Drahoš i Hilšer vstoupí v Senátu do klubu Starostů a nezávislých

  11:04aktualizováno  12:10
Noví senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer vstoupí v Senátu do klubu Starostové a nezávislí, který se tak stal nejsilnějším v Senátu. Bude to mít zásadní vliv na volbu nového předsedy horní komory parlamentu. Drahoš byl zvolen již v prvním kole senátních voleb v Praze 4, Hilšer po druhém kole za senátní obvod Praha 2.

Nově zvolení senátoři Marek Hilšer (vlevo) a Jiří Drahoš oznámili vstup do senátorského klubu STAN. (18. října 2018) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Drahoš se od svého zvolení rozhodoval, zda vstoupí do klubu STAN, nebo KDU-ČSL, Hilšer si vybíral mezi třemi kluby, navíc mu byl sympatický Klub liberální demokracie SEN 21.

Fotogalerie

Drahoš má zájem v Senátu působit ve výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, Hilšer ve výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

„Myslím, že nás spojuje řada společných pohledů na některé věci, zejména řekl bych na prozápadní směřování České republiky a na to, že Senát by měl být jistou hrází proti neuváženým změnám Ústavy,“ řekl Drahoš. Senát má být podle něj také hrází proti těm, kteří šíří strach ve společnosti.

„Je důležité, aby naše země byla součástí západní Evropy,“ uvedl Hilšer. „Nežádal jsem žádné funkce,“ řekl ke svému rozhodnutí. Drahoš také zdůraznil, že ani v jeho případě nehrálo roli očekávání, že by díky tomu mohl získat nějakou funkci.

Jen on z obou neúspěšných prezidentských kandidátů potvrdil, že jeho konečné rozhodnutí bylo ovlivněno i tím, že se klub Starostů a nezávislých nyní může stát nejsilnějším v Senátu, což by podle nepsaných pravidel dávalo STAN právo obsadit pozici předsedy horní komory parlamentu.

Šéf klubu STAN Jan Horník jmenoval tři možné kandidáty na šéfa Senátu místo Milana Štěcha - Jiřího Růžičku, Zbyňka Linharta a Petra Holečka.

Do klubu Starostů a nezávislých se již v minulých dnech rozhodl vstoupit další nový senátor Mikuláš Bek zvolený v Brně a STAN získá akvizici také v podobě dosud nezařazené Aleny Dernerové. Senátní klub STAN by tak mohl mít osmnáct členů.

Další členy senátního klubu se snaží získat také ODS

Rozrůst se ovšem může i klub ODS, který se k šestnácti dosavadním senátorům snaží získat ještě nové senátory Ladislava Faktora a Jitku Chalánkovou. Blízko k ODS má také Ivo Valenta.

Ze souboje o nejsilnější klub v Senát definitivně vypadli lidovci, kteří měli po volbách 15 křesel a mají zájem ještě o Chalánkovou a třetího z bývalých prezidentských kandidátů Pavla Fischera. Ten ještě své rozhodnutí neoznámil. Ale ani kdyby se oba přidali k lidovcům, KDU-ČSL by se na osmnáct senátorů, které nyní má klub STAN, nedotáhla.

„Není to nic překvapivého v případě pana Drahoše, je to jen naplnění předpokladů jednacího řádu Senátu, který je zákonem a který předpokládá, že pokud někdo je navržen nějakou volební stranou, což byl v jeho případě STAN, tak vstoupí do jejího klubu. Takže on to udělal, naplnil zákon. A to že pan Hilšer se dlouhodobě snaží maximalizovat výnosy ze svého mandátu, to je věc, která je poměrně zřejmá,“ reagoval na rozhodnutí Drahoše a Hilšera šéf senátorského klubu ODS, místopředseda strany Miloš Vystrčil. „Jednáme,“ odvětil k tomu, jak je ODS daleko v získávání možných posil do klubu.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Profese exekutora si lidé váží nejméně. Stejně jako politika, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Šest z deseti lidí se domnívá, že současný výběr exekutora je špatný, a podle 69 procent lidí by ho měl přidělovat stát...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz