Do Sněmovny se Drábek nevrátí, má ale šanci na europarlament

  20:42aktualizováno  20:42
V centru Prahy se ve čtvrtek odpoledne diskutovalo o programu do eurovoleb. Mezi hosty byli i Jiří Dienstbier a Jaromír Drábek. Strany je zatím oficiálně jako své kandidáty do europarlamentu nenavrhly. Podle pořadatelů diskuse z think-tanku Evropské hodnoty je to ale pravděpodobné.

Někdejší ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Evropským tématům se věnuji, protože nekandiduji ve volbách do Poslanecké sněmovny. Ti, kteří do ní kandidují, jsou zahlceni kampaní a v tuto chvíli je potřeba, aby na tomto tématu pracoval. Já jsem vnitrostranicky slíbil, že na něm pracovat budu, proto tak činím," řekl iDNES.cz Drábek.

Oficiálně zatím TOP 09 o kandidátovi do europarlamentu nerozhodla. Drábek předpokládá, že se tak stane na přelomu roku. "Probíhá standardní demokratický nominační proces. Je to v běhu, ale bude se to řešit až po volbách do Poslanecké sněmovny," dodal. Na otázku, zda by nabídku kandidovat do Evropského parlamentu přijal, doplnil, že toto rozhodnutí není jeho, ale vedení strany.

Jaromír Drábek

Bývalý šéf Hospodářské komory, v letech 2010 až 2012 vedl ministerstvo práce a sociálních věcí. V čele resortu prosadil problematické projekty jako sKarta nebo systém na výplatu sociálních dávek. Členem TOP 09 je od jejího vzniku, zastává post místopředsedy strany. V minulosti kandidoval i za lidovce.

Jiří Dienstbier iDNES.cz řekl, že když nabídku účasti na panelové diskusi přijímal, nebyla formulována jako diskuse o evropských volbách. "Šlo o pozvání na debatu o evropské integraci. A to je debata, které jsem se účastnil v Senátu nebo v rámci prezidentské volby. Takže to o ničem nevypovídá," tvrdí senátor.

Podle něj diskuse o tom, kdo bude kandidátem do europarlamentu, v ČSSD zatím ani pořádně nezačala. "Dříve než po vnitrostátních volbách a sestavování vlády se k tomu nikdo nedostane," předvídá politik.

Pokud přijeli, asi o kandidaturu zájem mají

Čtvrteční panelovou diskusi uspořádala organizace Evropské hodnoty. S pozvánkou oslovila konkrétní politiky. "Ty, u kterých si myslíme, že povedou kandidátku. Předpokládáme, že pokud pozvání přijali, tak se o toto budou ucházet," výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.

Jediným oficiálně potvrzeným kandidátem zatím zůstává jen lidovecký Pavel Svoboda. Čtvrteční diskuse se zúčastnil také současný europoslanec ODS Jan Zahradil.

Se zaměstnáváním mladých EU nepomůže

V několikahodinovém rétorickém klání všichni zúčastnění vysvětlovali své postoje například ke sjednocování daňových pravidel či k zavedení eura.

Dienstbier řekl, že Česká republika v Unii nesmí váhat, protože by přijímala jen rozhodnutí jiných. "Strategickým zájmem ČR je být v jádru integrace včetně měnové unie. A to v momentě, kdy to pro nás bude ekonomicky únosné," řekl Dienstbier.

Zahradil zdůraznil, že ODS stojí o fungování evropského vnitřního trhu, energetické bezpečnosti a posilování mezinárodního obchodu. V diskusi ale nepotěšil mladého studenta z publika. Ten od něj chtěl slyšet, jak konkrétně podpořil v EU zaměstnávání mladých lidí. Zahradil opáčil, že toto není věcí legislativy europarlamentu,  ale zákonů jednotlivých států.

Drábek: Co slíbíme, splníme

Drábek řekl, že TOP 09 se hodlá zasazovat o to, aby Evropský parlament měl jen jedno sídlo a nependloval mezi Štrasburkem a Bruselem. Podle Svobody se ale tento princip nedá měnit, protože už existují judikáty, které by tomu zabránily.

"My chceme především deklarovat, aby to, co bylo slibováno, bylo také naplněno," uvedl Drábek. Podle něj jsou stále třeba nedostatky v pohybu pracovní síly nebo zboží.

Svým konstatováním u přítomných vzbudil úsměv. Nejvyšší kontrolní úřad nedávno spočítal, že nový informační systém pro výplatu sociálních dávek stál pětinásobně více, než kolik měl stát (více čtěte zde). Ministerstvo práce zavedlo systém právě za Drábka a kvůli podezření na uplácení v této zakázce skončil ve vazbě jeho první náměstek Vladimír Šiška. Drábek poté rezignoval na funkci ministra.

Prezident Miloš Zeman také nedávno stvrdil svým podpisem konec sKarty. I tu zaváděl Drábek (více čtěte zde).

"Nejpopulárnější je ten, kdo nic nedělá. TOP 09 dělá konkrétní věci," narazil v diskusi na situaci kolem takzvané sociální reformy Drábek. "Ano, děláte konkrétní věci, ale další komentář to nepotřebuje," rýpl si do něj jeho soupeř v diskusi Pavel Svoboda.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz