Nelegální drogu zkusil každý třetí. Národní linka pro odvykání pomůže i jim

  14:23aktualizováno  14:23
Nějakou nelegální drogu během života vyzkoušel přibližně každý třetí Čech, nejčastěji šlo o marihuanu. Od pondělí bude jejich uživatelům s odvykáním pomáhat i národní linka pro odvykání, která dosud pomáhala s odvykáním kouření, pitím alkoholu a patologického hraní.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Linka pro odvykání funguje od roku 2016, nejdříve se zaměřovala na pomoc s ukončením kouření. Za dobu svého fungování poskytla služby přibližně 2500 lidem. „Je to jeden z těch prvků, jak se nám daří bojovat se závislosti na kouření,“ popsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Vyzdvihl také účinnost protikuřáckého zákona. Analýza představená už dříve ukázala, že mezi lety 2016 a 2018 ubylo hospitalizací kvůli infarktům a kvůli astmatu. Kuřáků ubylo především mezi mladými lidmi (celý text naleznete zde).

Později linka rozšířila svou pomoc na odvykání alkoholu a patologického hraní. Od pondělí se pak nově zaměří i na pomoci uživatelům drog - marihuany, extáze, nových syntetických drog, kokainu, pervitinu, opioidů a dalších.

Dva miliony kuřáků

Potom, co klient vytočí číslo 800 350 000, bude podle svého problému přesměrován na příslušného specialistu. Zatímco v roce 2016 měla linka přes stovku klientů, v první polovině roku 2019 jich bylo 750. „Lze očekávat, že bychom měli letos atakovat 1500 klientů,“ nastínil prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek. Drtivá většina (75 procent) jich volala kvůli odvykání kouření.

„Je dobré si uvědomit, jaké úspory má stát, když tyto služby podporuje. Linka obslouží za rok zhruba 1000 kuřáků a úspěšnost odvykání je 40 procent, se závislostí tak skoncovalo 400 lidí. Náklady na léčbu jednoho kuřáka jsou dva miliony. Služba tedy ušetří zhruba 800 milionů korun,“ uvedl Kohoutek. Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové platí pravidlo, že vydaná koruna na prevenci ušetří čtyři koruny na řešení závislostí.

Podle dokumentu s vládní protidrogovou strategií v Česku denně kouří dva miliony lidí. Alkohol denně pije asi 600 000 Čechů, zhruba 100 000 z nich popíjí nadměrné dávky. Sedativa a hypnotika zneužívá asi 900 000 lidí. Závislých na hraní je 80 000 až 120 000. Pervitin a opioidy si píchá asi 45 000 lidí.

Další rozvoj linky

Ministerstvo plánuje službu dále rozvíjet. „Chceme linku umístit na krabičky cigaret, aby byla co nejviditelnější pro uživatele tabáku,“ dodal Vojtěch. V současnosti je na nich její webová adresa.

Linku financuje úřad vlády. Na půlroční fungování v roce 2016 vydal 600 000 korun, předloni 1,6 milionu, loni 1,5 milionu a letos 2,1 milionu. Ministerstvo zdravotnictví letos přispělo milionem korun a letos asi 750 000 korun.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Dálnice D1 bude v noci několikrát stát, kvůli stavbě mostu u Humpolce

Dálnice D1. Ilustrační foto

Provoz na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větným Jeníkovem se od dnešní 22. hodiny do úterní 6. hodiny ranní několikrát...

NÚKIB o útoku na českou diplomacii senátorům nic neřekl, hájí se ředitel

Šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil.

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil na jednání předsednictva Bezpečnostní...

Máme dost lidí, ani oni nebudou poslušní, vzkázal Babišovi Šmarda

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda se ohradil proti kritice premiéra Andreje Babiše, který ho už...

Najdete na iDNES.cz