Domovy pro staré praskají ve švech

  0:01aktualizováno  0:01
Staří lidé, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně celý den staral, nevědí kam jít. Situace je zlá zvláště ve velkých městech: v Praze se na domov důchodců čeká několik let, mnozí platí sponzorskými dary. A povodně nyní vše ještě zhoršily. V zařízeních bylo potřeba přednostně ubytovat ty staré lidi, kteří během velké vody přišli o domov. Ostatní tak musí čekat dál.

Devadesátiletá Alžběta Nováková už měla vyjednáno přijetí do penzionu na okraji Prahy. Trpí demencí a potřebuje trvalý dohled. Jenže do toho přišly povodně a v penzionu se omluvili, že evakuovaní mají přednost. Paní Nováková mezitím péči dostala, ale takovou, jakou si rodina nepředstavovala. "Upadla, rozbila si hlavu a leží v nemocnici," říká její syn.

Vedoucí Gerontologického centra v Praze 8 Iva Holmerová potvrzuje: "Máme tu několik lidí z evakuovaného Karlína. Jiné kvůli tomu musím odmítat." Situace přitom mnohdy nevyhovuje ani těm, kteří v domovech našli dočasné útočiště po velké vodě. Leckteří byli totiž převezeni kus od Prahy.

Míst v domovech je tu víc. Jenže daleko. "Mluvila jsem s jednou paní, kterou umístili do Podbořan. Nesla to těžce," říká lékařka Holmerová. "Podobně domov důchodců v Pardubicích nabízel lidem z postižených oblastí volná místa. Ale ti lidi mnohdy přišli o svůj byt, o fotografie - a teď budou putovat někam, kde to budou vnímat jako sběrné zařízení? Pro mnohé je to drastické, zažívají velký pocit vykořenění," podotýká Zdeněk Kalvach z III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, odborník na problematiku péče o staré lidi.

A zejména v těchto dnech naléhá: Situace nevyhovuje nikomu, využijte doby po povodních a začněte ji konečně řešit. "Optimální by bylo, kdyby jako jeden z prvních objektů při obnově střediskové obce vznikl dům s pečovatelskou službou," nabádá Kalvach. Tím by se podle něj předešlo tomu, aby mnoho lidí bylo vystěhováno ze svých domovských lokalit.

Takové vystěhování, zpočátku dočasné, může totiž často skončit jako definitivní. "To je nežádoucí psychicky i lidsky," varuje Kalvach. Podle něj by protože povodně se mohou kdykoli objevit znovu - mělo vzniknout obecně použitelné know-how, jak takové objekty stavět a financovat, například sdružením peněz na místní úrovni.

A nejde jen o povodně. "Při demografickém výhledu nemůže přijít výstavba malokapacitního domu s pečovatelskou službou nazmar - bohatě budou využívány i po zvládnutí kalamity," říká Zdeněk Kalvach.

Jen v hlavním městě, bez ohledu na povodně, dnes chybí 2100 míst pro lidi, kteří potřebují kvůli nějaké chronické nemoci dlouhodobou sociální péči. Demografové přitom předpokládají, že populace bude nadále stárnout a potřeba podobných zařízení se zvýší.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz