Arcibiskup Duka podepsal rezignační dopis. O odstoupení rozhodne papež

  0:01aktualizováno  0:01
Sedmdesáté páté narozeniny - to je pro arcibiskupa věk, kdy dosáhne takzvaného kanonického věku a má odejít do penze. Každý z biskupů musí nejpozději v tento den napsat dopis papeži a vzdát se úřadu. Platí to i pro českého metropolitu. Právě ve čtvrtek je 75 let pražskému arcibiskupovi Dominiku kardinálu Dukovi.

Sedmdesáté páté narozeniny pro Dominika Duku neznamenají jen to, že dostane dort a gratulace.

Ne každý názor beru vážně, řekl Zeman ke kritice kardinála Duky

Po odeslání dopisu už je jen na papeži Františkovi, co s ním bude dál. „Dopis je napsán a připraven a ve správný čas bude doručen na nunciaturu kurýrem,“ uvedl vedoucí arcibiskupova sekretariátu Vojtěch Mátl. Správný čas nastal právě ve čtvrtek šestadvacátého dubna.

Sám kardinál je v posledních týdnech na odpovědi o své budoucnosti skoupý. Nechtěl, aby dohady přehlušily návrat ostatků jeho předchůdce kardinála Josefa Berana. Před časem jen přiznal, že očekává, že výběr nástupce bude chvilku trvat, a tak by ve funkci mohl oslavit i narozeniny republiky a podílet se na oslavách 28. října.

Fotogalerie

Na možnost, že v úřadu skončí, je prý připraven. „Cítím to jako součást přirozeného běhu světa, uzavře se tím jedna kapitola mého života,“ uvedl v polovině dubna pro Katolický týdeník. 

Plány na penzi podle svých slov zatím žádné nemá. „Jako kardinál budu mít povinnosti vůči kardinálskému sboru až do 80 let, budu-li živ. Chtěl bych uspořádat svůj osobní archiv a napsat memoáry,“ dodal Duka.

Kdy přijde odpověď, nelze ani odhadovat. Svatý stolec nemá žádné úřední lhůty. A než přijde, Duka zůstane v úřadu. „Čas reakce se dá odhadovat jen velmi těžko,“ potvrzuje Mátl.

Svatý stolec nemá úřední lhůty

Svatý otec ale může Duku i požádat, aby ve funkci ještě setrval. To byl třeba případ jeho předchůdce kardinála Miroslava Vlka. Jeho rezignaci v roce 2007 papež Benedikt XVI. nepřijal a požádal ho, aby zůstal v úřadu ještě nějaký čas. Nakonec ho až v roce 2010 vystřídal právě Duka.

V roce 2014 dosáhl kanonického věku 75 let i plzeňský biskup František Radkovský. Papež František rozhodl, že jej ponechá ještě jeden rok ve funkci diecézního biskupa, a až v únoru 2016 byl jmenován jeho nástupce.

Opačným případem byl třeba arcibiskup trnavský Ján Sokol. Jeho demisi v roce 2009 papež přijal. Stejně tak rezignaci pomocného biskupa v Olomouci Josefa Hrdličky. Ten dosáhl kanonického věku loni v lednu a v únoru rezignaci papež František přijal.

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

V Čechách teď nastala zajímavá situace. Nástupce odcházejícího biskupa pomáhá najít nuncius, tedy vatikánský velvyslanec. Tím byl Giuseppe Leanza, ale i tomu bylo na začátku roku 75 let.

„Nunciovi, monsignoru Leanzovi, je také sedmdesát pět a v Čechách končí,“ potvrzuje mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman. Nuncius obvykle osloví biskupy, kněze, ale i laiky v diecézi a hledá možné kandidáty na uprázdněný stolec. Pak odešle tři jména, z nichž ve Vatikánu vyberou jedno. To papež může buď podepsat, nebo si vybrat ze zbylých dvou kandidátů.

Může ale i na pozici pražského arcibiskupa vybrat někoho úplně jiného. Kromě někoho z diecézních biskupů by se jím mohl stát významný představitel církve, nemusí mít ani biskupské svěcení. Třeba zmiňovaný kardinál Beran byl před zvolením arcibiskupem rektorem semináře.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz