„Pevně věřím, že to stihneme, návrh bychom měli mít hotový do konce roku,“ odvětil iDNES.cz ministr financí Zbyněk Stanjura na dotaz, zda tuto věc stihne koalice do konce volebního období prosadit.
Koalice tak v pátek ve Sněmovně prosadila svou představu reformy, která počítá i s tím, že se od roku 2026 bude postupně snižovat výpočet u nově přiznaných důchodů. „Drobně upravujeme tempo růstu nových důchodů,“ komentoval nižší nově vyměřované důchody Jurečka.
Pro reformu hlasovalo 103 ze 188 poslanců. Pro byli poslanci ze čtyř vládních stran a nezařazený Ivo Vondrák, který po odchodu z ANO hlasuje s koalicí. Proti bylo ANO a SPD, Piráti opustili před hlasováním sál.
Nejdůležitější zákon volebního období, řekl premiér Fiala
„Schválili jsme nejdůležitější zákon tohoto volebního období,“ řekl po přijetí důchodové reformy premiér Petr Fiala, který kvůli hlasování zkrátil i svou zahraniční cestu. „Je to zákon důležitý a já jsem hrdý,“ prohlásil předseda vlády.
„Důchodová reforma zajistí, že stát bude mít dostatečné prostředky na důchody současných třicátníků, čtyřicátníků. Zajistili jsme, že mladší ročníky v seniorském věku budou mít šanci dostávat slušnou penzi,“ uvedl premiér. Bez změn by propad penzijního systému kolem roku 2050 byl až 5 procent HDP, v dnešních částkách asi 350 miliard korun.
Nyní reformu posoudí Senát, kde má ale vládní koalice ještě větší převahu než ve Sněmovně, takže se nečekají žádné komplikace, a pak reformu dostane k podpisu prezident Petr Pavel.
Není to reforma, prohlásila Schillerová. Bude v klubu ANO prosazovat ústavní stížnost
Opozice růst věku odchodu do důchodu odmítá a ANO už řeklo, že to po volbách v příštím roce zruší.
„Ne, není to reforma, protože do systému nepřináší ani korunu navíc,“ řekla bývalá a nyní stínová ministryně financí za ANO Alena Schillerová. „Do voleb to všem lidem vysvětlíme,“ prohlásila také Schillerová. „Získáme-li vládní odpovědnost, změny z velké části zrušíme,“ vzkázala občanům.
Schillerová ale také řekla, že bude v klubu opozičního hnutí prosazovat ústavní stížnost kvůli počínání šéfky Sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové v průběhu projednávání důchodové reformy. Jako řídící schůze nenechala hlasovat o návrhu šéfky poslanců ANO na odložení projednávání reformy, když měla vládní koalice méně poslanců v jednacím sálu než opozice.
Předseda ANO, bývalý premiér Andrej Babiš v den hlasování Sněmovny o nejdůležitějším vládním návrhu celého volebního období v dolní komoře parlamentu vůbec nebyl a hlasování se tak nezúčastnil. „Nebyl tady z vážných osobních důvodů,“ řekla v pátek Schillerová.
Rozpravu o podobě důchodové reformy ukončila vládní koalice v pátek v poledne. Do rozpravy bylo přihlášeno ještě 58 poslanců, z toho 57 opozičních.
Pro lidi, kteří se narodili až po roce 1965, bude přijetí návrhu vlády Petra Fialy znamenat, že každý další ročník narození půjde do penze o měsíc později. Tedy třeba lidé narození v roce 1975 ve věku 65 let a deset měsíců. Každý si to může sám pro sebe lehce spočítat.
Nejsem asociální ďábel, říká Jakob k osekání náročných profesí o 100 tisíc lidí |
Do penze mají v 67 letech jít ti, kdo se narodili v roce 1989 nebo později
Strop pro zvyšování má být 67 let. Nejdříve v tomto věku by do důchodu měli jít všichni, kdo se narodili v roce 1989 nebo později.
„Důchodovou reformu, ať chceme nebo nechceme, udělat musíme a nejde to už odkládat dál,“ obhajuje vládní návrh ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. Jako přednosti vládního návrhu vidí, že minimální výše důchodu nebude moci klesnout pod pětinu průměrné mzdy, či to, že manželé budou moci mít společný vyměřovací základ pro stanovení důchodu, když si to budou přát.
Žádná reforma to není, lidé budou pracovat déle a za méně peněz, říká Babiš |
„To není žádná reforma. To je jen zpráva pro lidi, že budou pracovat déle a za méně peněz,“ odmítá vládní verzi důchodové reformy předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Prohlásil, že by jeho vláda znovu zastropovala věk odchodu do důchodu na 65 letech.
Boj byl o seznam náročných profesí
Největší boj byl do posledních chvíle i v rámci vládní koalice o to, kdo bude moci odejít do předčasné penze bez jejího krácení.
Osekání seznamu takzvaných náročných profesí, které takovou možnost budou mít, navrhli šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob a ODS Marek Benda.
Doba, kde je první dámou, se Pavlové započteSpolu s důchodovou reformou prošel pozměňovací návrh, aby se manželce prezidenta Eva Pavlové započítával do penze jako náhradní doba pojištění čas, kdy je její manžel Petr Pavel ve funkci hlavy státu. |
„Platí to, že tam zůstanou ti, kteří už tam byli, to znamená zdravotničtí záchranáři, hasiči, podnikoví hasiči, a že tam zůstane celá kategorie čtvrtého rizika,“ řekl ministr Jurečka.
Koalice se na tom dohodla a pro více než 100 tisíc lidí to má znamenat, že nebudou moci jít do předčasného nekráceného důchodu, což jim původně vláda i po jednání s odbory o seznamu náročných profesí slibovala.
Jedná se například o některé zdravotní sestry, skláře, lesní dělníky či pracovníky v sociálních službách.
Když projde osekání náročných profesí, váhá část lidovců s podporou reformy |
Několik poslanců KDU-ČSL proti tomu protestovalo, a tak chce situaci lidí chce koalice řešit v rámci povinnosti zaměstnavatelů přispět jim do třetího důchodového pilíře na penzijní připojištění 4 procenta z jejich hrubé mzdy na jejich individuální účty.
Osekání seznamu náročných profesí, které nebudou mít nárok na předčasnou nekrácenou penzi, nepodpořili v dílčím hlasování čtyři poslanci KDU-ČSL Pavla Golasowská, Marie Jílková, Vít Kaňkovský a Jiří Navrátil. Nebyli přihlášeni k hlasování. Piráti před závěrečným hlasováním opustili sál.
Jaké jsou konkrétní garance, že se to vůbec stihne projednat a prosadit?“ zeptala se ministra Jurečky místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.
Právě kvůli škrtu více než 100 tisíce osob z dlouhodobě připravovaného a i s odbory a zaměstnavateli konzultovaného seznamu náročných profesí s nárokem na odchod do nekráceného předčasného důchodu nehodlají Piráti pro reformu také hlasovat. A to přesto, že se na její přípravě podíleli, když byli ještě ve vládě.
Pracujícím seniorům se nemá zvyšovat důchod za další odpracované roky. Klesne u nich místo toho sazba sociálního pojištění o 6,5 procenta. Prodlouží se také lhůta pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod na 5 let.
Mladí lidé si mají na penzi zčásti šetřit ve fondu se státní garancí, řeklo dříve ANO
„Budeme mít zvýšený věk odchodu do důchodu, v náročných profesích bude jen 14 tisíc lidí, snížení výpočtu nových důchodů od roku 2026 taktéž zahýbá peněženkami seniorů. Je tam dle mého názoru velmi špatná motivace pro seniory postavená na slevě na pojištěnce a ne na vyšším starobním důchodu,“ zrekapituloval stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka z ANO. To všechno jsou důvody, proč opoziční hnutí vládní verzi reformy odmítá.
Na dotaz, jak by vypadala důchodová reforma v podání ANO, odvětil, že hnutí hlavně nechce oslabovat první důchodový pilíř.
ANO řeklo, jak na penzijní reformu. Chce investiční fond s garancí státu |
Na jaře ANO řeklo, že na penzi by si budoucí penzisté mohli částečně šetřit ve fondu se státní garancí, který by investoval do nových jaderných bloků či výstavby vysokorychlostních tratí. „Investiční pilíř se státní garancí spojený s klíčovými státními investicemi, to je jeden z klíčových kroků, který se bude muset udělat,“ říká šéf stínové vlády ANO Karel Havlíček. Do důchodového systému, aby mohl fungovat, se totiž podle ANO musí najít i nové příjmy. A ty by mohli přinést dnešní třicátníci vložením peněz do nového fondu.
„Musí se vytvořit fond strategických investic,“ zopakovala v pátek šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.