Přestaňte nakupovat klienty, přikázal ministr zdravotním pojišťovnám

  13:05aktualizováno  13:05
Vynakládání milionů na nákup pojištěnců je nepřijatelné a musíte od něj upustit. Takový apel poslal ministr Svatopluk Němeček do všech zdravotních pojišťoven. Ta největší, Všeobecná zdravotní pojišťovna krok ministra vítá, protože tvrdí, že na nekalé praktiky náborářů sama doplácela.

Ministr zdravotnictví nechce, aby si pojišťovny platily firmy, které jiným pojišťovnám přetahují zdravotní pojištěnce. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Chci Vás upozornit na to, že v době, kdy české zdravotnictví zápasí s nedostatkem finančních prostředků, považuji vynakládání financí na akvizice (tj. nábor pojištěnců) za nepřijatelné a nepřípustné," napsal Němeček ředitelům zdravotních pojišťoven.

V dopise ministr také uvádí, že náklady spojené s takovým pořizováním pojištěnců jsou zbytečné a pojišťovny žádá, aby od praktik upustily (celý dopis ministra si můžete přečíst zde).

Do Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) dokument dorazil v pátek. "Je to pro nás radostná informace, protože VZP upozorňovala na to, že nekalá soutěž na překupování klientů je těžko akceptovatelná," řekl iDNES.cz ředitel pojišťovny  Zdeněk Kabátek.

Největší česká zdravotní pojišťovna dlouhodobě ztrácí klienty. Každý rok z ní odcházejí desetitisíce lidí. Podle Kabátka za tím stojí právě nekalé praktiky. "Vypracovali jsme si analýzu loňského roku. Ta ukázala, že za přestupem klientů jsou z 80 procent nákupy přes agenturu, kdy klienti slyší na pobídku okamžitého finančního benefitu," uvedl ředitel VZP. Pojišťovna měla k 31. prosinci 2012 6 milionů a 162 tisíc pojištěnců. K 1. lednu 2014 toto číslo kleslo na 5 milionů a 977 tisíc.

Přestup, dostaneš pár stovek

Kabátek připomněl případy, kdy náboráři klientům za přestup vypláceli stokoruny nebo i tisícikorunu. Jindy zase podpisy získávali lhaním.

"Na ministerstvo zdravotnictví se často se stížnostmi obracejí pojištěnci, kteří se stali v souvislosti s náborem terčem přinejmenším nekorektního jednání, velmi pravděpodobně se však stali také obětí úmyslného uvedení v omyl," píše Němeček v dopise pojišťovnám.

Agresivními kampaněmi proslula v minulosti dnes už neexistující pojišťovna Média. "Náboráři za mnou pořád chodili a nutili mě, ať to podepíšu. Že tam budu mít samé výhody a že mi ještě dají peníze," svěřila se v roce 2009 Eva z Českých Budějovic. Žena k pojišťovna přestoupila, žádné peníze ale nedostala (více o praktikách pojišťovny Média čtěte zde).

V minulosti se psalo také o kampaních Vojenské zdravotní pojišťovny. Na její praktiky upozorňovala třeba konkurenční Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV). "Jak jsme zjistili od klientů, její náboráři se vydávají za naše pracovníky a přitom jim podstrkují přihlášku k Vojenské zdravotní pojišťovně," varoval před časem ZPMV své klienty.

Ministerstvo zdravotnicí loni v květnu podalo na Vojenskou zdravotní pojišťovnu trestní oznámení. Podle něj mohlo za "neobvyklých okolností docházet k vyplácení značného množství prostředků (v řádu desítek milionu korun)". Podezřelé toky peněž měly být spojeny i s náborovou kampaní. Pojišťovna tehdy ale pochybnosti odmítla s tím, že bylo všechno v pořádku (více o trestním oznámení čtěte zde).

Jako housky na krámě

Policisté loni v listopadu obvinili bývalého šéfa VZP Pavla Horáka v souvislosti se smlouvou na nákup nových pojištěnců. Pojišťovna ji uzavřela s firmou IZIP, která pro ni provozovala i elektronické knížky pacienta (o podstatě obvinění Horáka a ředitele firmy IZIP Jiřího Paška se dočtete zde).

Horák v listopadu 2012 hovořil o nákupu pojištěnců za 680 milionů. V rozhovoru pro iDNES.cz tehdy popsal princip akvizic. "Řeknu vám realitu. Pojištěnci se v ČR nakupují jako housky na krámě. Pojišťovny si prostě zaplatí zprostředkovatele, kteří jim je získají. Získání jednoho pojištěnce stojí 800 až 1000 korun," uvedl krátce přes svým odvoláním z funkce ředitele VZP (celý rozhovor najdete zde). Od doby, kdy byl obvině ale s médii nekomunikuje.

VZP tvrdí, že podobné praktiky už jsou jí cizí. "Kromě doby přede mnou, kdy proběhl nákup prostřednictvím IZIPu, VZP nikdy akvizice prostřednictvím třetí strany nečinila," tvrdí Kabátek.

Němečkův apel nebude znamenat, že nábor pojištěnců skončí, může ale kultivovat prostředí a omezit masivní drahé kampaně. VZP i ZPMV k sobě klienty lákají prostřednictvím vlastních zaměstnanců. "Mají s námi podepsanou pracovní dohodu," uvedla mluvčí této pojišťovny Hana Kadečková s tím, že pojišťovna si takto může pohlídat jejich chování.

Pokud by pojišťovny ministrův apel neposlechly, ministerstvo je nezavře, protože na to nemá vliv. Neuposlechnutí ovšem může mít dopad na vstřícnost ministra při iniciování kroků, na kterých pojišťovnám záleží. Ministr zdravotnictví vládě například navrhuje navyšování plateb za státního pojištěnce, kterých je v ČR nadpoloviční většina. Nebo žádá, aby pojišťovně stát poskytl bezúročnou půjčku či předsunutou platbu. Obou nástrojů na přelomu letoška a loňska využila VZP (více o pomoci státu zdravotní pojišťovně čtěte zde).

V současné době lidé mohou změnit zdravotní pojišťovnu jen jednou ročně, a to do poloviny roku. Pokud tedy někdo chce od ledna 2015 přejít jinam, má na přestup čas nejpozději do konce června 2014.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Putin má cíl ovládnout Ukrajinu, říká ukrajinský psycholog žijící v Praze

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

Nabízím Bruselu dvě ženy, říká Babiš. Jména probere s von der Leyenovou

Andrej Babiš na summitu Evropské komise v Bruselu (21. března 2019)

Česko nabídne do Evropské komise dvě kandidátky, napsal na svém Facebooku premiér Andrej Babiš. Jména možných...

Najdete na iDNES.cz