Ať se Zeman omluví, navrhla Němcová. Jandák posílal poslance do Bohnic

  9:34aktualizováno  13:52
Sněmovna by podle Miroslavy Němcové z ODS měla vyzvat prezidenta Miloše Zemana k omluvě předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Navrhla, aby se poslanci mimořádně zabývali výroky Zemana. Prezident na debatě v Tišnově na dotaz, jak se mají lidé zbavit Sobotky, řekl, že je jakéhokoli politika se lze zbavit demokraticky volbami, nebo nedemokraticky kalašnikovem.

„Můžeme se opřít o dva články Ústavy ČR,“ řekla Němcová. Citovala slova slibu prezidenta, že svůj mandát bude bude vykonávat mandát ve prospěch všeho lidu. „Prezident svůj slib porušil. Nejedná v zájmu všeho lidu,“ řekla.

KOMENTÁŘ: A jak se zbavíme prezidenta, pane Zemane? Volbami

Vzhledem k tomu, že ústava počítá se sdílenými pravomocemi prezidenta a předsedy vlády, připomněla Němcová, že je bezpodmínečně nutná spolupráce obou ústavních činitelů a Zemanova slova mohou podle ní ohrozit princip parlamentní republiky. Navrhla usnesení, že Sněmovna ostře odmítá slova prezidenta, která směřují proti demokratickému řádu a žádá prezidenta, aby se omluvil.

Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák v reakci na její vystoupení řekl, že žádá, aby „byli někteří poslanci urychleně odvezeni do Bohnic“.

Kalousek: Prezident vyvolává úvahy o vlastní svéprávnosti

„Přestřelil všechny možné hranice. Nikdo neví, kdo vezme jeho výroky doslova,“ řekl šéf poslanců TOP 09 František Laudát. „Sněmovna by teď měla nastavit hranice, aby někdy nebylo pozdě,“ dodal. „Prezident se zjevně nekontroluje a vyvolává úvahy o vlastní svéprávnosti,“ prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Poslanci ale návrh Němcové, aby jednali o tom, že se prezident musí omluvit, odmítli. Pro projednávání jejího návrhu bylo 75 ze 168 přítomných, což nestačilo. Pro byli občanští demokraté, TOP 09, lidovci a část ČSSD. Návrh nepodpořili komunisté, Úsvit, větší část klubu ANO a část poslanců zvolených za sociální demokracii (detail hlasování zde).

Emoce vzbudil tento Zemanův výrok: „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov,“ prohlásil Zeman v pondělí na mítinku v Tišnově u Brna.

Premiér Sobotka se proti slovům hlavy státu při diskusi s občany ohradil. „Jsme s vysokou pravděpodobností jediná země v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády. Já se s tím vyrovnám, ale vadí mi, že tím Zeman děsí moje děti, celou rodinu a přátele. Tyto výroky prezidenta pokládám za hloupé, zbytečné a nebudu na ně v této zcela nepatřičné rovině reagovat. Trvám na tom, že vztahy premiéra a prezidenta mají být profesionální a v zájmu dobrého fungování státu k nim takto budu i nadále přistupovat,“ uvedl v písemném prohlášení předseda vlády (více o reakci premiéra na slova Zemana o kalašnikovu čtěte zde).

Zeman: Mnoho významných politiků bylo ve funkci zastřeleno

Při návštěvě jižní Moravy se prezident Zeman podivil, že se po jeho výroku strhla hysterická kampaň. Řekl, že Česká republika je demokratický stát. „Tak jednoznačně musíme preferovat právě demokratické formy, které jsou sice pomalejší, ale na druhé straně účinnější,“ uvedl.

Připomněl ale také, že mnoho významných politiků bylo ve funkci zastřeleno. V této souvislosti zmínil amerického prezidenta Johna Kennedyho, indickou premiérku Indiru Gándhíovou nebo prvorepublikového československého politika Aloise Rašína. Hovořil i o ubodání švédského politika Olofa Palmeho.

„Zjistěte si, kdo porušuje ústavu, kdo porušuje zákony, kdo jedná proti zájmům své vlastní země, a nevolte ho,“ řekl Zeman. Zdůraznil, že v České republice je zhruba 80 politických stran a hnutí. Na politickém jídelním lístku v zemi je tedy podle něj široký výběr. „I když přiznávám, že některá jídla jsou zkažená,“ doplnil Zeman.

Měl by se prezident Miloš Zeman za svůj výrok omluvit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

Ne 11497
Ano 7059
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Najdete na iDNES.cz