Domovníci placení státem se v problémových lokalitách osvědčili

  20:15aktualizováno  20:15
Na pořádek v problémových lokalitách dohlížejí státem placení domovníci. Od července pracuje ve vyloučených lokalitách v Rotavě, Obrnicích, Břeclavi, Frýdku-Místku a Orlové sedmnáct domovníků. Města si jejich práci chválí.
Zájemce o práci domovníka musí mít dobré komunikační schopnosti a dokonale znát prostředí.Přirozenou autoritou mezi sousedy by si měl domovník zjednat respekt a předejít tak konfliktům. (Ilustrační foto)

Zájemce o práci domovníka musí mít dobré komunikační schopnosti a dokonale znát prostředí.Přirozenou autoritou mezi sousedy by si měl domovník zjednat respekt a předejít tak konfliktům. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Udělal jsem rozpis a dohlížím na to, aby nájemníci uklidili, umývali dveře, okna, počmárané zdi. Když někdo neposlechne, přivolám městskou policii," popsal svou práci jeden z domovníků Jaroslav Danihel z Břeclavi.

Křišťálová lupa

Je zodpovědný za pořádek v městském domě v problémové části města v ulici Krátká a jako romský koordinátor využívá své autority k tomu, aby si obyvatelé vyloučené lokality po sobě uklidili sami.

Spolu s dalšími šestnácti obyvateli problémových míst v pěti českých městech uspěl ve výběrovém řízení a od července pracuje na padesát hodin v měsíci za čtyři tisíce korun jako domovník. Platí je ministerstvo vnitra, které v rámci projektu "Domovník-preventista" pomáhá oživovat profesi, která se z činžáků už téměř vytratila.

Města si práci domovníků chválí. "Jsme s nimi spokojeni," pochvaloval si starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. Pilotní projekt je zatím naplánovaný do konce roku, starostové zúčastněných měst však doufají, že bude pokračovat.

Kromě pořádku na chodbách městští domovníci dohlížejí i na bezpečnost v domě a jeho okolí. Spolupracují s místními asistenty prevence kriminality a v kontaktu jsou i s městskou policií.

Každý ze sedmnácti domovníků je zaměstnán na dohodu. Někteří z domovníků jsou hlášeni na pracovním úřadě a je to pro ně přivýdělek k podpoře, jiní mají i další zaměstnání.

Program Domovník – preventista

Od července pracuje ve vyloučených lokalitách v Rotavě, Obrnicích, Břeclavi, Frýdku-Místku a Orlové sedmnáct domovníků. Za padesát hodin práce dostanou měsíčně 4 tisíce korun. Zodpovídají za pořádek v domě i jeho okolí, opravují drobné závady a hlásí ty větší. Navíc spolupracují s asistenty prevence kriminality a městskými strážníky.

Podle Tomáše Koníčka, který za projekt na ministerstvu vnitra zodpovídá, jsou proto podmínkou pro zájemce o práci domovníka dobré komunikační schopnosti a dokonalá znalost prostředí.

Přirozenou autoritou mezi sousedy by si měl domovník zjednat respekt a předejít tak konfliktům. To se podle Danihela také daří, ze strany sousedů při vymáhání úklidových prací na žádný odpor nenaráží. "Osobně problémy nemám, protože lidi znám," vysvětlil.

Strážníky tak domovníci volají často až jako poslední možnost, například když se do domu dostane někdo zvenčí.

Danihelova kolegyně z Orlové Emílie Koplová s pomocí strážníků vyhání z domu například bezdomovce, kteří se do vchodu opakovaně snaží dostat i několikrát za týden.

"Někdy bezdomovce vyháním i dvakrát do týdne, jindy je celý týden klid. Sice máme zamčeno, ale oni zazvoní, řeknou, že zapomněli klíče, a někdo je pustí. Strážníci tu jsou do deseti minut a bezdomovce si odvedou," řekla Koplová. Podle vedení města je dům, za který zodpovídá, od července čistější a na chodbě se už nepovalují odpadky.

Na ministerstvu vnitra v současnosti probíhá vyhodnocení práce domovníků, v prosinci se pak rozhodne, zda program pojede dál i po Novém roce. Podle Koníčka se zatím vyvíjí slibně. "Z aktuálních informací víme, že se jedná o poměrně úspěšný projekt, ve kterém bychom rádi pokračovali, nicméně musíme počkat na vyhodnocení pilotní části," upozornil Koníček.

Starostové by si pokračování projektu přáli. Je pro ně výhodný i proto, že je z valné většiny financován z programu prevence kriminality a z městského rozpočtu doplácí pouze zhruba desetinu výdajů. Ministerstvo hradí i vstupní školení v ceně 57 tisíc na obec.

Uvítali by proto i rozšíření projektu tak, aby mohli najmout domovníků ještě více, případně ty stávající zaměstnat na plný úvazek.

"V současnosti jsou u nás na dohodu o provedení práce. Za těch pár hodin toho ale moc nestihnou. Možnost zaměstnat je na plný úvazek bychom proto určitě uvítali," řekla Iva Kalátová, starostka Rotavy (o domovnících v Rotavě více čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Jak se ztrácí peníze z karet: pozor na čínské e-shopy i platby v cizině

ilustrační snímek

Typická situace před létem, když si lidé vybírají, kam pojedou na dovolenou. Člověk si předem rezervuje ubytování či...

Většina teplotních rekordů neodolala, v Řeži naměřili skoro 35 stupňů

Turisté i Pražané se chladí díky kropícímu vozu na Hradčanském náměstí v Praze...

Osmdesát procent stanic v Česku zaznamenalo v sobotu nové teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Najdete na iDNES.cz