Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

  0:01
Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu bodového systému s přísnějšími sankcemi. Tvrději bude trestat mobil za volantem, naopak u některých méně závažných přestupků se pokuty sníží. Systém by se dále měl zjednodušit, zůstanou jen dva druhy bodových sazeb.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vlastně je to druhý pokus téhož ministra. Ministr dopravy představil první verzi v roce 2016, jenže zapadla, protože už se blížily volby. Tehdy proslula hlavně drakonickými pokutami až sto tisíc korun.

Sazby nabobtnaly na sto tisíc korun hlavně proto, že v případě, kdy řidič spáchal přestupek a ještě přitom způsobil dopravní nehodu, tak se sazba zdvojnásobila. Pozor, přísná klauzule o dvojnásobku v případě způsobení nehody v návrhu zůstává i nyní.

MF DNES přináší poprvé hotovou bodovou tabulku, ve které se některé změny a úpravy dělaly ještě v pátek. „Chceme razantně zasáhnout proti pirátům silnic a soustředit se na přestupky, které jsou nejčastějšími příčinami dopravních nehod s tragickými následky,“ obhajuje své přísné sankce ministr Ťok.

Nový přestupek

Největší rozruch asi vyvolá nový čtyřbodový přestupek „nedodržení bezpečné vzdálenosti“.

Přestupku se dopustí řidič náklaďáku, který se při rychlosti 80 km/h a vyšší přiblíží k autu před sebou na méně než 50 metrů, a na méně než 30 metrů, pokud jede v osobním voze. Osobní auta mají podmínky méně přísné, protože rychleji zabrzdí.

Navrhované změny v bodovém systému a sankcích

Navrhované změny v bodovém systému a sankcích

O pokutě za tento přestupek se experti ministerstva dopravy dohadovali dokonce až do pondělka. Původně byla v návrhu dokonce rozdílná sazba pokut pro kamiony a osobní auta, což ale neprošlo.

Nakonec bude sankce za nedodržení bezpečného odstupu činit čtyři až 10 tisíc korun.

Legislativci ministerstva dopravy si mimochodem k tabulce poznamenali komentář, že doporučený odstup dvě vteřiny nedodržuje mimo obec 30 procent řidičů.

Pět tisíc korun blokově bez milosti

A dále, budou jen dva druhy sazeb – 4 a 6 bodů. Řidič se tak logicky vyboduje buď po dvou, či třech přestupcích. Když totiž byly přestupky za sedm bodů a někdo pak získal třináct, už to nehrálo žádnou roli.

Za řízení pod vlivem alkoholu bude uděleno šest bodů místo sedmi. Naopak za držení telefonu za jízdy připíše úřad řidiči na konto nově čtyři body místo dvou.

To je záměr. Mnoho loňských vážných nehod zavinila nepozornost. Řidiči se věnovali mobilu, a ne volantu.

Novinkou jsou také pevné sazby pokut. Třeba právě telefonování nepůjde „ukecat“. Na místě bude následovat bez milosti pokuta 2 500 korun místo dnešního „do tisíce“.

Ještě vyšší jsou pevné sazby za zakázané předjíždění a jízdu na červenou. Navrženo je pět tisíc korun na místě. Totéž se týká řidiče, který vjede na koleje na červenou.

Ťokovu reformu jako první dostanou na stůl ministři a pak poslanci. Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD určitě Ťokovi házet klacky pod nohy nebude, i když se detailně chce vyjádřit až k „oficiální verzi“ nového bodového systému.

Bodový systém funguje, chceme ho zpřísnit, říká šéf dopravní policie

„Já bych se zaměřil na konání, které přímo ohrožuje život. Tam stojí za to postihy zpřísnit – za nezastavení na stopce, jízdu na červenou, alkohol, ale i drogy,“ řekl před pár dny v rozhovoru Hamáček.

Podobně i pirát Ondřej Polanský, místopředseda dopravního podvýboru, nový bodový systém jako celek podporuje. Bude však každý paragraf pečlivě vážit, jestli konkrétní navržená pokuta není příliš extrémní. „Třeba pevná pokuta za držení telefonu za jízdy 2 500 korun mi přijde jako rozumná,“ uvedl Polanský.

Návrh nového bodového systému vznikal podle informací MF DNES za účasti dopravní policie, takže ani ta by mu neměla příliš oponovat. „Na přípravě tohoto materiálu jsme se v rámci našich jednání s ministerstvem dopravy podíleli,“ potvrdil včera šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Chystá se zdražení pokut: za telefonování a focení až 10 tisíc a 4 body

Ředitel neziskové organizace Tým silniční bezpečnosti Jan Polák se domnívá, že by už samotný bodový systém měl nějak zohlednit, že hodně nehod zaviní mladí a začínající řidiči. Ale třeba zpřísnění pokut za telefonování schvaluje i on.

Další nezávislý expert, Roman Budský z platformy Vize nula, zase chválí nápad bodový systém zjednodušit. „Český bodový systém je hodně složitý a žádný expert vám z hlavy neřekne, kolik je za co bodů, natož laik,“ míní Budský.

Pokud jde o nedodržení bezpečné vzdálenosti, navrhuje německý přístup. V Německu musí mít řidič odstup rovnající se polovině údaje na tachometru. Když tedy jede stovkou, má být 50 metrů za autem před sebou. „Německá policie to kontroluje snadno. Má na silnicích pevně nainstalované měřiče,“ vysvětluje Budský.

Zapomenutý doklad nezabíjí

Ťokův návrh nepřináší jen zpřísnění. Ministerstvo vyhodnotilo tři méně závažné přestupky, kde se sníží alespoň hodnota pokuty na místě. Za špatné parkování, nerozsvícené auto a zapomenuté doklady může nyní policista udělit až 2 000 korun, což by se podle návrhu snížilo maximálně na 1 500.

Také bodová sankce bude někde mírnější. Za „ujetí od nehody“ se bodové ohodnocení snižuje ze 7 bodů na 4, ale může padnout pokuta až 25 tisíc korun, takže nejde o žádnou velkou útěchu.

Na českých silnicích loni zahynulo 565 lidí, chystá se přísnější bodový systém

Překročení rychlosti pak bude bodované, teprve až když člověk pojede o 30 km/h více, než je povoleno mimo obec, a o 20 km/h v obci. To je výrazná změna. Dnes se udělují dva body někdy už za překročení rychlosti o 10 kilometrů v hodině.

Ťok předkládá nový bodový systém v tuto dobu i proto, že statistika dopravních nehod se nevyvíjí dobře. V roce 2018 zemřelo na silnicích o 63 osob víc než v roce předchozím.

A materiál ministerstva dopravy obsahuje ještě jednu zajímavou kapitolu – srovnání se zahraničím. Z něj vyplývá, že navržené pokuty už budou na úrovni západních států, ale přitom nejsou extrémní.

Třeba právě telefonování – český návrh počítá s pokutou 2 500 korun na místě. Slováci a Rakušané mají ve svých zemích tento přestupek „levnější“, maximum je v přepočtu 1 530 korun (Slovensko) a 1 900 korun (Rakousko). Naopak italské úrovně pokut, které začínají na sazbě v přepočtu 4 130 korun, Česko nedosáhne. Také za jízdu v opilosti jsou na Západě horní sazby vyšší – ve Francii až 230 tisíc korun.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Záplavy v Německu mají přes sto obětí. Chybí pitná voda, nefungují mobily

Silné bouřky a záplavy na západě Německa a Belgie si vyžádaly podle AFP už 125 mrtvých, což je nejvíce obětí v západní...

Sever Čech trápí extrémní deště, voda v ulicích. Srážky se přesunou na Moravu

Do Česka se vrátily bouřky, pro okolí Děčína, Rumburku a Varnsdorfu platí extrémní stupeň nebezpečí. V Mikulášovicích...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Park místo muničáku. Babiš chce ve Vrběticích otevřít rekreační areál

Premium Rozlehlý les otevřený pro veřejnost, zázemí pro děti a pěšiny pro rodinné procházky. Tak by mohl v budoucnu vypadat...

Nové radary pro armádu jsou na cestě, potvrdil Metnar z Izraele

Ještě letos dostane česká armáda první nový radar MADR. Zbylých sedm pak během příštího roku. Nahradí přesluhující a...

Dálnici D1 na Benešovsku uzavřela směrem na Prahu nehoda čtyř aut

Dálnici D1 na 55. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda čtyř osobních aut. V 16 hodin...

Tolerance vlády odradila naše voliče. Rozhodnutí to ale bylo správné, řekl Filip

Předseda komunistů Vojtěch Filip stranu povede i do říjnových voleb. „Kdybychom se v roce 2018 nerozhodli pro podporu...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...