„Bezpečnostní opatření, které se věnuje festivalu Let It Roll, je zaměřeno jednak na odhalování pachatelů trestné činnosti drogového charakteru a zároveň je naším cílem ochránit řidiče, takže se zaměřujeme i na alkohol,“ sdělil iDNES.cz Marek Šmíd, velitel bezpečnostního opatření v Milovicích.
„Před vstupem do areálu jsme kontrolovali několik tisíc účastníků, zajistili jsme přes dvě stě drogových deliktů. Navíc jsme nalezli drogy široké škály. Pervitin, heroin, kokain, houbičky lysohlávky, marihuanu nebo ketoin. Velmi dominují také tablety extáze,“ dodal.
„My každoročně návštěvníky festivalu upozorňujeme na rizika spojená s užíváním prostřednictvím festivalového desatera. A v neposlední řadě také v souladu s právním řádem České republiky zakazujeme vnášení omamných látek do areálu festivalu, přičemž na dodržování návštěvního řádu po celou dobu konání festivalu dohlíží profesionální bezpečnostní služba,“ uvedli v prohlášení pořadatelé festivalu.
Během minulých ročníků festivalu byla policie na cizince, kteří si s sebou přinesli drogy, krátká. Odjeli totiž dřív, než policisté stihli ověřit kvalitu a kvantitu zajištěných látek, nemohli tak proti delikventům účinně konat trestní řízení.
To se změnilo díky účasti Marka Martince z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Ten policistům pomáhal analýzu drog urychlit. Využíval k tomu speciální mobilní plynový chromatograf s hmotností detekcí.
„Chromatograf využíváme pro analýzu látek, které zde získáváme. Látku zaevidujeme, odebereme vzorek a ten nastříkneme do chromatografu. Přístroj následně jednotlivé složky odseparuje a detekuje jejich množství v chemické směsi. Jsme tak schopni určit, kolik dané látky se ve vzorku nachází. Navíc veškeré analýzy trvají do třiceti minut,“ sdělil iDNES.tv Marek Martinec.
Drogový nešvar však není jedinou zajímavostí festivalu. Ročník 2019 je prvním, kdy se na Let It Roll neprodávají plastová brčka. Pořadatelé se tak snaží zmenšit ekologickou stopu masové akce.
Environmentální dopad festivalu pomáhají druhým rokem snižovat i vědci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze pod vedením Lenky Wimmerové, kteří pořadatelům radí například s možnostmi snižování uhlíkové stopy nebo s nakládáním s odpady.
Experti vypočítali vliv jednotlivých činností na životní prostředí. Například ročník 2018 se na něm podepsal nejvíc uhlíkovou stopou z dopravy, která tvořila 77 procent z celkové ekologické stopy festivalu. Za největší procento uhlíkové stopy může letecká doprava. Mnozí totiž do Milovic míří ze zahraničí. Letecká doprava se na uhlíkové stopě podepsala z více než 66 procent.
Podle Wimmerové se organizátoři snaží omezit cestování návštěvníků do Česka letadly, z velkých evropských metropolí festival vypravuje autobusy, které mají uhlíkovou stopu menší než letadlo.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz