Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Doufala jsem, že druhou šanci dostane žena, říká Topolánková

  19:42aktualizováno  8. listopadu 10:41
Michaela Jílková zpovídal manželku předsedy ODS Pavlu Topolánkovou. Jak se cítil Mirek Topolánek těsně poté, co se dozvěděl, že má být znovu premiérem? Proč byla Topolánková překvapená, že její muž dostal druhou šanci sestavovat vládu?

Rozhovory Michaely Jílkové

1. část2. část3. část4. část

Paní Topolánková, když prezident oznámil, že jmenuje premiérem opět vašeho manžela, měla jste radost nebo vám zatrnulo?
Ani jedno. Já jsem byla překvapená. Opravdu jsem to nečekala.

Proč jste to nečekala?
Byl to prostě můj několikaměsíční pocit. Já jsem se prostě domnívala, že tu druhou možnost dostane někdo méně politicky vyhraněný, kdo by byl více přijatelný pro ostatní strany. Asi jsem si mylně myslela, že by se tím ta zapeklitá situace rychleji vyřešila.

A vy jste o nějaké přijatelné osobě věděla?
Doufala jsem, že to bude žena. Třeba nějaká nestranická současná ministryně. Bylo mi jasné, že kdyby prezident jmenoval premiérem někoho jiného z ODS než Mirka – teď před kongresem – vyvolalo by to spekulace vně i uvnitř ODS.

Když se předseda Topolánek dozvěděl o úmyslu prezidenta znovu ho jmenovat premiérem, s jakou náladou přišel večer domů?
Manžel mi hned po tom, co to prezident oznámil, napsal, že to s ním prezident nekonzultoval a že je překvapen. Domů přišel po grémiu ODS zhruba po půlnoci a tvářil se velmi unaveně. Než šel spát, říkal, že je to pro něj těžká situace a že sám pro sebe zvažoval, zda tu nabídku přijmout. Ale že po grémiu je už rozhodnut, že ji přijme. Jinak řekl, že ho čeká další těžký politický úkol a šel spát.

Co tak myslíte, že teď bude?
Osobně se domnívám, že dojde k určité výměně ministrů. Ne pro neschopnost, ale kvůli politické přijatelnosti, aby se usnadnila dohoda stran. Domnívám se, že ti ministři, kteří nejvíc vadili, provokovali, budou nahrazeni jinými, přijatelnějšími pro co nejširší politické spektrum.

Že by Ivan Langer či Vlastimil Tlustý měli dny v ministerském křesle spočítané?
Nedovolila bych si někoho jmenovat, to není v mé kompetenci. Ale aby vláda dostala důvěru, nebude se moci nikdo cítit ani vítězem, ani poraženým.

Budou podle vás ve vládě i zelení i lidovci i sociální demokraté?
Aby se dohoda přetavila v koalici a vznikla vláda, která ji bude reprezentovat, tak v ní budou zástupci jednotlivých stran.

Opakuji: i sociální demokraté?
Netuším, ale bylo by spravedlivé, kdyby byli součástí koalice. To je normální postup i na radnicích. Osobně se domnívám, že aby ta jednání o dohodě všech demokratických stran mohla vůbec začít, budou nejdřív vyměněni někteří ministři za ODS. Asi by té variantě byl nakloněn i pan prezident, protože mluvil o duhové koalici.

Proč se panu Topolánkovi do toho znovupremiérování tak moc nechtělo? Je předsedou vítězné strany, tak musí nést kůži na trh, ne?
On si je toho všeho samozřejmě vědom. Pokud se vyjádřil, že se funkce premiéra vzdá, tak jen pro usnadnění průběhu jednání. Protože na rozdíl od Paroubka si uvědomuje, že i on může být tou brzdou pro jednání. To byl ten důvod. Jinak se mu samozřejmě do premiérování chce.

Chce se mu stejně intenzivně jako Jiřímu Paroubkovi?
No, tomu se bohužel chce taky.

Jednal podle vás pan prezident ukvapeně, nebo to má promyšlené?
Jsem přesvědčená, že Václav Klaus nikdy nejedná ukvapeně a vždy má vše promyšlené.

Ale v pondělí to působilo, že jedná i z naštvanosti.
Asi ano. Zvláštní je, že nepočkal do úterka, protože on je člověk, který dodržuje termíny, zvláště ty, které sám zadá. Na tom vidím, že to pozadí bylo emotivnější, než by se dalo předpokládat.

Existují názory, že se prezident Klaus snaží o velkou koalici.
Jsou to spekulace, ale varianta je to bezesporu taky. Václav Klaus byl autorem opoziční smlouvy, tak mu ta myšlenka asi není tak odporná, jako může být naprosto odporná, tedy nepřijatelná, pro mého manžela a současné vedení ODS.

Slyším dobře, že zdůrazňujete - současné vedení?
Já nemohu nic vyloučit, co udělá budoucí vedení.

Někdo chápe rozhodnutí Václava Klause jmenovat Mirka Topolánka opět premiérem jako další potvrzení faktu, že pan prezident nemá rád vašeho manžela.
Ano. Lze to chápat i takto.

Jaký je vlastně ten jejich vztah ve skutečnosti?
Je to vztah korektní, především pracovní. Ale láska to určitě není.

Spekuluje se, jestli to není ze strany prezidenta past na Mirka Topolánka...
(směje se) To se ukáže.

Hraje se teď i o post předsedy ODS?
Tahle situace v tom nehraje roli. Vezměte si, že 19. listopadu se bude volit předseda ODS, a do té doby se těžko stane něco tak převratného, aby to ovlivnilo volbu předsedy. Důležitější pro volbu nového vedení je spíš výsledek senátních a komunálních voleb, a ten přeje manželovi.

Paní Topolánková, kdyby to váš manžel dotáhl až k předčasným volbám, budete ho opět podporovat i na billboardech? Budete se na nás usmívat zase jako rodinný tým?
Samozřejmě, pokud by si to manžel přál, tak bychom ho opět podpořili. Protože rodina je pro mě pořád prioritou.

Ale nebude to taková klamavá reklama? Protože vy jste se na adresu manžela vyjádřila celkem ostře. Že vám velmi dlouhodobě, cílevědomě, konstruktivně lhal. Jak potom mají voliči věřit, že je to upřímné?
Já nevím, já říkám, že ta doba je ještě daleko, že naprosto nedovedu odhadnout, co bude. Ale pokud by ta situace byla příznivá, pokud by se to ode mne čekalo, tak s tím nemám problém.

Myslíte, že si váš manžel zaslouží, aby byl pro vás stále ještě prioritou?
Tak určitě. Proč by si to nezasloužil? Žiji s ním 27 let, to se nedá jenom tak škrtnout. Pořád je pro mě součástí rodiny a z toho vyplývá, že je prioritou.

Vždycky jste říkala, že jste oporou manžela. Takže jste mu oporou i teď?
Tak já předpokládám, že ano.

Jak se to projevuje?
No, v podstatě pořád - jak bych to řekla - s ním hovořím. Pokud se chce na něco zeptat, no tak já mu ráda odpovím (směje se). Prostě veškerý servis, který jsem vykonávala jako manželka a hospodyně, vykonávám dále. Děti jsou spokojené, zdravé. Tak trošičku to mám všechno ve svých rukou. Tak to je určitě také podpora a opora.

Jak vám bylo, když se třeba z řad politických rivalů vašeho manžela ozývaly hlasy na jeho adresu, že když si neumí udělat pořádek doma, tak ho neudělá ani ve státě?
To jsem brala vysloveně jako takový mužský projev jisté mužské nezralosti. Jsou to takové běžné pánské řeči, kterým jsem se usmála. V podstatě jsem to vůbec nebrala vážně.

Jak řeší váš manžel rodinné problémy? Třeba jestli se lidově řečeno zabejčí, neustoupí a jde si tvrdohlavě za svým?
My jsme oba ve znamení Býka a naše spory řešíme takovým otevřeným způsobem.

Víte, jestli vy s ním doma hnete? Protože v tom povolebním vyjednávání to vypadá, že s ním nikdo nehne. Je to politický úmysl, nebo prostě taková povaha?
Záleží na zásadnosti toho sporu. Naprosto konzistentní je ve věcech, na kterých mu velmi záleží. Abych řekla pravdu, naše domácí spory se vedou v rovině, která není tak podstatná. A možná i proto, aby měl klid, tak je ochoten ustoupit.

A kdyby Jiří Paroubek třeba více křičel?
Ne, ne, to je zásadní věc, kde on neustupuje.

Takže Paroubkovi neustoupí?
Domnívám se, že ne. A doufám, že ne.

Mluvíte doma o Jiřím Paroubkovi, nebo o něm už pan Topolánek nechce ani slyšet?
No tak pokud je důvod, tak proč bychom o něm nemluvili?

No, mluví se v jejich případě o nepřekonatelné averzi. A když jde novinář za vaším panem manželem a položí mu dotaz na to, co řekl pan Paroubek, tak pan Topolánek většinou obrátí oči v sloup a nechce to ani komentovat.
To chápu. Manžel prostě chce říkat svoje myšlenky a je vždy velmi pohoršen, když po něm chce novinář, aby komentoval myšlenky někoho jiného. Speciálně pana Paroubka. Protože to jsou myšlenky, s kterými se manžel evidentně nejméně ztotožňuje.

Myslíte, že oni dva se mohou spolu ještě domluvit?
Já to netuším a domnívám se, že kdyby k tomu došlo, tak by tím manžel popřel vše, co říká, jak se chová. Těžko by to vysvětloval voličům a ve stejné situaci by byl pan Paroubek. Lidé by to potom chápali - volte, koho chcete, my už se nějak domluvíme.

Je ta jejich averze už taková, že tak říkajíc přes to vlak nejede? Nebo je nějaká šance, že se dohodnou?
To není otázka jenom těch dvou lidí. To je otázka poslaneckých klubů.

Ale oni se spolu musí sejít, oni se musí dohodnout. Vy znáte svého manžela. Myslíte, že je schopen dohody s Paroubkem?
Tak pokud by se spolu měli dohodnout na předčasných volbách, tak zjevně by k té dohodě mohlo dojít. Ale netuším, jaká by to byla dohoda.

Ale Jiří Paroubek předčasné volby nechce.
Pan Paroubek je samozřejmě nechce, protože chce dostat tu svoji šanci.

A ustoupí mu v tom váš manžel?
(mlčí) Netuším. Ale myslím, že to neudělá.

Hodně jste se o všem vzájemně radili. Radíte se teď méně? Myslíte, že mu ty vaše rady chybějí?
Ne, to si nemyslím. Radíme se méně, ale samozřejmě, že mu říkám svoje názory. Mám pocit, že v současné době je tak plný toho všeho, že už ani nemá chuť o tom doma hovořit. Jako kdyby více oddělil práci a rodinu. Takže, když je teď doma, chce poslouchat, kolik má vnučka Karolína zubů, jak hraje Tomík tenis. Ve chvíli, kdy já začnu o politice, tak mi odpoví, že nemá chuť se o tom bavit.

Před pár týdny jste vyjádřila přesvědčení, že vaši manželskou krizi překonáte a budete zase vytvářet ten tým, kterým jste byli 27 let. Už jste zase ten tým?
Spíš jsem to myslela v tom smyslu, když mě k tomu neustále tlačíte, že doufám, že naše manželství bude opět natolik silné, že ho poneseme dva, a nikoliv tři. Asi tak jsem to myslela.

Jste už tedy ten tým o dvou?
To se zeptejte manžela. (na chvíli se odmlčí) Já se ho na tyto věci neptám, nebo raději neptám. Prostě, kdo se moc ptá, moc se dozví.

O panu Topolánkovi jste řekla, že je to muž, který má štěstí. Teď na podzim jste dodala, že jako by ho to štěstí trochu opustilo, ale že se k němu může zase vrátit. Jste vy to jeho štěstí?
Ne, to jsem tak nemyslela v žádném případě. Měla jsem pocit, že manžel opravdu šťastně proplouval všemi politickými úskalími, a tím, že volby dopadly sto na sto, tak tehdy jsem se vyjádřila, že jako by ho to štěstí opustilo. Protože kdyby ho neopustilo, tak by alespoň těch 101 mandátů měl.

Můžeme se na to podívat shora, osudově...
No, můžeme. Asi si ho už tak nezasloužil. (směje se)

Jaké ponaučení jste si z těch posledních měsíců vzala?
Ponaučení? Já si obvykle neberu ponaučení. Všechno bych udělala znovu stejně. Nemohla bych říct, že bych něco udělala jinak. Ponaučení - možná mi to nějak upřesněte.

Myslím, že když člověk něco zažije, tak to potom nějak vyhodnocuje a třeba ho to posune někam dál.
Možná jsem některé věci považovala tak dalece za stoprocentní jistotu, že jsem pro to, aby to tak zůstalo, neudělala nic konkrétního. Vlastně jsem se s tím setkala poprvé - že věc, kterou mohu brát jako fakt, faktem není.

Takže ponaučení zní: člověk má mít pořád na paměti, že nic jistého nemá. A aby si to udržel, musí na tom pracovat?
Mohla bych souhlasit s vaší interpretací.

Třeba na vztahu...
Dejme tomu na vztahu.

A myslíte, že si vzal nějaké ponaučení pan předseda Topolánek?
Netuším. Jak znám manžela, tak ten - pochybuji, že by si bral z něčeho nějaké ponaučení. Ne, to žertuji. Nevím.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Registrace čtyřicátníků po spuštění spadla, do rána se jich zapsalo sto tisíc

Od pondělní půlnoci byla možná registrace k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi nad 40 let. Hned po půlnoci měl...

Otázky a odpovědi: jak si dát pivo na zahrádce a nedostat pokutu

Zatímco v pondělí mohli své obchody otevřít i menší živnostníci, restaurace a hospody zůstávaly zatím uzavřené....

Jen stůl, lavice a patro na nocleh. Útulna u Aše už hostila první turisty

Nová turistická útulna vyrostla poblíž nejzápadnějšího bodu České republiky. Vybudovala ji obec Krásná na Ašsku. V...

Podmínky nejsou ideální, některá fitness neotevřou, říká šéfka komory

V pondělí 17. května se po několika měsících odstávky otevřou fitness centra. Jenže pro ně platí několik podmínek,...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...