Dotace České republice pozastaveny nebudou, tvrdí ministerstvo financí

  10:17aktualizováno  10:55
Rozhodnutí ministerstva financí nezasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s Agrofertem se týká všech výdajů souvisejících s Agrofertem bez ohledu na datum. Zatím jde o jeden projekt spolufinancovaný z EU za zhruba 2,9 milionu korun. Rozhodnutí zároveň automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu.

Podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce se jedná se o předběžné opatření. Ministerstvo jím chce reagovat na probíhající zkoumání možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) Evropskou komisí. „Tímto krokem se vyloučí ohrožení proplacení dalších žádostí,“ dodal Žurovec.

Grafické znázornění systému čerpání prostředků z fondu Evropské unie.

Agentura ČTK ve čtvrtek ráno informovala, že dokud nebude vyjasněna situace okolo Babišova možného střetu zájmů, nehodlá Evropská komise vyplácet České republice dotace. Prohlásil to komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Řekl také, že od 2. srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly Česku poskytnuty dotace.

Od čtvrtečního rána tak panovala nejasnost, zda se dotace zastaví jen Agrofertu, nebo celé České republice.

„Ministerstvo financí zároveň vyvrací spekulace o tom, že České republice byly nebo jsou celkové dotace ze strany EU pozastaveny,“ dodal Žurovec. To iDNES.cz potvrdila i mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. „Nejedná se o dotace pro celou Českou republiku, ale už se k tomu vyjádřila paní ministryně, že se jedná o dotace Agrofertu,“ uvedla. 

EU stopne dotace Agrofertu do vyřešení sporu o Babišův střet zájmů

„Evropské dotace byly do vyjasnění problému pozastaveny pouze Agrofertu, záležitost se netýká celé České republiky,“ uvedla ministryně Klára Dostálová. To pro iDNES.cz potvrdil i Babiš.

Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských dotací pro firmu Agrofert s Babišem, na pondělním zasedání se jí bude zabývat vláda. Hamáček to ve čtvrtek řekl novinářům ve Sněmovně. Za klíčové považuje to, aby nebylo ohroženo vyplácení evropských peněz pro celou Českou republiku.

„Dnes ráno jsem mluvil s premiérem a on mě informoval, že v pondělí na vládě nám asi ministerstvo financí podá informaci,“ uvedl Hamáček. Hamáček řekl, že kroky Evropské komise, která pozastavila platby, dokud nebude situace kolem Babišova střetu zájmů vyřešena, jsou vážnou věcí. „Pro mě je samozřejmě klíčové, aby problémy Agrofertu neohrozily vyplácení pro celou Českou republiku, tam směřují i snahy ministerstva financí,“ uvedl.

„Rozhodnutí ministerstva financí dočasně nežádat o proplácení dotací pro Agrofert Evropskou komisi automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu. Bude záležet také na rozhodnutí řídicích orgánů, na tom, jak bude domnělý střet zájmů ze strany Evropské komise vyhodnocen a na řadě dalších vlivů, které tuto chvíli nelze předjímat,“ řekl Žurovec. 

Žurovec upozornil, že ministerstvo nežádá o platby za tzv. nárokové dotace, tedy například na hektar nebo na zvíře. Ty jsou v pravomoci ministerstva zemědělství.

Rozdíly mezi příjmy z EU a odvody do ní.

Zároveň uvedl, že rozhodnutí ministerstva se týká všech výdajů souvisejících se skupinou Agrofert, a to bez ohledu na datum 2. srpna. Tehdy začaly platit nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. Zatím jde podle ministerstva o jeden projekt s evropským spolufinancováním za zhruba 2,9 milionu korun.

„Ministerstvo financí ovšem nemůže předjímat počet projektů ani objem prostředků, které tímto budou dotčeny do budoucna, to závisí čistě na objemu schválených dotací ze strany poskytovatelů (řídicích orgánů), kteří jsou zároveň zodpovědní za posouzení případného střetu zájmů a proplácení dotací jednotlivým příjemcům,“ uvedl Žurovec.

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Až po splnění určitých podmínek peníze proplatí Evropská komise. Ta proplácí maximálně 85 procent objemu dané dotace, u některých programů je tento podíl nižší. Česko má na programové období 2014 až 2020 k dispozici 581 miliard korun.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Dítě na prvním místě. Přechodnou pěstounskou péči lze prodloužit, řekl ÚS

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Přechodná pěstounská péče může podle zákona trvat maximálně rok, ve výjimečných případech ji však lze prodloužit....

Zastáváš se buzerantů, půjdeš hned za nima, řekl Staník z SPD dle svědkyně

Bývalý tajemník hnutí SPD Jaroslav Staník před jednáním Obvodního soudu pro...

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník se ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 1 omluvil za to, že v říjnu 2017 ve...

Soudce Elischer dostal za účinkování v Nebezpečných vztazích výtku

Stíhaný soudce Ivan Elischer v pořadu TV Barrandov Nebezpečné vztahy

Účinkování v inscenovaném pořadu, jakým jsou Nebezpečné vztahy v TV Barrandov, je pro soudce nevhodné a nedůstojné....

Najdete na iDNES.cz