Už pět let se mohou lidé Internetové jazykové příručky ptát, jak se správně píšou některá slova. A ptají se. Loni napsali v průměru přes 30 tisíc dotazů denně. Kromě toho do jazykové poradny volají či píší i lidé s neobvyklými a kuriózními otázkami.
Nová Akademická příručka českého jazyka vyšla ve čtvrtek v nakladatelství Academia. Je vlastně přepracovaným a rozšířeným vydáním toho, co lidé najdou na internetu.
Doplňuje Pravidla českého pravopisu z roku 1993. Pokud je u některého slova více možností, jak je napsat, příručka dává doporučení, který tvar je vhodnější. Podrobněji vysvětluje jevy, které jsou v Pravidlech popsány jen stručně a na které se lidé často ptají.
Co lidem činí největší problémy
|
Zároveň určuje, jak správně skloňovat třeba slovo video, u kterého se Pravidla a Slovník spisovné češtiny rozcházejí.
Dozvíte se, jak by měl správně vypadat dopis či úřední dokument. Příručka podrobně vysvětluje, jak psát čárky ve větách, shodu přísudku s podmětem nebo to, jak správně psát čísla, což v Pravidlech příliš rozebráno není.
Ačkoli se jazyk vyvíjí a jazykovědci mnohem častěji připouštějí dvě správné varianty u jednoho slova (například dřevácích i dřevákách), někde varianty naopak vyvracejí.
Třeba při oslovení děvčat v pátém pádě. Doteď bylo možné napsat: Co jste, děvčata, včera dělala i dělaly. Nová příručka už označuje jako jedinou správnou variantu Co jste, děvčata, včera dělala. "Je přirozenější řídit shodu podle rodu výrazu v pátém pádě, i když zde byla dosud možná shoda i podle smyslu," říká vedoucí jazykové poradny a editorka nové příručky Markéta Pravdová.
Zároveň však uklidňuje. "Příručka má schvalovací doložku ministerstva školství, v tuto chvíli je závazná stejně jako Pravidla. Češtináři by podle ní měli učit, ale pokud v diktátu žák napíše Co jste, děvčata, včera dělaly, nemůžou to ještě v tuto chvíli označit za chybu," uvádí Pravdová.
Maturanti se proto nemusí bát, že se budou narychlo učit pravidla nová. "Na tvorbě maturit z češtiny se podílíme a sporných jevů, jakým je i tento, se v zadání testu vyvarujeme," říká jazykovědkyně.
Kuriózní dotazy z jazykové poradny Čtěte v pátek, 21. 2.
MF DNES v počítačiMF DNES pro iPad a iPhone
Nová příručka je jakousi předzvěstí toho, jak budou vypadat nová Pravidla českého pravopisu. Ta však vyjdou nejdříve za 10 let.
"Některé změny za pochodu nestíháme registrovat a řešíme je, až když na ně narazíme. Pak se nejnovější příručka hodí," napsala v odpovědi na dotaz MF DNES češtinářka z Arcibiskupského gymnázia v Praze Veronika Valíková.
S Internetovou jazykovou příručkou prý bude pracovat i se svými žáky, "pokud na ně tedy vybyde počítačová učebna". A vzápětí přichází další e-mailová zpráva: "Sloveso vybyde jsem nahradila tvarem vybude. Právě jsem si v příručce přečetla, že vybyde je hovorové, tak abych tam neměla chybu."