Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Doufala jsem, že druhou šanci dostane žena, říká Topolánková

  19:42aktualizováno  8. listopadu 10:41
Michaela Jílková zpovídal manželku předsedy ODS Pavlu Topolánkovou. Jak se cítil Mirek Topolánek těsně poté, co se dozvěděl, že má být znovu premiérem? Proč byla Topolánková překvapená, že její muž dostal druhou šanci sestavovat vládu?

Rozhovory Michaely Jílkové

1. část2. část3. část4. část

Paní Topolánková, když prezident oznámil, že jmenuje premiérem opět vašeho manžela, měla jste radost nebo vám zatrnulo?
Ani jedno. Já jsem byla překvapená. Opravdu jsem to nečekala.

Proč jste to nečekala?
Byl to prostě můj několikaměsíční pocit. Já jsem se prostě domnívala, že tu druhou možnost dostane někdo méně politicky vyhraněný, kdo by byl více přijatelný pro ostatní strany. Asi jsem si mylně myslela, že by se tím ta zapeklitá situace rychleji vyřešila.

A vy jste o nějaké přijatelné osobě věděla?
Doufala jsem, že to bude žena. Třeba nějaká nestranická současná ministryně. Bylo mi jasné, že kdyby prezident jmenoval premiérem někoho jiného z ODS než Mirka – teď před kongresem – vyvolalo by to spekulace vně i uvnitř ODS.

Když se předseda Topolánek dozvěděl o úmyslu prezidenta znovu ho jmenovat premiérem, s jakou náladou přišel večer domů?
Manžel mi hned po tom, co to prezident oznámil, napsal, že to s ním prezident nekonzultoval a že je překvapen. Domů přišel po grémiu ODS zhruba po půlnoci a tvářil se velmi unaveně. Než šel spát, říkal, že je to pro něj těžká situace a že sám pro sebe zvažoval, zda tu nabídku přijmout. Ale že po grémiu je už rozhodnut, že ji přijme. Jinak řekl, že ho čeká další těžký politický úkol a šel spát.

Co tak myslíte, že teď bude?
Osobně se domnívám, že dojde k určité výměně ministrů. Ne pro neschopnost, ale kvůli politické přijatelnosti, aby se usnadnila dohoda stran. Domnívám se, že ti ministři, kteří nejvíc vadili, provokovali, budou nahrazeni jinými, přijatelnějšími pro co nejširší politické spektrum.

Že by Ivan Langer či Vlastimil Tlustý měli dny v ministerském křesle spočítané?
Nedovolila bych si někoho jmenovat, to není v mé kompetenci. Ale aby vláda dostala důvěru, nebude se moci nikdo cítit ani vítězem, ani poraženým.

Budou podle vás ve vládě i zelení i lidovci i sociální demokraté?
Aby se dohoda přetavila v koalici a vznikla vláda, která ji bude reprezentovat, tak v ní budou zástupci jednotlivých stran.

Opakuji: i sociální demokraté?
Netuším, ale bylo by spravedlivé, kdyby byli součástí koalice. To je normální postup i na radnicích. Osobně se domnívám, že aby ta jednání o dohodě všech demokratických stran mohla vůbec začít, budou nejdřív vyměněni někteří ministři za ODS. Asi by té variantě byl nakloněn i pan prezident, protože mluvil o duhové koalici.

Proč se panu Topolánkovi do toho znovupremiérování tak moc nechtělo? Je předsedou vítězné strany, tak musí nést kůži na trh, ne?
On si je toho všeho samozřejmě vědom. Pokud se vyjádřil, že se funkce premiéra vzdá, tak jen pro usnadnění průběhu jednání. Protože na rozdíl od Paroubka si uvědomuje, že i on může být tou brzdou pro jednání. To byl ten důvod. Jinak se mu samozřejmě do premiérování chce.

Chce se mu stejně intenzivně jako Jiřímu Paroubkovi?
No, tomu se bohužel chce taky.

Jednal podle vás pan prezident ukvapeně, nebo to má promyšlené?
Jsem přesvědčená, že Václav Klaus nikdy nejedná ukvapeně a vždy má vše promyšlené.

Ale v pondělí to působilo, že jedná i z naštvanosti.
Asi ano. Zvláštní je, že nepočkal do úterka, protože on je člověk, který dodržuje termíny, zvláště ty, které sám zadá. Na tom vidím, že to pozadí bylo emotivnější, než by se dalo předpokládat.

Existují názory, že se prezident Klaus snaží o velkou koalici.
Jsou to spekulace, ale varianta je to bezesporu taky. Václav Klaus byl autorem opoziční smlouvy, tak mu ta myšlenka asi není tak odporná, jako může být naprosto odporná, tedy nepřijatelná, pro mého manžela a současné vedení ODS.

Slyším dobře, že zdůrazňujete - současné vedení?
Já nemohu nic vyloučit, co udělá budoucí vedení.

Někdo chápe rozhodnutí Václava Klause jmenovat Mirka Topolánka opět premiérem jako další potvrzení faktu, že pan prezident nemá rád vašeho manžela.
Ano. Lze to chápat i takto.

