V Česku roste počet předávkovaných drogami, na vzestupu je morfin

  11:12aktualizováno  11:12
Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo oxykodon. Jako další hlavní problémovou drogu výroční zpráva označuje pervitin. Meziročně také přibylo předávkovaných. Zprávu v pátek zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti při Úřadu vlády.
Pervitin

Pervitin | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V loňském roce bylo z oddělení soudního lékařství hlášeno 42 případů předávkování nelegálními drogami a těkavými látkami. V roce 2016 to bylo 32 případů. Opioidy, u nichž je meziroční nárůst nejvyšší, se loni předávkovalo 27 osob a o rok dříve 15. Na nárůstu se podílí zejména drogy fentanyl, morfin a kodein.

Jako opioidy se označují drogy vyrobené ze šťávy z makovic nebo uměle vyrobených látek se stejným účinkem. Opioidními analgetiky jsou látky užívané v lékařství ke tlumení bolesti. Závislost na nich patří k nejzávažnějším, léčí se i substitucí za látky s bezpečnějším způsobem užití než je injekční. 

Podle zprávy dosahuje počet problémových uživatelů pervitinu a opiátů přibližně 48 tisíc osob, z toho pervitinu 35 tisíc osob a 13 tisíc uživatelů opioidů. V roce 2015 to bylo 46 900. V ČR je jako problémové užívání drog označováno dlouhodobé nebo pravidelné užívaní pervitinu a opioidů a injekční užívání jakékoliv drogy.

Nedostatečná prevence

„Nárůst uživatelů opioidů může souviset s tím, že se léčivé přípravky s obsahem buprenorfinu dostávají na nelegální trh a tím narůstá i počet injekčních prvouživatelů buprenorfinu,“ uvedla k výsledkům výroční zprávy národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Dalším problémem je podle Vedralové přetrvávající nedostupnost kvalitních preventivních programů. „Teoreticky máme systém prevence dobře nastaven, ale chybí nám zavedení do praxe,“ uvedla. Podle zprávy je přibližně sedmdesát procent problémových uživatelů pervitinu a opioidů v kontaktu s adiktologickými programy.

„Nejvyšší počet problémových uživatelů drog je tradičně v Praze a v Ústeckém kraji, tedy současně v oblastech s vysokým výskytem problémových uživatelů opioidů. Situace v oblasti zdravotních důsledků užívání drog, tzn. výskyt infekčních nemocí jako HIV/AIDS a virových hepatitid, zůstává relativně příznivá,“ uvedl ke zprávě vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

O 186 milionů korun více

Zkušenost s užitím nelegální drogy uvedla více než třetina populace (31,2–38,3 procent) ve věku mezi 15 a 64 lety. Nejčastěji šlo o konopné látky (28,6–36,9 procent), extázi (4,3–5,8 procent), halucinogenní houby (4,4–4,7 procent) a pervitin (2,1–3,3 procent). Zkušenost s užitím nelegálních drog uváděli nejčastěji muži ve věku 15 až 34 let.

Výdaje státního rozpočtu na protidrogovou politiku se meziročně zvýšily o 186 milionů korun na 1,75 miliardy. K nejvyššímu nárůstu výdajů došlo u policie.

Zvýšily se však i výdaje zdravotních pojišťoven. V roce 2016 činily 1818 milionů korun - o více než sto milionů víc, než v roce 2015 (1707 milionů korun). „Na léčbu poruch způsobených alkoholem z toho bylo vydáno 1218 milionů korun a na léčbu poruch způsobených ostatními drogami 600 milionů korun,“ uvádí zpráva.

Regulace pseudoefedrinu

Minulý rok bylo také odhaleno 305 pěstíren konopí. To je o šest více než v roce 2016. „Více než polovinu tvořily malé domácí pěstírny s počtem rostlin do 50 kusů,“ stojí ve zprávě. Podíl velkopěstíren s více než 500 rostlinami se naopak snižuje.  

„V roce 2017 zajistily represivní orgány 1094 kilogramů marihuany, 54,4 tisíc rostlin konopí a 9,1 kilogramů hašiše,“ pokračuje zpráva. Při velkoprodukci se konopí nepěstuje na jednom místě, ale ve víc objektech. Většinou jsou to rodinné domy, byty či haly. Droga pak většinou směřuje na domácí trh.

Pervitin se podle zprávy většinou vyrábí v malých varnách. Minulý rok jich policisté odhalili 264, pervitinu zabavili celkem 93,3 kilogramů. Na velkoprodukci drogy i velkopěstování konopí se významně podílejí vietnamské organizované skupiny.

Pokračoval trend přesunu výroby pervitinu do Polska, ale i do Německa a Nizozemska. Jako kurýři při pašování surovin slouží hlavně najatí Češi, Slováci a Němci. Droga se pak vyvážela do Německa, Rakouska, Francie, Norska a Švédska.

Hlavní surovinou pro výrobu pervitinu je pseudoefedrin z léků. Jejich výdej se v Česku reguluje od roku 2009. Loni lékárny vydaly 357 000 balení léčiv, to je přes sedm milionů tablet. Je to zatím vůbec nejnižší vydaný počet. Do roku 2015 se léky vozily hlavně z Polska. Poté, co severní soused přikročil k regulaci, se trasy změnily. „Hlavní zdroj pro výrobu pervitinu představují léčiva vyrobená v Turecku. Do Česka se dostávají přes Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko a Polsko,“ uvádí zpráva. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Volvo 8x4 42/32t dumper
Volvo 8x4 42/32t dumper

r.v. 2000, naj. 742 900 km, diesel
805 860 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz