Češi touží po dovolené offline. Míří do hor bez mobilního signálu

  17:54aktualizováno  17:54
Češi si v posledních letech jako jeden z hlavních cílů dovolené dávají speciální požadavek – být co nejdál od internetu a sociálních sítí. Takzvanou dovolenou offline vyhledávají zejména manažeři větších firem, ale i vysokoškoláci či programátoři. Některé hotely na možnost být bez mobilního signálu přímo lákají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: archiv Petra a Denisy Špetlových

Připojen k internetu pracuje programátor Petr Javorský už deset let, letos poprvé se rozhodl odjet na dovolenou mimo signál. Tak, aby ho nikdo z kolegů nemohl kontaktovat. „Je to samozřejmě moje vina, že jsem byl vždycky k dostižení v jakoukoliv hodinu. Stačilo jedno pípnutí a byl jsem připraven řešit pracovní problémy,“ popisuje dvaatřicetiletý programátor. Letos se proto rozhodl odjet do míst, kde se jeho telefon k síti nepřipojí. „Zvažoval jsem zahraničí, ale Čechy mám rád. Našli jsme k pronájmu chatu v horách, u hranic. Signál tam nebyl.“

Polovina Čechů tráví dovolenou v tuzemsku. Nad aktivním vyžitím vítězí relax

Míst, která jsou bez signálu, v Česku ubývá. Podle dat operátorů jsou nepokryta poslední procenta území. „Najdou se místa, kam se signál nedostane. Vnějším signálem nejsou pokryta asi tři procenta území republiky,“ uvádí za mobilního operátora Vodafone mluvčí Marek Steiger. Podobné údaje má i operátor O2. „Najdou se lokality, kde mohou být problémy s dostupností signálu. Zejména uvnitř domů nebo v oblastech s členitým terénem,“ přibližuje mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

V místech bez signálu totiž prý většinou nejsou vhodné stavby pro umístění vysílačů. Operátor tak musí vystavět stožáry vlastní. Zejména na horách, která jsou často chráněným územím, je to problematičtější. A právě do hor proto míří lidé, kteří si od signálu a internetu chtějí odpočinout.

Kdysi spíše nevýhodu tak začínají využívat i jednotlivá rekreační zařízení ve svůj prospěch. Jedním z nich je i hotel Ostrov v Českém Švýcarsku. 

„Hostů, kteří vyhledávají naši lokalitu bez pokrytí signálem skutečně stále přibývá. Před deseti lety bylo vcelku běžné, že na některých místech republiky byla bílá místa bez signálu. Zdánlivou nevýhodu jsme přetvořili i naším hlavním heslem ‚vypněte‘ v naši konkurenční výhodu,“ popisuje majitel Ondřej Kulič. Signál není kolem celého hotelu v okruhu čtyř kilometrů. „V roce 2017 byla do hotelu přivedena přípojka internetu, operátor zvažoval i o umístění vysílače přímo do údolí,“ vzpomíná Kulič. Spolu s obyvateli a chataři v okolí však byl proti. „Podařilo se nám výstavbu vysílače, který by pokryl údolí, odložit na neurčito.“

Pokrytí signálem

Tři největší čeští operátoři - O2, T-Mobile a Vodafone pokrývají více než 90 procent území České republiky. Signál většinou nezasahuje pouze na neobydlená místa. V lokalitě bez signálu žije necelé jedno procento obyvatel. 

Mimo dosah mobilní sítě jsou nejčastěji hůře přístupné oblasti, zejména hory a údolí.

Lokalit bez signálu využívají i drobní podnikatelé. „Mám dvě chatičky v Beskydech. Vnučka se tam učila na maturitu a mezi kamarády roznesla, že nemáme signál. Původně jsem chaty půjčoval kamarádům, poslední tři roky je už ale pronajímám,“ vysvětluje Jiří Novotný. 

Právě do jeho chaty zamířil i manažer Jan Lukavský. „V práci trávím dlouhé hodiny, kolegové mi volají prakticky celý den. Neustále mám potřebu kontrolovat maily a vlastní vinou tak jsem asi závislý. Na chvíli jsem si chtěl odpočinout od internetu a mobilu celkově,“ vysvětluje.

Lidé si na internetu navzájem dávají tipy, jak si dovolenou offline užít. Radí si nejrůznější aktivity a snaží se bojovat proti závislosti na moderních technologiích. „Po několika letech jsem si přečetl detektivku. Měl jsem čas totálně vypnout. Chvíli jsem přemýšlel, co se asi děje v práci. Pak mi ale došlo, že nejsem nepostradatelný,“ uzavírá Lukavský.

Hotelů, které lákají turisty na offline pobyty přibývá. Některé v sezónních akcích dokonce nabízejí odvykací pobyty. Po příjezdu každý účastník odevzdá telefon a zpět ho dostane až za týden.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Už od kolegů nečekám nic, říká Foldyna, kterému hrozí vyhazov z ČSSD

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Poslance ČSSD Jaroslava Foldynu si pozvalo vedení strany na kobereček, na jednání předsednictva, které jedná od 15...

Policisté museli krotit figuranty při tréninku na chuligány, dav zapůsobil

Těžkooděnci ve stísněných podmínkách stadionu cvičili zásah proti rozdováděným...

Strhl je dav a do své role se chvílemi moc vžili. Figuranty jsme museli krotit, aby náš zásah nemusel být tvrdší. Tak...

Stávkující za klima zaplnili Staroměstské náměstí, poté vyrazili na pochod

Dívky s modrou planetou namalovanou na obličeji při stávce za ochranu klimatu....

Na Staroměstském náměstí v Praze se dopoledne sešly asi dva tisíce mladých lidí, kteří se připojili k celosvětovému...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz