Megalomanský guru „učil“ Čechy, že lze stárnout aktivně. S pomocí státu

  13:47aktualizováno  13:47
Údajně zvedl slona a namaloval miliony obrázků. O skutečných schopnostech duchovního guru Šrí Činmoje ale panují vážné pochybnosti. Podle odborníků to byl spíše megaloman, co si u oddaných příznivců budoval kult osobnosti. Výstavu jeho zdvihacích strojů ale podpořil náměstek ministra práce a sociálních věcí i Praha 1.

Indický guru Šrí Činmoj | foto: Profimedia.cz

Pořadatelé výstavy a Šrí Činmojovi příznivci tvrdí, že guru i díky své vůli v průběhu jednoho večera nadzvedl celkem 90 tun. Jindy prý dokázal zvednout slona, letadlo, auto nebo plošinu se skupinou lidí.

"Všechny ty rekordy byly podvod a fraška. Na letadlo měl hever. Když zvedl celou četu hasičů, tak to bylo na takovém výtahu," namítá religionista Tomáš Novotný z Ostravské univerzity, který se osobnosti indického guru věnuje. 

Šrí Činmoj, který zemřel před pěti lety, si budoval kult osobnosti a u svých příznivců vyžadoval poslušnost a oddanost. Jeho meditace podle odborníků mohly způsobit rozdvojení osobnosti a psychické problémy.

Kdo byl Šrí Činmoj

Indický filozof a duchovní guru Činmoj Kumar Ghose (1931 - 2007) se narodil na území dnešního Bangladéše, v roce 1964 emigroval do USA. Jeho učení je založené na rozvíjení vnitřních schopností člověka, meditacích a józe.

Zdroj: Wikipedia

Navzdory problematické osobnosti Šrí Činmoje ale výstavu zaštítil a při zahájení navštívil náměstek ministra práce a sociálních věcí Jan Dobeš. Akce podle něj v souvislosti s Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity může seniorům ukázat, že i v pokročilém věku lze vést aktivní život.

"Možnou kontroverzi jsme si uvědomovali. Religiózní a duchovní stránky věci jsme ale nehodnotili. Jen jsme převzali záštitu a jiným způsobem jsme to nepodporovali," říká Dobeš.

Výstavu podpořila i radnice Prahy 1, kterou organizátoři požádali o spolupořadatelství. "Dle žadatele se jedná o výstavu velmi zajímavou a popisující aktivní stáří a zdravý životní styl. Rada městské části Praha 1 schválila podporu této akce ve výši tisíc korun. Podpora byla udělena v rámci podpory sportovních informací a zajímavostí," uvádí mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. 

Na dotaz, zda městská část zohlednila, že Šrí Činmoj byl kontroverzní člověk, Praha 1 odpověděla, že informace o kontroverzní osobnosti nebyla v žádosti o spolupořadatelství uvedena.

Výstava "Zvedání světa srdcem jednoty" se konala na pražském Alšově nábřeží od 28. května do tohoto pátku. Uspořádalo ji občanské sdružení World Harmony Run, které po celém světě organizuje mírové běhy Šrí Činmoje. Expozice nyní z Česka míří do dalších zemí.

Megaloman Šrí Činmoj maloval, komponoval i básnil

Kritici Šrí Činmojovi vytýkali i exhibicionismus a megalomanství. Duchovní učitel se rád ukazoval ve společnosti známých lidí. Nakreslil miliony obrázků, složil tisíce písní, psal i básně, knihy či divadelní hry. Kromě vzpírání se prezentoval také jako úspěšný sprinter, vytrvalostní běžec či desetibojař.

Jeho kulturní produkce ale má sporné kvality. "Měl jsem příležitost být osobně přítomen jeho hudebnímu vystoupení a jako absolvent pražské konzervatoře můžu zodpovědně říct, že na žádný z nástrojů neuměl ani trochu hrát," podotýká Novotný.

Podle něj Šrí Činmoj využíval k uspokojení svého exhibicionismu oddaných mladých lidí, kteří mu za příslib dosažení duchovního pokroku, odevzdávali svůj čas, talent i rozum. "Svým obdivem jej utvrzovali v jedinečnosti. Obětují svůj život něčemu, co za to vůbec nestojí," říká religionista.

Guru Česko opakovaně navštívil a podle odhadů tu i dnes má několik set stoupenců. Ti nejaktivnější se sdružují v komunitách v Praze, Brně, Zlíně, Českých Budějovicích, Liberci a Ostravě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Najdete na iDNES.cz