tisíc korun, a samoživitelky, jimž bývalý partner nepřispívá na společné dítě, nově na zálohované výživné. Shodly se na tom špičky hnutí ANO a sociální demokracie.

Dohodu vládní koalice potvrdili šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček i premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

„Dosáhli jsme dohody ve třech oblastech. Valorizace důchodů od příštího roku by měla proběhnout podle návrhu, který představilo ministerstvo práce, to znamená 900 korun. Shodli jsme se na tom, že rodičovský příspěvek stoupne na 300 tisíc korun pro nově narozené děti a shodli jsme se na tom, že od ledna příštího roku zpřísníme podmínky a postihy neplatičů výživného a od ledna 2021 vejde v platnost takzvané zálohované výživné ve svých nákladech nepřesáhne částku 1,2 miliardy korun,“ řekl Hamáček.

„My jsme na koaliční radě dosáhli dohody, co se týká rodičovského příspěvku, který by měl platit od 1. ledna 2020 pro nově narozené děti. Domluvili jsme se na zálohovaném výživném. Z hlediska vymáhání výživného je tam dohoda ministerstva spravedlnosti a ministerstva práce a sociálních věcí. Je to zastropováno na 1,2 miliardy. Ještě potřebujeme dořešit detaily, kdy matky samoživitelky mohou požádat o ten příspěvek. A potvrdili jsme důchody ve výši 900 korun, to znamená to je stejná částka jako tento rok,“ řekl Babiš.

U penzí musela ustoupit ministryně financí Schillerová

Pokud jde o penze, přiklonily se vládní strany k původnímu slibu premiéra, ale hlavně v posledních dnech na to tlačila hlavně ČSSD. Ministryně financí Alena Schillerová i další politici za ANO hovořili o tom, že penze mohou vzrůst jen o 750 korun.

Těsně před koaličním jednáním ale Babiš znovu zopakoval, že s nápadem přidat penzistům 900 korun i v roce 2020 přišel jako první on.

„Paní ministryně samozřejmě chce mít celý rozpočet a důchody jsou toho součástí. Takže, já samozřejmě říkám ano – 900 korun, ale musí také hledat úspory ministři. Není to jenom o důchodech,“ prohlásil předseda vlády a ANO.

Zálohované výživné pro matky, jimž neplatí expartner na dítě

K novému zálohovanému výživnému, o které dlouhodobě usilují levicové strany, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD řekla, že pokud se nepodaří výživné vymoci, tak na zálohované, tedy vyplacené státem, budou mít nárok všechny matky, které mají příjem do výše průměrné mzdy.

Přitvrdit se má ve snaze vymoci výživné od neplatičů. „Například chceme zabavovat po vzoru řidičského průkazu také zbrojní průkazy, lovecké průkazy, pilotní průkazy. Zvažujeme také možnost zákazu hazardních her pro neplatiče,“ uvedla po jednání koalice ministryně práce a sociálních věcí. Zálohované výživné bylo jednou z podmínek ČSSD pro vznik vlády.

Vyšší rodičovský příspěvek jako motivace k vyšší porodnosti

„Co se týká rodičovského příspěvku, tak tam bude navýšeno na 300 tisíc od ledna příštího roku, avšak z ústavně-právních důvodů to bude pro nově narozené děti. To znamená, že by to mělo být motivační opatření ke zvýšení porodnosti,“ řekla Maláčová.

„Je to dobrá zpráva pro rodiny, které se chystají založit rodinu,“ uvedl Hamáček. Současná výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun. Sociální demokracie neuspěla s tím, že na vyšší rodičovský příspěvek by měly mít nárok i již narozené děti, jimž ještě nejsou čtyři roky.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Dostala doživotí, od soudu odcházela s úsměvem. Krutý výslech ji nezlomil

Politická vězenkyně a dlouholetá funkcionářka Svazu junáků - skautů ČR Dagmar...

Obětovala se pro ostatní. Před sedmdesáti lety, v polovině května 1949, se měl uskutečnit třetí pokus o...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

VIDEO: Do Brna přiletěl legendární americký vrtulník Black Hawk

V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...

Black Hawk nebo též Černý jestřáb známý také ze slavného filmu Ridleyho Scotta přistál v neděli na brněnském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz