Diskuse k článku

Důchodci musí čekat léta

Češi stále na něco čekají ve frontách: dřív na byty a škodovky, dnes na domovy důchodců nebo taky na operace kyčelních kloubů. Zejména v Praze, kde je mnoho starých lidí, se na domov důchodců čeká až osm let. Lidé se proto zapisují do pořadníků preventivně, někdy i několik let dopředu, aby v době, až budou penzion potřebovat, byli tak akorát na řadě. Mnohdy jim takový postup dokonce poradí sociální pracovníci nebo lékaři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Praotec Cech

shrnuti
No , nezacli jsme spatne , narod se nam kolem Ripu hezky rozmnozoval , ale tech poslednich 55 let, to byla sila. To nepiste do historie ani do skolnich ucebnic. Jo a byty? Jak rekl president Tonda Novotny. ....soudruzi , maso bude. Ale uz nedostal prilezitost sve sliby naplnit. A tak nejak to bude i ted, jem mam obavy , bude to dlouho trvat. Nova generace by mela dat tu generaci bolseviku na dietu. Byla to chaska bez odvahy, bez mozku, bez moralky ale umeli dobre lhat, krast a udavat.
0/0
13.1.2002 8:48

Jan Transfer

Dukaz
Ze sem prichazi prispevky jen behem pracovni doby vsednich dnu, to mi ukazuje, ze v CR chatuji skoro vsechni jen v pracovni dobe. U lidi zijicich v zahranici je tomu naopak, ti makaji a ve volne dobe brouzdaji v netspace a prispivaji do for.
0/0
12.1.2002 17:55

PavelKo

Lepší být mladý,
bohatý a zdravý jak starý, chudý a nemocný
0/0
11.1.2002 9:22

PavelKo

Re: Lepší být mladý,
Na toto "moudro" mohl opravdu přijít pouze PavelKo
0/0
11.1.2002 13:32

Marcela

důchodci musí čekat léta
Z přispěvovatelů,píšících svůj názor po osmé hodině ranní,je mi velice špatně.Předesílám,že nejsem důchodce.Zrcadlí se v nich tato novodobá společnost.
0/0
11.1.2002 9:12

King

Re: důchodci musí čekat léta
Novodobá společnost, která vidí, co nám pozitivního komunismus přinesl a která chce žít v NORMÁLNÍM státě. Mám snad důchodce (obecně)litovat, brát si je domů a říkat jim:"To nevadí, že se vám to s těmi světlými zítřky nepovedlo,a teď nemáte kam jít. Tak bydlete u mě, já se o vás budu starat."!? Žijte si dál s klapkami na očích a v klidu si představujte růžový svět, v němž důchodci létají s andělskými křídly v oblacích.
0/0
11.1.2002 12:07

Dáša

Re: Re: důchodci musí čekat léta
Nemám pocit, že bych žila v NORMÁLNÍM státě. Také nemám pocit, že by se nám (mně, vám) to s těmi světlými zítřky zrovna povedlo. Nebojte se, však vaše děti, nebo má vnoučata nám to určitě jednou připomenou.
0/0
11.1.2002 14:47

AH

a ještě si stěžují na drahé byty
Téměř všichni důchodci v Praze si stěžují na výši svého měsíčního nájmu, resp. inkasa. Zajímalo by mě, co těmto stěžujícím si lidem bez pracovních závazků brání v tom, aby se přestěhovali např. do Mostu, kde seženou byt 2+1 za 200 tisíc, a nejenomže by svůj byt v Praze mohli za daleko větší peníze prodat, ale mohli by dále platit méně peněz za nájem. A navíc - byl by dostatek bytů v Praze.
0/0
11.1.2002 8:52

King

Budovali socialusmus
Přesně s vámi souhlasím. Je mi 24 a je mi špatně z toho, co dněšní důchodci s naší zemí dokázali za svůj život udělat! Je to nefér ke starým lidem obecně, naši důchodci si to však zaslouží. A těším se, až komouši už nebudou, protože už nebude ani jejich ČSSD, KSČM a pod.!
0/0
11.1.2002 8:47

Dáša

Re: Budovali socialusmus
Mi je zase špatně z vás. Žila jsem v socialismu více než 30 let. Ne všichni tehdejší dospělí byli zasloužilí komunisté nebo příslušníci STB. Jenom neměli tolik odvahy, možná se báli o sebe nebo své děti, aby se proti komunistům postavili. Mí rodiče se nikdy nijak neangažovali, doma se na komunisty nadávalo, ale my děti jsme věděly, že o tom nikde nesmíme mluvit, protože by mohli skončit ve vězení. Já vím, že tehdy se akorát držela huba a krok. Kolikrát jsem to měla svým rodičům za zlé, ale později, když jsem sama měla děti, jsem to chápala. Také jsem držela hubu - kvůli svým dětem a nadávalo se jenom doma. Proto jsem také tolik uvítala revoluci. A teď - po letech - zase držím hubu a krok. Hlavně v zaměstnání, to proto, abych se v našem městě nepřidala k těm 49 nezaměstnaným na jedno volné pracovní místo. A moje děti, kterým je jen o pár měsíců více než je vám, také drží v zaměstnání hubu a krok. Takový je život.
0/0
11.1.2002 9:18

Lucka

Re: Re: Budovali socialusmus
Z povoviny s Vami souhlasim, strach o svou rodinu je normalni a prirozeny, je tomu tak vsude na svete, ale myslim si, ze postoj "drzeni huby a a kroku" je to nejhorsi pro jakoukoliv spolecnost. Zastavam nazor, pokud se Vam neco nelibi, dej te to najevo, vetsinou se najde spoustu dalsich, kteri se postavi na Vasi stranu a Vy budete mit lepsi pocit sama za sebe. Je dobre vedet, kym jste, co si myslite a na ci jste strane.
0/0
11.1.2002 9:29

Dáša

Re: Re: Re: Budovali socialusmus
Veřte, Lucko, že když se mi něco nelíbí, dovedu to dát najevo. Ale nejdříve si musím ujasnit, KDE to můžu dát najevo. Zkoušela jsem to i v práci a bylo zase mi dáno najevo - když se ti to nelíbí, tak můžeš jít, vždyť za bránou (doma, na pracáku ap.) čeká spousta dalších...... Možná mám sama ze sebe špatný pocit, ale zase mám z čeho zaplatit byt a inkaso.....
0/0
11.1.2002 9:48

Svensson

Re: Re: Budovali socialusmus,Kde byla Daša.
Mila teto, zapomnělas připomenout co se take lide naučili za komunistu: lhat,krast,a hlavne nepracovat. Podivej se na dnesni duchodce eventuelne zamestnane ve verejnych službach, jsou to vesmes neprijemni zatrpkli lide kterym nezbyva nic jineho nez nadavat na system.
0/0
12.1.2002 2:34

Dáša

Re: Re: Re: Budovali socialusmus,Kde byla Daša.
Milý Svenssone, Dáša se za socialismu narodila, rodiče (podotýkám, že zapřisáhlí NEKOMUNISTÉ!!)ji vychovali - snad dobře, pak si udělala SŠ, vdala se, vychovávala dvě děti. Stačí? Dokonce se mi i podařilo "uniknout" SSM a to díky tomu, že na SŠ jsem dojížděla z vesnice do města a ve škole jsem tvrdila, že jsem v SSM u nás na vesnici. Stejně to ale dělala i spousta mých spolužáků. Naštěstí nikdo po mně nikdy nechtěl žádné potvrzení. Po mateřské dovolené jsem začala pracovat. Moje přímá nadřízená byla zasloužilá funkcionářka, no byl to hnus! Doslova a dopísmene jsme museli držet hubu a krok! Revoluci jsem uvítala s takovým nadšením, že se až teď za to stydím. Nyní mám v zaměstnání nadřízenou (podotýkám, že jinou, protože ta bývalá po revoluci na popud svých podřízených musela odejít), která sice není funkcionářka, ale je stejně arogantní jako ta před ní. Možná je to ještě větší hnus. Takže opět musím držet hubu a krok, tentokrát proto, abych nerozšířila řady nezaměstnaných. Švagr byl za starého režimu také zasloužilý komunista, pracoval se SŠ na vedoucím místě, kde byla předepsaná VŠ, vypracoval se také díky svému tchánovi, který byl rovněž velký funkcionář. Švagr musel ze svého místa po revoluci odejít, ale nyní dělá v soukromé firmě (už ale není v KSČ) opět na vedoucím místě a má se - opět - skvěle. Chtěla bych ti položit také otázku. Opravdu si myslíš, že to, že lidé v DNEŠNÍ DOBĚ lžou, kradou a nepracují je vina jenom komunistů? Nenapadlo tě také, že většina dnešních důchodců za socialismu žila "v mezích normy", tedy že nepodváděla, nekradla, poctivě pracovala, neangažovala se, neudávala?
0/0
14.1.2002 15:01

předseda

Re: Budovali socialusmus
A Vy si myslíte, že až budete Vy v důchodovém věku, že tady na zemi bude ráj ? Vy naivní optimisto, na tomto světě ráj nikdy nebude ! A pak budou jako Vy stejně smýšlející mladíci zase nadávat na Vás a na Vaši generaci, že je zodpovědná za ten bordel na světě, a říkat Vám, že si to zasloužíte...
0/0
11.1.2002 12:21

ndavid

Budovali socialismus
Co si budeme nalhávat, 99,2% těchto důchodců volilo za komunistů platformu Národní formy (bolševiky) a teď se dočkali odměny. Teď brečí a chtějí mít klidné stáří. Nám mladým nechali rozkradenou zemi, bez možnosti získat byty. A chtějí mít zase výhody. Mají, co si za svůj život zasloužili.
0/0
11.1.2002 8:26

kopřiva

Re: Budovali socialismus
a nejvíc mě štve, že se všude mluví jen o tom, co chybí důchodcům. je to sice asi pravda - ale ne v Praze, rozežranější a oprsklejší důchodce aby pohledal - ale proč si idnes dovoluje dělat předvolební propagandu pro socdemáky ??? v zájmu spravedlnosti je třeba řící, že ti, co teď nejvíc řvou, za komančů seděli převážně v kanclu a pili kafe. a ti, kteří náhodou byli dělníci, jsou na tom teď taky mizerně. kdo kdy začne dělat něco pro lidi v produktivním věku, kteří na ty důchody vydělávají ???
0/0
11.1.2002 8:32

meduňka

Re: Re: Budovali socialismus
Opravdu bych Vám přála pracovat za komunistů. O minutu pozdní příchod se musel napracovávat čtvrt hodiny a ještě k tomu přednáška, že když má vlak zpoždění, máte jezdit o hodinu dříve. Pokud jste z důvodu péče o dítě (mateřská škola měla otevřeno pouze do 17,00 hodin) nešel na odborovou nebo veřejnou stranickou schůzi (tam museli "dobrovolně povinně" i nestraníci), nepřeji Vám, co jste si za to vyslechl. Takovou šikanu už bych nechtěla zažít. Některá místa byla možná flákárna, ale většina pracujících, dělníků i úředníků, musela pracovat jako teď, navíc na píchačky, původně všechny sobotu, potom každou druhou, od sedmdesátých letech pouze o tzv. pracovních sobotách.
0/0
11.1.2002 10:43

Dáša

Re: Budovali socialismus
Davide, také jsem za komunistů volila bolševiky. Ono vlastně ani nikoho jiného volit nešlo. A nejít k volbám, na to jsem neměla dost odvahy. Ale za to se vám omlouvat nebudu. Brečíte, že VÁM MLADÝM nechali dnešní důchodci rozkradenou zemi, bez možností získat byty. Opravdu? Já mám dvě děti, syn už byt má, nečekal, že mu něco spadne do klína a byt ZÍSKÁ, ale koupil si ho ze stavebního spoření. Píšete, že důchodci chtějí mít zase výhody. Zatím mám pocit, že výhody byste chtěl vy, aniž byste napsal, jak byste se o tyto výhody chtěl zasloužit - viz vaše věta "bez možnosti získat byty".
0/0
11.1.2002 9:33

King

Re: Budovali socialismus
Dášo, zdá se mi, že máte poněkud zúžený obzor. V dnešní době samozřejmě každý mladý pracující člověk má šanci získat byt. Kombinací stavebního spoření a státní hypoteční půjčky si lze nějaké to trošku slušnější bydlení pořídit.ALE! za jakou cenu. 10 - 20 let splácení této půjčky. I to by nebylo tak strašný (v západních zemich je to běžný způsob).Ale tam vám tato splátka udělá mnohem menší procento ze mzdy než u nás! V ČR 2 v domácnosti vydělávají, ale jeden plat padne na splátky a nájemné! A co třeba auto na leasing, dovolená na horách v zimě, zajít si do kina, na jídlo atd! Modlí se, aby jeden z nich nepřišel o práci. A miminko? Nepřipadá v úvahu. Leda se oblékat od Vietnamců, jezdit v Š105 20let stare apod. To je nějakej život?!! To že máme nízkou produktivitu práce, podle toho mzdy je dílem vlády komunistů! A kdo je volil po válce?? Dnešní důchodci. To že nemají dnes kam jít je jen a jen jejich vina! Mám babičku, dědu, mám je rád, ale tohle jim nemůžu odpustit. A fandím lidem, jako je Havel a spol, kteří proti komunismu něco dělali, nebo těm, kteří odešli ze země a jinde se prosadili.Já bych to udělal taky, žít dnes v komunismu, i přes to riziko, že se mi to nepovede.
0/0
11.1.2002 11:56

Dáša

Re: Re: Budovali socialismus
Ale to David si stěžoval, že dnešní důchodci nechali mladým vykradenou republiku, bez možností získat byty! Syn si koupil družstevní byt 2+1 za necelých 200 tis. a to jen na stavební spoření. Splácí asi tisíc korun měsíčně po dobu asi 8 let. Sice si zatím nemůže pořídit ani auto na leasing, ani dovolenou na horách v zimě, bojí se, aby nepřišel o práci, také jezdí v Š105 20 let staré, dokonce zvládli i to miminko. Myslím, že jsou docela spokojení, ono pouze v majetku to štěstí asi nebude. P. S. Nemůžete brát v úvahu jenom cenu bytů v Praze. AH (11.1.2002 8:52) by vám možná řekl, že co vám brání v tom, abyste se přestěhoval např. do Mostu, kde seženete byt 2+1 za 200 tisíc.
0/0
11.1.2002 12:27

meduňka

Re: Re: Budovali socialismus
Všichni dnešní důchodci po válce komunisty nevolili. Proti režimu bojovala hrstka lidí a na to odejít ze svého domova asi každý nemá povahu. Za komunismu to nebylo lepší, když já byla na mateřské, manžel měl i s přídavky na děti 2.200,- Kč čistého, z toho se nedalo vyskakovat ani tehdy (byt - jedna místnost u rodičů, auto žádné, kino výjimečně). Ve 2 letech musela dcera do školky a já do práce. Taky se nám to nelíbilo,ale obyčejný člověk proti tomu bojovat nemohl.
0/0
11.1.2002 13:37

Radim

Re: Budovali socialismus
Jen na okraj koho smeli volit jinyho. Jsi celkem chudak. Chyba neni v nich, ale v nasem socialnim systemu. Mrkni na ostravsky vlaky v patek. Nezamestnani jedou vydelavat do Prahy pres vikend. Tyhle prachy schazi. Na druhou stranu me sere, doslova, valorizace duchodu a v pomeru k tomu treba materska, ktera je vic nez smesna almuzna. Na treti stranu i my budeme duchodci.
0/0
11.1.2002 11:23

Michal

Tak teda nevím....
Tak se mi zdá, že se nám tu opět projevila negramotnost. Věta: "Říkaly: Nevíte, jak na..." Asi jsem blbej ale oni říkali... Ach jo, jinak souhlas raději začít vyrábět elixír mládí než zestárnout :-)
0/0
11.1.2002 7:36

dífka

Chudáci důchodci.
To musí žít takto : práce - nemoc -Portugalsko nebo Španělsko- práce nemoc atd.Mít miliony a pak se tam dostanou.
0/0
11.1.2002 7:13

LokoN

Ufff
To teda ja asi radsi ani nechcu zestarnout =)
0/0
11.1.2002 1:15

Pepicek

Starobní péče
Až přitom mrazí.Ale přesně taková je situace v tomhle státě,řešíme to abychom náhodou neublížili vůbec tunelářům;neuvažujeme kde mohou oni brát na desetimiliónové kauce, rozkrádá se ale řešit "stáří"jako jednu z priorit na to samozřejmě již koruny nejsou. Je zvláštní jak se noviny málo zajímají o tuto problematiku.
0/0
11.1.2002 7:02

Najdete na iDNES.cz