Na dotačním úřadě jsou auditoři, ministerstva program pozastavila

  10:54aktualizováno  13:08
Ústecký dotační úřad rozdělující evropské peníze od rána kontrolují auditoři Evropské komise. Kontroloři, kteří se zaměřují na problematické dotační programy, budou na úřadu do pátku. Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí navíc činnost úřadu pozastavily.
Dotační úřad v Ústí nad Labem kontrolují auditoři Evropské komise. (ilustrační snímek)

Dotační úřad v Ústí nad Labem kontrolují auditoři Evropské komise. (ilustrační snímek) | foto: Evropská komise

"Pochybení úředníků odpovědných za program nemusela být jen selháním jednotlivců, ale mohla mít systémový charakter," vysvětlil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský důvody pro pozastavení Regionálního operačního programu Severozápad.

Pozastavení programu podle Jankovského bude v praxi znamenat, že úřad například přestane vyplácet dotace příjemcům nebo nepřijme nové projekty.

Předseda Výboru regionální Rady Severozápad Jiří Šulc odmítl, že by pozastavení dotací souviselo s tím, že dotační úřad prohledávali v pátek a sobotu policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

"Indicie, že k tomuto kroku dojde, jsme měli již začátkem minulého týdne, takže žádná spojitost s pátečním zásahem policie zde není. Teď je na úřadu, aby podnikl patřičné kroky a pochybnosti ministerstva rozptýlil," poznamenal Šulc.

O pozastaveném proplácení dotací budou v následujících dnech jednat členové Výboru Regionální rady a Monitorovacího výboru. "Předpokládám, že do té doby se také sejdeme se zástupci obou zainteresovaných ministerstev," dodal Šulc.

Úřad kontrolují auditoři Evropské komise

Ústecký dotační úřad od pondělního rána kontrolují auditoři Evropské komise, dvě ženy a jeden muž jsou na úřadě od čtvrt na deset. "Odhadujeme, že tu budou tak do sedmnácté hodiny," sdělila mluvčí úřadu Marcela Klíchová. Ke kontrolorům se mají připojit i dva zástupci ministerstva financí.

"Měli by každý den zkontrolovat dva projekty za přítomnosti zástupců příjemce. Celkem by jich tedy mělo být deset, k tomu si vybrali nějaké náhradní, kdyby stihli víc," upřesnil ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart.

O programu auditorů nikdo z úřadu mnoho neví, úřad jim ani nezajišťuje ubytování. "Není to naše věc, jsou na služební cestě. Když budou chtít kávu, uděláme jim ji, ale to je asi tak všechno," podotkl Markvart.

Policie odnesla dokumenty čtyř projektů

Kontrolu dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji si už dříve objednalo ministerstvo financí, kontroloři firmy Deloitte našli pochybení u všech 35 projektů v ROP Severozápad, které zkoumali (o auditu zde).

Dotační úřad audit kritizoval a ministerstvo pak jeho výsledky po přezkoumání zmírnilo. Do Bruselu napsalo, že vážnější pochybení našlo u deseti projektů, u dalších čtrnácti šlo o drobnější chyby (více zde).

Dotační úřad prohledávali v pátek a sobotu policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. "Odnesli si dokumenty ke čtyřem projektům," konstatoval Markvart. O jaké projekty šlo, nemohl kvůli vyšetřování upřesnit.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že policejní akce nesouvisí s kauzou Davida Ratha, ani s případem úředníka Lea Steinera, který před několika dny mluvil veřejně o korupci na severu Čech. "Jedná se o úkon, který souvisí s jednou naší trestní věcí," zmínila Bradáčová (více o policejní akci tady).

Policie obsadila ústecký dotační úřad už loni v březnu. Tehdy zatkli jeho tehdejšího ředitele Petra Kušnierze, který nyní stojí před soudem s obžalobou, že za úplatky ovlivňoval přidělování dotací. Soud by měl vynést rozsudek na konci června.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Filip chce diktovat vládě podmínky. Sejdu se s Babišem kvůli rozpočtu, říká

Šéf KSČM Vojtěch Filip při rozhovoru pro MF DNES.

KSČM padají preference a její vedení se potýká s výpady členů ČSSD. Přesto chce Vojtěch Filip dál diktovat vládě své...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Soud pro Prahu 5 po letech získal stálé sídlo, lidé už nemusejí přebíhat

V Hybernské ulici otevřeli rekonstruovanou budovu soudu pro Prahu 5

Obvodní soud pro Prahu 5 po takřka třiceti letech získal stálé sídlo v Hybernské ulici. Soudci, advokáti i veřejnost...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz