Nechystal jsem teroristický útok, ale oslavu silvestra, hájí se slovenský muslim

  13:04aktualizováno  15:19
V roce 2017 objevila policie v pražském bytě Slováka Dominika Kobulnického chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa. Muž nyní čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Soud v Praze začal v pondělí projednávat jeho případ. Mladík přiznal, že dříve plánoval útok ve slovenském Prešově.

Stíhanému mladíkovi hrozí pět až patnáct let vězení, ve vazbě je od konce roku 2017. Kobulnického dovedla do soudní síně eskorta. Po dobu přelíčení měl na rukou pouta.

Fotogalerie

Doma měl údajně nejen chemikálie k výrobě výbušniny s hromadným účinkem intenzity granátu, ale také videa o tom, jak vyrobit bombu nebo jak výbušninu skrytě upevnit na těle a odpálit. Muž tvrdí, že má zálibu v pyrotechnice a že si chtěl pouze vyrobit rachejtle na oslavu Nového roku. Jeho vysvětlení však policisté považují za chatrné, protože muslimové Nový rok neslaví.

Sám Kobulnický připustil, že ani on sám silvestra neslaví. Podle jeho slov je to ale jediný den, kdy může odpalovat svou doma vyrobenou pyrotechniku.

„Nejsem vrah ani sebevrah, a to obvinění mě hluboce uráží,“ uvedl Kobulnický. „Chci, aby zvítězilo právo na spravedlnost, nechci se litovat. To, co je mi kladeno za vinu, ale jednoznačně odmítám,“ uvedl před soudem.

Akce v Kauflandu

Kobulnický přiznal, že když jej policisté zadrželi, neměl v plánu žádný teroristický útok. Před soudem nicméně přiznal, že dříve něco takového plánoval. Přibližně v roce 2015 chtěl sestrojit bombu a odpálit ji na autobusovém nádraží v Prešově.

Do České republiky podle svých slov přišel za prací, tehdy pracoval v Pardubicích. Za vydělané peníze chtěl koupit komponenty pro výrobu výbušniny - tlakové hrnce, kovové fragmenty, pyrotechnickou směs - a auto. 

Na základě otázek soudkyně Silvie Slepičkové doplnil, že výslednou směs si chtěl namíchat sám. Tlakový hrnec koupil v akci v Kauflandu. Dodal také, že znalosti, jak vyrobit bombu s pomocí tlakového hrnce, získal na základě videí na internetu. „Tlakové hrnce používají povstalci, je to běžné,“ prohlásil. Pomocí kovových částí pak chtěl zajistit vyšší ztráty na životech. „Chtěl jsem udělat něco velkého,“ řekl soudu.

V té době také koupil několik časovačů, některé z nich našli policisté u něj v pražském bytě v roce 2017. Mladík před soudem uvedl, že je chtěl prodat, ale zapomněl na to. „Chtěl jsem být tehdy jako oni (islamisté, pozn. red.),“ přiznal se a dodal, že měl chuť zabíjet. 

Prozradil také, že byl připraven stát se mučedníkem. Od plánovaného útoku nakonec odstoupil a to proto, že se seznámil „s tím pravým islámem“.  V Hradci Králové poznal muslimy, kteří byli umírnění a s extremismem nesouhlasili. Tehdy zjistil, že islám není násilné učení, řekl před soudem. „Od té doby jsem chtěl jít po správné cestě.“ 

Soudkyně se Kobulnického také vyptávala i na to, kdy poprvé objevil islámskou víru. Mladík přiznal, že poprvé přišel do kontaktu s tímto náboženstvím už na základní škole. „Oslovilo mě to, hlavně bojové scény,“ uvedl a doplnil, že vyrůstal v katolické rodině. 

Chemikálie v bytu

Kriminalisté na konci roku 2017 nalezli v pražském bytě pětadvacetiletého muže chemikálie k výrobě výbušnin a návodná videa. Doma měl chemické látky i časovače. Vysoce hořlavé a výbušné látky pak skladoval v panelovém domě. Podle státního zástupce Martina Bílého tím ohrožoval zdraví a život ostatních obyvatel.

Od svého zatčení z konce toho roku je mladík ve vazbě. Z usnesení Ústavního soudu, u nějž si muž na stíhání i vazbu neúspěšně stěžoval, vyplývá, že obžalovaný konvertoval v roce 2015 k islámu a že na facebookovém profilu sdílel fotografie a příspěvky, které podle kriminalistů propagovaly terorismus. Chodil ve vojenském oblečení a zdravil zdviženým pravým ukazováčkem, což je symbol víry v jediného boha, který používali mimo jiné bojovníci organizace Islámský stát. 

Mladík je také obžalovaný z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. „Mrzí mě, jak jsem se prezentoval,“ uvedl k tomu Kobulnický. Neměl prý v úmyslu šířit násilí ani porušovat zákon. „Chci žít v klidu v České republice,“ prohlásil.

Dominik podle informací Mladé fronty Dnes vystupoval pod jménem Abdul Rahman. Dlouhodobě žil v Praze a chodil do místních mešit. 

Soudkyně Silvie Slepičková se při jednání ptala Kobulnického také na jeho vztah k bývalému pražskému imámovi Sameru Shehadehovi, který čelí obvinění z podpory terorismu. Mladík uvedl, že mu Shehadeh vysvětloval modlení a učil ho. Odmítl podezření policie a tajných služeb, podle kterých se bývalý pražský imám radikalizoval. Podle Kobulnického Shehadeh naopak radikální islám odsuzoval.

Slovák také uvedl, že věděl o plánech Shehadeha opustit Česko. „Řekl mi, že odjíždí kvůli dětem a jejich škole,“ uvedl. Shehadeh opustil ČR v roce 2017, loni byl dopaden v Jordánsku a převezen zpět do Česka. Z podpory terorismu byl obviněn poté, co jeho bratr a švagrová vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy. Imám jim podle obvinění pomáhal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Vražda i prodej rohu nosorožce. Nový šéf GIBS dokončuje „úklid“ policie

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018)

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v loňském roce vyšetřovala téměř 500 případů, ve kterých figurovali...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz