Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

  0:01aktualizováno  0:01
Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu bodového systému s přísnějšími sankcemi. Tvrději bude trestat mobil za volantem, naopak u některých méně závažných přestupků se pokuty sníží. Systém by se dále měl zjednodušit, zůstanou jen dva druhy bodových sazeb.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vlastně je to druhý pokus téhož ministra. Ministr dopravy představil první verzi v roce 2016, jenže zapadla, protože už se blížily volby. Tehdy proslula hlavně drakonickými pokutami až sto tisíc korun.

Sazby nabobtnaly na sto tisíc korun hlavně proto, že v případě, kdy řidič spáchal přestupek a ještě přitom způsobil dopravní nehodu, tak se sazba zdvojnásobila. Pozor, přísná klauzule o dvojnásobku v případě způsobení nehody v návrhu zůstává i nyní.

MF DNES přináší poprvé hotovou bodovou tabulku, ve které se některé změny a úpravy dělaly ještě v pátek. „Chceme razantně zasáhnout proti pirátům silnic a soustředit se na přestupky, které jsou nejčastějšími příčinami dopravních nehod s tragickými následky,“ obhajuje své přísné sankce ministr Ťok.

Nový přestupek

Největší rozruch asi vyvolá nový čtyřbodový přestupek „nedodržení bezpečné vzdálenosti“.

Přestupku se dopustí řidič náklaďáku, který se při rychlosti 80 km/h a vyšší přiblíží k autu před sebou na méně než 50 metrů, a na méně než 30 metrů, pokud jede v osobním voze. Osobní auta mají podmínky méně přísné, protože rychleji zabrzdí.

Navrhované změny v bodovém systému a sankcích

Navrhované změny v bodovém systému a sankcích

O pokutě za tento přestupek se experti ministerstva dopravy dohadovali dokonce až do pondělka. Původně byla v návrhu dokonce rozdílná sazba pokut pro kamiony a osobní auta, což ale neprošlo.

Nakonec bude sankce za nedodržení bezpečného odstupu činit čtyři až 10 tisíc korun.

Legislativci ministerstva dopravy si mimochodem k tabulce poznamenali komentář, že doporučený odstup dvě vteřiny nedodržuje mimo obec 30 procent řidičů.

Pět tisíc korun blokově bez milosti

A dále, budou jen dva druhy sazeb – 4 a 6 bodů. Řidič se tak logicky vyboduje buď po dvou, či třech přestupcích. Když totiž byly přestupky za sedm bodů a někdo pak získal třináct, už to nehrálo žádnou roli.

Za řízení pod vlivem alkoholu bude uděleno šest bodů místo sedmi. Naopak za držení telefonu za jízdy připíše úřad řidiči na konto nově čtyři body místo dvou.

To je záměr. Mnoho loňských vážných nehod zavinila nepozornost. Řidiči se věnovali mobilu, a ne volantu.

Novinkou jsou také pevné sazby pokut. Třeba právě telefonování nepůjde „ukecat“. Na místě bude následovat bez milosti pokuta 2 500 korun místo dnešního „do tisíce“.

Ještě vyšší jsou pevné sazby za zakázané předjíždění a jízdu na červenou. Navrženo je pět tisíc korun na místě. Totéž se týká řidiče, který vjede na koleje na červenou.

Ťokovu reformu jako první dostanou na stůl ministři a pak poslanci. Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD určitě Ťokovi házet klacky pod nohy nebude, i když se detailně chce vyjádřit až k „oficiální verzi“ nového bodového systému.

Bodový systém funguje, chceme ho zpřísnit, říká šéf dopravní policie

„Já bych se zaměřil na konání, které přímo ohrožuje život. Tam stojí za to postihy zpřísnit – za nezastavení na stopce, jízdu na červenou, alkohol, ale i drogy,“ řekl před pár dny v rozhovoru Hamáček.

Podobně i pirát Ondřej Polanský, místopředseda dopravního podvýboru, nový bodový systém jako celek podporuje. Bude však každý paragraf pečlivě vážit, jestli konkrétní navržená pokuta není příliš extrémní. „Třeba pevná pokuta za držení telefonu za jízdy 2 500 korun mi přijde jako rozumná,“ uvedl Polanský.

Návrh nového bodového systému vznikal podle informací MF DNES za účasti dopravní policie, takže ani ta by mu neměla příliš oponovat. „Na přípravě tohoto materiálu jsme se v rámci našich jednání s ministerstvem dopravy podíleli,“ potvrdil včera šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Chystá se zdražení pokut: za telefonování a focení až 10 tisíc a 4 body

Ředitel neziskové organizace Tým silniční bezpečnosti Jan Polák se domnívá, že by už samotný bodový systém měl nějak zohlednit, že hodně nehod zaviní mladí a začínající řidiči. Ale třeba zpřísnění pokut za telefonování schvaluje i on.

Další nezávislý expert, Roman Budský z platformy Vize nula, zase chválí nápad bodový systém zjednodušit. „Český bodový systém je hodně složitý a žádný expert vám z hlavy neřekne, kolik je za co bodů, natož laik,“ míní Budský.

Pokud jde o nedodržení bezpečné vzdálenosti, navrhuje německý přístup. V Německu musí mít řidič odstup rovnající se polovině údaje na tachometru. Když tedy jede stovkou, má být 50 metrů za autem před sebou. „Německá policie to kontroluje snadno. Má na silnicích pevně nainstalované měřiče,“ vysvětluje Budský.

Zapomenutý doklad nezabíjí

Ťokův návrh nepřináší jen zpřísnění. Ministerstvo vyhodnotilo tři méně závažné přestupky, kde se sníží alespoň hodnota pokuty na místě. Za špatné parkování, nerozsvícené auto a zapomenuté doklady může nyní policista udělit až 2 000 korun, což by se podle návrhu snížilo maximálně na 1 500.

Také bodová sankce bude někde mírnější. Za „ujetí od nehody“ se bodové ohodnocení snižuje ze 7 bodů na 4, ale může padnout pokuta až 25 tisíc korun, takže nejde o žádnou velkou útěchu.

Na českých silnicích loni zahynulo 565 lidí, chystá se přísnější bodový systém

Překročení rychlosti pak bude bodované, teprve až když člověk pojede o 30 km/h více, než je povoleno mimo obec, a o 20 km/h v obci. To je výrazná změna. Dnes se udělují dva body někdy už za překročení rychlosti o 10 kilometrů v hodině.

Ťok předkládá nový bodový systém v tuto dobu i proto, že statistika dopravních nehod se nevyvíjí dobře. V roce 2018 zemřelo na silnicích o 63 osob víc než v roce předchozím.

A materiál ministerstva dopravy obsahuje ještě jednu zajímavou kapitolu – srovnání se zahraničím. Z něj vyplývá, že navržené pokuty už budou na úrovni západních států, ale přitom nejsou extrémní.

Třeba právě telefonování – český návrh počítá s pokutou 2 500 korun na místě. Slováci a Rakušané mají ve svých zemích tento přestupek „levnější“, maximum je v přepočtu 1 530 korun (Slovensko) a 1 900 korun (Rakousko). Naopak italské úrovně pokut, které začínají na sazbě v přepočtu 4 130 korun, Česko nedosáhne. Také za jízdu v opilosti jsou na Západě horní sazby vyšší – ve Francii až 230 tisíc korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Konflikt kvůli kojení v pražské bance. Ochranka mě ponížila, tvrdí žena

Ilustrační snímek

Žena, která chtěla v prostorách pražské Raiffeisenbank nakojit dceru, se setkala s nepochopením personálu. Muž z...

Další z rubriky

V případě obžaloby by Zeman Babiše neodvolal. Benešovou schvaluje

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že by premiéra Andreje Babiše v případě...

Konec Kněžínka spojuje opozice s rozhodováním žalobců o Babišovi

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO)

Odchod itra spravedlnosti Jana Kněžínka z vlády souvisí podle politiků opozičních pravicových stran s tím, že policie...

Kdo je Marie Benešová? Favoritka Miloše Zemana rozdělující justici

Exministryně spravedlnosti Marie Benešová míří na prezidentovu oslavu (14....

Někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová by se měla vrátit zpět na svůj post do vlády. Koncem 90. let působila...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz