Nechystal jsem teroristický útok, ale oslavu silvestra, hájí se slovenský muslim

  13:04aktualizováno  15:19
V roce 2017 objevila policie v pražském bytě Slováka Dominika Kobulnického chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa. Muž nyní čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Soud v Praze začal v pondělí projednávat jeho případ. Mladík přiznal, že dříve plánoval útok ve slovenském Prešově.

Stíhanému mladíkovi hrozí pět až patnáct let vězení, ve vazbě je od konce roku 2017. Kobulnického dovedla do soudní síně eskorta. Po dobu přelíčení měl na rukou pouta.

Fotogalerie

Doma měl údajně nejen chemikálie k výrobě výbušniny s hromadným účinkem intenzity granátu, ale také videa o tom, jak vyrobit bombu nebo jak výbušninu skrytě upevnit na těle a odpálit. Muž tvrdí, že má zálibu v pyrotechnice a že si chtěl pouze vyrobit rachejtle na oslavu Nového roku. Jeho vysvětlení však policisté považují za chatrné, protože muslimové Nový rok neslaví.

Sám Kobulnický připustil, že ani on sám silvestra neslaví. Podle jeho slov je to ale jediný den, kdy může odpalovat svou doma vyrobenou pyrotechniku.

„Nejsem vrah ani sebevrah, a to obvinění mě hluboce uráží,“ uvedl Kobulnický. „Chci, aby zvítězilo právo na spravedlnost, nechci se litovat. To, co je mi kladeno za vinu, ale jednoznačně odmítám,“ uvedl před soudem.

Akce v Kauflandu

Kobulnický přiznal, že když jej policisté zadrželi, neměl v plánu žádný teroristický útok. Před soudem nicméně přiznal, že dříve něco takového plánoval. Přibližně v roce 2015 chtěl sestrojit bombu a odpálit ji na autobusovém nádraží v Prešově.

Do České republiky podle svých slov přišel za prací, tehdy pracoval v Pardubicích. Za vydělané peníze chtěl koupit komponenty pro výrobu výbušniny - tlakové hrnce, kovové fragmenty, pyrotechnickou směs - a auto. 

Na základě otázek soudkyně Silvie Slepičkové doplnil, že výslednou směs si chtěl namíchat sám. Tlakový hrnec koupil v akci v Kauflandu. Dodal také, že znalosti, jak vyrobit bombu s pomocí tlakového hrnce, získal na základě videí na internetu. „Tlakové hrnce používají povstalci, je to běžné,“ prohlásil. Pomocí kovových částí pak chtěl zajistit vyšší ztráty na životech. „Chtěl jsem udělat něco velkého,“ řekl soudu.

V té době také koupil několik časovačů, některé z nich našli policisté u něj v pražském bytě v roce 2017. Mladík před soudem uvedl, že je chtěl prodat, ale zapomněl na to. „Chtěl jsem být tehdy jako oni (islamisté, pozn. red.),“ přiznal se a dodal, že měl chuť zabíjet. 

Prozradil také, že byl připraven stát se mučedníkem. Od plánovaného útoku nakonec odstoupil a to proto, že se seznámil „s tím pravým islámem“.  V Hradci Králové poznal muslimy, kteří byli umírnění a s extremismem nesouhlasili. Tehdy zjistil, že islám není násilné učení, řekl před soudem. „Od té doby jsem chtěl jít po správné cestě.“ 

Soudkyně se Kobulnického také vyptávala i na to, kdy poprvé objevil islámskou víru. Mladík přiznal, že poprvé přišel do kontaktu s tímto náboženstvím už na základní škole. „Oslovilo mě to, hlavně bojové scény,“ uvedl a doplnil, že vyrůstal v katolické rodině. 

Chemikálie v bytu

Kriminalisté na konci roku 2017 nalezli v pražském bytě pětadvacetiletého muže chemikálie k výrobě výbušnin a návodná videa. Doma měl chemické látky i časovače. Vysoce hořlavé a výbušné látky pak skladoval v panelovém domě. Podle státního zástupce Martina Bílého tím ohrožoval zdraví a život ostatních obyvatel.

Od svého zatčení z konce toho roku je mladík ve vazbě. Z usnesení Ústavního soudu, u nějž si muž na stíhání i vazbu neúspěšně stěžoval, vyplývá, že obžalovaný konvertoval v roce 2015 k islámu a že na facebookovém profilu sdílel fotografie a příspěvky, které podle kriminalistů propagovaly terorismus. Chodil ve vojenském oblečení a zdravil zdviženým pravým ukazováčkem, což je symbol víry v jediného boha, který používali mimo jiné bojovníci organizace Islámský stát. 

Mladík je také obžalovaný z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. „Mrzí mě, jak jsem se prezentoval,“ uvedl k tomu Kobulnický. Neměl prý v úmyslu šířit násilí ani porušovat zákon. „Chci žít v klidu v České republice,“ prohlásil.

Dominik podle informací Mladé fronty Dnes vystupoval pod jménem Abdul Rahman. Dlouhodobě žil v Praze a chodil do místních mešit. 

Soudkyně Silvie Slepičková se při jednání ptala Kobulnického také na jeho vztah k bývalému pražskému imámovi Sameru Shehadehovi, který čelí obvinění z podpory terorismu. Mladík uvedl, že mu Shehadeh vysvětloval modlení a učil ho. Odmítl podezření policie a tajných služeb, podle kterých se bývalý pražský imám radikalizoval. Podle Kobulnického Shehadeh naopak radikální islám odsuzoval.

Slovák také uvedl, že věděl o plánech Shehadeha opustit Česko. „Řekl mi, že odjíždí kvůli dětem a jejich škole,“ uvedl. Shehadeh opustil ČR v roce 2017, loni byl dopaden v Jordánsku a převezen zpět do Česka. Z podpory terorismu byl obviněn poté, co jeho bratr a švagrová vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy. Imám jim podle obvinění pomáhal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Firma hostila šéfa antimonopolního úřadu na fotbale. Zachránil jí stamiliony

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. (25. leden...

Šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v...

Pacienti si polepší. Péče lékařů bude díky novým opatřením dostupnější

Zubaři, ilustrace

Nové dohodovací řízení mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami přineslo výrazné změny. Ty se týkají především zubařů,...

Naše věže na Žižkově rušit nebudou, říká na svůj návrh Eva Jiřičná

Eva Jiřičná má ateliér v Praze i v Londýně. Podle jejího návrhu vznikla...

Na místě žižkovského Telecomu chce developer Central Group stavět tři věže podle návrhu architektky Evy Jiřičné....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz