Sbírka se podle zakladatelů spustila loni dva dny před Štědrým dnem, za necelý rok dárci přispěli 203,67 milionu korun. Podle jednoho ze zakladatelů spolku Drony Nemesis Jana Veverky bylo na Ukrajinu odvezeno asi 12 000 dronů, další 3000 čekají na vývoz. Do konce roku by jich podle něj mělo být odvezeno 15 000.
Herec a další ze zakladatelů spolku Ondřej Vetchý připomněl, že původní cíl bylo vybrat 100 milionů korun. „Solidarita Čechů je uklidňující,“ řekl. Sbírka podle něj pomáhá napadené Ukrajině a zároveň chrání ČR.
Meta 10 tisíc dronů pro Ukrajinu padla, řekl Vetchý. Spolek vybral 142 milionů korun |
Nový projekt s názvem Spravedlivá odplata chce sehnat peníze na nákup 100 tun plastické trhaviny. Cílem je podle zástupců spolku pořizovat trhavinu postupně po pěti tunách, toto množství včetně dopravy odpovídá částce deseti milionům korun. Podle zástupce spolku Milana Mikuleckého má trhavina použití nejen v bojích, ale také při odminování území.
Čestným předsedou spolku je náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka, jeho zapojení do projektu v minulosti kritizovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Od června spolek prověřuje inspekce ministryně obrany. Armáda v listopadu na dotaz Deníku N uvedla, že předběžné závěry inspekce nejsou kritické.
„Zastavit dalšího Hitlera.“ Český investor dal 50 milionů na drony pro Ukrajinu |
Podle Veverky je samotná sbírka velmi kontrolovaná. „Máme nad sebou průběžný forenzní audit,“ uvedl. S jeho výsledky spolek seznámil úřad vlády, prezidenta Petra Pavla i předsedu nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, řekl Veverka.
Spolek má podle Mikuleckého za cíl také přenos zkušeností, v případě Ukrajiny se tak děje na ukrajinském území. S příslušníky české armády podle Mikuleckého Skupina D spolupracuje na neformální bázi. Spolek podle něj spolupracuje také s armádami dalších států.
Název spolku odkazuje ke Zvláštní skupině D, která vznikla za druhé světové války v roce 1941 ve Velké Británii pro výcvik československých parašutistů.