Jaký je vlastně ten jejich vztah ve skutečnosti?
Je to vztah korektní, především pracovní. Ale láska to určitě není.

Spekuluje se, jestli to není ze strany prezidenta past na Mirka Topolánka...
(směje se) To se ukáže.

Hraje se teď i o post předsedy ODS?
Tahle situace v tom nehraje roli. Vezměte si, že 19. listopadu se bude volit předseda ODS, a do té doby se těžko stane něco tak převratného, aby to ovlivnilo volbu předsedy. Důležitější pro volbu nového vedení je spíš výsledek senátních a komunálních voleb, a ten přeje manželovi.

Paní Topolánková, kdyby to váš manžel dotáhl až k předčasným volbám, budete ho opět podporovat i na billboardech? Budete se na nás usmívat zase jako rodinný tým?
Samozřejmě, pokud by si to manžel přál, tak bychom ho opět podpořili. Protože rodina je pro mě pořád prioritou.

Ale nebude to taková klamavá reklama? Protože vy jste se na adresu manžela vyjádřila celkem ostře. Že vám velmi dlouhodobě, cílevědomě, konstruktivně lhal. Jak potom mají voliči věřit, že je to upřímné?
Já nevím, já říkám, že ta doba je ještě daleko, že naprosto nedovedu odhadnout, co bude. Ale pokud by ta situace byla příznivá, pokud by se to ode mne čekalo, tak s tím nemám problém.

Myslíte, že si váš manžel zaslouží, aby byl pro vás stále ještě prioritou?
Tak určitě. Proč by si to nezasloužil? Žiji s ním 27 let, to se nedá jenom tak škrtnout. Pořád je pro mě součástí rodiny a z toho vyplývá, že je prioritou.

Vždycky jste říkala, že jste oporou manžela. Takže jste mu oporou i teď?
Tak já předpokládám, že ano.

Jak se to projevuje?
No, v podstatě pořád - jak bych to řekla - s ním hovořím. Pokud se chce na něco zeptat, no tak já mu ráda odpovím (směje se). Prostě veškerý servis, který jsem vykonávala jako manželka a hospodyně, vykonávám dále. Děti jsou spokojené, zdravé. Tak trošičku to mám všechno ve svých rukou. Tak to je určitě také podpora a opora.

Jak vám bylo, když se třeba z řad politických rivalů vašeho manžela ozývaly hlasy na jeho adresu, že když si neumí udělat pořádek doma, tak ho neudělá ani ve státě?
To jsem brala vysloveně jako takový mužský projev jisté mužské nezralosti. Jsou to takové běžné pánské řeči, kterým jsem se usmála. V podstatě jsem to vůbec nebrala vážně.

Jak řeší váš manžel rodinné problémy? Třeba jestli se lidově řečeno zabejčí, neustoupí a jde si tvrdohlavě za svým?
My jsme oba ve znamení Býka a naše spory řešíme takovým otevřeným způsobem.

Víte, jestli vy s ním doma hnete? Protože v tom povolebním vyjednávání to vypadá, že s ním nikdo nehne. Je to politický úmysl, nebo prostě taková povaha?
Záleží na zásadnosti toho sporu. Naprosto konzistentní je ve věcech, na kterých mu velmi záleží. Abych řekla pravdu, naše domácí spory se vedou v rovině, která není tak podstatná. A možná i proto, aby měl klid, tak je ochoten ustoupit.

A kdyby Jiří Paroubek třeba více křičel?
Ne, ne, to je zásadní věc, kde on neustupuje.

Takže Paroubkovi neustoupí?
Domnívám se, že ne. A doufám, že ne.

Mluvíte doma o Jiřím Paroubkovi, nebo o něm už pan Topolánek nechce ani slyšet?
No tak pokud je důvod, tak proč bychom o něm nemluvili?

No, mluví se v jejich případě o nepřekonatelné averzi. A když jde novinář za vaším panem manželem a položí mu dotaz na to, co řekl pan Paroubek, tak pan Topolánek většinou obrátí oči v sloup a nechce to ani komentovat.
To chápu. Manžel prostě chce říkat svoje myšlenky a je vždy velmi pohoršen, když po něm chce novinář, aby komentoval myšlenky někoho jiného. Speciálně pana Paroubka. Protože to jsou myšlenky, s kterými se manžel evidentně nejméně ztotožňuje.

Myslíte, že oni dva se mohou spolu ještě domluvit?
Já to netuším a domnívám se, že kdyby k tomu došlo, tak by tím manžel popřel vše, co říká, jak se chová. Těžko by to vysvětloval voličům a ve stejné situaci by byl pan Paroubek. Lidé by to potom chápali - volte, koho chcete, my už se nějak domluvíme.

Je ta jejich averze už taková, že tak říkajíc přes to vlak nejede? Nebo je nějaká šance, že se dohodnou?
To není otázka jenom těch dvou lidí. To je otázka poslaneckých klubů.

Ale oni se spolu musí sejít, oni se musí dohodnout. Vy znáte svého manžela. Myslíte, že je schopen dohody s Paroubkem?
Tak pokud by se spolu měli dohodnout na předčasných volbách, tak zjevně by k té dohodě mohlo dojít. Ale netuším, jaká by to byla dohoda.

Ale Jiří Paroubek předčasné volby nechce.
Pan Paroubek je samozřejmě nechce, protože chce dostat tu svoji šanci.

A ustoupí mu v tom váš manžel?
(mlčí) Netuším. Ale myslím, že to neudělá.

Hodně jste se o všem vzájemně radili. Radíte se teď méně? Myslíte, že mu ty vaše rady chybějí?
Ne, to si nemyslím. Radíme se méně, ale samozřejmě, že mu říkám svoje názory. Mám pocit, že v současné době je tak plný toho všeho, že už ani nemá chuť o tom doma hovořit. Jako kdyby více oddělil práci a rodinu. Takže, když je teď doma, chce poslouchat, kolik má vnučka Karolína zubů, jak hraje Tomík tenis. Ve chvíli, kdy já začnu o politice, tak mi odpoví, že nemá chuť se o tom bavit.

Před pár týdny jste vyjádřila přesvědčení, že vaši manželskou krizi překonáte a budete zase vytvářet ten tým, kterým jste byli 27 let. Už jste zase ten tým?
Spíš jsem to myslela v tom smyslu, když mě k tomu neustále tlačíte, že doufám, že naše manželství bude opět natolik silné, že ho poneseme dva, a nikoliv tři. Asi tak jsem to myslela.

Jste už tedy ten tým o dvou?
To se zeptejte manžela. (na chvíli se odmlčí) Já se ho na tyto věci neptám, nebo raději neptám. Prostě, kdo se moc ptá, moc se dozví.

O panu Topolánkovi jste řekla, že je to muž, který má štěstí. Teď na podzim jste dodala, že jako by ho to štěstí trochu opustilo, ale že se k němu může zase vrátit. Jste vy to jeho štěstí?
Ne, to jsem tak nemyslela v žádném případě. Měla jsem pocit, že manžel opravdu šťastně proplouval všemi politickými úskalími, a tím, že volby dopadly sto na sto, tak tehdy jsem se vyjádřila, že jako by ho to štěstí opustilo. Protože kdyby ho neopustilo, tak by alespoň těch 101 mandátů měl.

Můžeme se na to podívat shora, osudově...
No, můžeme. Asi si ho už tak nezasloužil. (směje se)

Jaké ponaučení jste si z těch posledních měsíců vzala?
Ponaučení? Já si obvykle neberu ponaučení. Všechno bych udělala znovu stejně. Nemohla bych říct, že bych něco udělala jinak. Ponaučení - možná mi to nějak upřesněte.

Myslím, že když člověk něco zažije, tak to potom nějak vyhodnocuje a třeba ho to posune někam dál.
Možná jsem některé věci považovala tak dalece za stoprocentní jistotu, že jsem pro to, aby to tak zůstalo, neudělala nic konkrétního. Vlastně jsem se s tím setkala poprvé - že věc, kterou mohu brát jako fakt, faktem není.

Takže ponaučení zní: člověk má mít pořád na paměti, že nic jistého nemá. A aby si to udržel, musí na tom pracovat?
Mohla bych souhlasit s vaší interpretací.

Třeba na vztahu...
Dejme tomu na vztahu.

A myslíte, že si vzal nějaké ponaučení pan předseda Topolánek?
Netuším. Jak znám manžela, tak ten - pochybuji, že by si bral z něčeho nějaké ponaučení. Ne, to žertuji. Nevím.

Autor:
  • Nejčtenější

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Pieta pro Popelku. Lidé přišli uctít památku Šafránkové

Příznivci Libuše Šafránkové mohli přijít vzdát herečce hold na sousedskou pietu. Vzpomínková akce se konala v pondělí...

Otec se synem nesprávně chlorovali bazén. Spustili chemickou reakci

Pořádný malér se stal osmdesátiletému Němci a jeho synovi, kteří v městě v Hesensku chtěli chlorovat bazén. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedali odměny, řekl řidič sanitky a má padáka. Reportéra vyrazili ze dveří

Řidičům sanitek garantuje vyhláška ministerstva zdravotnictví odměnu 75 tisíc korun za nasazení během koronavirové...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Pirát Bartoš chtěl kandidovat za ANO, to neokecá, řekl Babiš

„My jsme kdysi s panem Bartošem chodili na kafe. Pamatuju si, když mi psal, že by chtěl kandidovat za ANO na...

Exřediteli Homolky Dbalému zvýšili trest na deset let. Přijde i o majetek

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si odpyká celkově deset let ve vězení za zmanipulování...

Bude nám chybět víc než miliarda, ohrozí to investice, zní z Akademie věd

Akademii věd hrozí, že příští rok nedostane přes miliardu korun, které ji původně ministerstvo financí slíbilo v...

Soud odmítl už 17 epidemických opatření. Celkově ale vyhráváme, řekl Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření. Uspělo v 65...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...