„Jde o velmi nebezpečné látky. Smrtelnou intoxikaci může způsobit už mikroskopické množství,“ upozorňuje policejní mluvčí Lucie Šmoldasová. Národní protidrogová centrála proto důrazně varuje veřejnost před jakýmkoli experimentováním s těmito látkami.
„Je to tu peklo.“ Dva dny s narkomany na Andělu, drogovém epicentru Česka![]() |
Podle policie se zřejmě jedná o nitazeny, spirochlorphin nebo deriváty fentanylu. Tyto látky spadají do kategorie takzvaných nových psychoaktivních substancí. Tato skupina je velmi rozsáhlá a každoročně se rozšiřuje o další deriváty. V Česku jsou postupně zařazovány na seznam zakázaných návykových látek.
Zdroje syntetických opioidů bývají především v Číně a Indii. Do České republiky se tyto látky dostávají ve velmi malém množství, nejčastěji prostřednictvím zásilek objednaných na darknetu nebo přes uzavřené skupiny na sociálních sítích.
Česko má nejvíce malých varen pervitinu v Evropě, říká zpráva centrály![]() |
Doručení pak probíhá poštou či kurýrními službami. „Přestože v Česku neevidujeme větší záchyty, i malé zásilky mohou být smrtelně nebezpečné,“ varuje Šmoldasová.
Výjimkou není ani zneužívání fentanylu z lékařských náplastí, které jsou určeny k tlumení silné bolesti u těžce nemocných pacientů. Právě jejich extrakce je stále nejčastějším způsobem, jak se fentanyl v Česku získává.
Velká akce policistů a celníků. Našli první laboratoř k výrobě nové nebezpečné drogy![]() |
Nebezpečí představují i padělané léky na bolest, které mohou obsahovat nitazeny opioidy, jež byly původně vyvinuty pro léčebné účely, ale kvůli své síle a riziku předávkování nikdy nebyly schváleny k medicínskému využití. Na černém trhu se začaly šířit ve větším množství po omezení dostupnosti fentanylu a po výrazném snížení produkce opia v Afghánistánu.
Na výskyt těchto látek již upozorňují i další evropské státy včetně Estonska, Polska, Irska nebo Francie.