Drahoš i Hilšer vstoupí v Senátu do klubu Starostů a nezávislých

  11:04aktualizováno  12:10
Noví senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer vstoupí v Senátu do klubu Starostové a nezávislí, který se tak stal nejsilnějším v Senátu. Bude to mít zásadní vliv na volbu nového předsedy horní komory parlamentu. Drahoš byl zvolen již v prvním kole senátních voleb v Praze 4, Hilšer po druhém kole za senátní obvod Praha 2.

Nově zvolení senátoři Marek Hilšer (vlevo) a Jiří Drahoš oznámili vstup do senátorského klubu STAN. (18. října 2018) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Drahoš se od svého zvolení rozhodoval, zda vstoupí do klubu STAN, nebo KDU-ČSL, Hilšer si vybíral mezi třemi kluby, navíc mu byl sympatický Klub liberální demokracie SEN 21.

Fotogalerie

Drahoš má zájem v Senátu působit ve výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, Hilšer ve výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

„Myslím, že nás spojuje řada společných pohledů na některé věci, zejména řekl bych na prozápadní směřování České republiky a na to, že Senát by měl být jistou hrází proti neuváženým změnám Ústavy,“ řekl Drahoš. Senát má být podle něj také hrází proti těm, kteří šíří strach ve společnosti.

„Je důležité, aby naše země byla součástí západní Evropy,“ uvedl Hilšer. „Nežádal jsem žádné funkce,“ řekl ke svému rozhodnutí. Drahoš také zdůraznil, že ani v jeho případě nehrálo roli očekávání, že by díky tomu mohl získat nějakou funkci.

Jen on z obou neúspěšných prezidentských kandidátů potvrdil, že jeho konečné rozhodnutí bylo ovlivněno i tím, že se klub Starostů a nezávislých nyní může stát nejsilnějším v Senátu, což by podle nepsaných pravidel dávalo STAN právo obsadit pozici předsedy horní komory parlamentu.

Šéf klubu STAN Jan Horník jmenoval tři možné kandidáty na šéfa Senátu místo Milana Štěcha - Jiřího Růžičku, Zbyňka Linharta a Petra Holečka.

Do klubu Starostů a nezávislých se již v minulých dnech rozhodl vstoupit další nový senátor Mikuláš Bek zvolený v Brně a STAN získá akvizici také v podobě dosud nezařazené Aleny Dernerové. Senátní klub STAN by tak mohl mít osmnáct členů.

Další členy senátního klubu se snaží získat také ODS

Rozrůst se ovšem může i klub ODS, který se k šestnácti dosavadním senátorům snaží získat ještě nové senátory Ladislava Faktora a Jitku Chalánkovou. Blízko k ODS má také Ivo Valenta.

Ze souboje o nejsilnější klub v Senát definitivně vypadli lidovci, kteří měli po volbách 15 křesel a mají zájem ještě o Chalánkovou a třetího z bývalých prezidentských kandidátů Pavla Fischera. Ten ještě své rozhodnutí neoznámil. Ale ani kdyby se oba přidali k lidovcům, KDU-ČSL by se na osmnáct senátorů, které nyní má klub STAN, nedotáhla.

„Není to nic překvapivého v případě pana Drahoše, je to jen naplnění předpokladů jednacího řádu Senátu, který je zákonem a který předpokládá, že pokud někdo je navržen nějakou volební stranou, což byl v jeho případě STAN, tak vstoupí do jejího klubu. Takže on to udělal, naplnil zákon. A to že pan Hilšer se dlouhodobě snaží maximalizovat výnosy ze svého mandátu, to je věc, která je poměrně zřejmá,“ reagoval na rozhodnutí Drahoše a Hilšera šéf senátorského klubu ODS, místopředseda strany Miloš Vystrčil. „Jednáme,“ odvětil k tomu, jak je ODS daleko v získávání možných posil do klubu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Bouřky dorazily na Moravu, hasiči na Olomoucku hlásí desítky výjezdů

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském kraji. Na...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz