KOMENTÁŘ: Lákadlo domácího porodu. Riziko je třikrát vyšší než v nemocnici

  12:42aktualizováno  12:42
Řešení kteréhokoliv medicínského problému v médiích je velmi často spojeno s emocionálními diskusemi a racionální názor odborníků stojí v pozadí. Tak je tomu i s domácími porody. Chceme-li se dívat dopředu, měli bychom se nejdříve podívat dozadu, abychom pochopili vývoj.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stačí se zamyslet, jak to bylo v našich rodinách. Můj otec se narodil na vesnici v roce 1909, samozřejmě doma. Maminka se již narodila v pražské porodnici. Jedné z mých dcer musel být hned po příjezdu do porodnice proveden pro pokračující hypoxii (nedostatečné okysličení plodu) císařský řez. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Břišní chirurg Pavel Pafko v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel. (18. ledna...

Břišní chirurg Pavel Pafko v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel. (18. ledna 2017)

To, co jsem prožíval na chodbě před operačním sálem, bych nepřál nikomu. Následně jsem přemýšlel o tom, že v případě jakéhokoliv zdržení bych asi do konce svého života pomáhal s péčí o postižené dítě.

Ostatně porodnictví jako specializovaný medicínský obor vznikalo z potřeby asistence druhé osoby u porodu. Nejdříve to byly porodní báby a později, jak přibývaly diagnostické a zejména v případě komplikací i léčebné výkony, to byli lékaři porodníci.

Žijeme ve 21. století a nerozumím těm ženám, které mají možnosti, jež ženy na začátku minulého století neměly, ale přitom riskují, rozhodnou-li se rodit doma. Tam nemají možnost operačního řešení možných komplikací, u porodu není neonatolog, který je schopen se kvalifikovaně o novorozence postarat, atd. 

Doba, kdy i lékař u domácího porodu se kleštěmi snažil zachránit zoufalou situaci, je z mého pohledu pryč. Jistě, porod je fyziologický proces, ale bohužel nikdy nemůžeme předem, tak jako v celé medicíně, vyloučit možné komplikace. Běhání personálu po nemocniční chodbě s pacientem na vozíku, jež tak často vidíme v televizních seriálech z chirurgického prostředí, nemám rád. V reálu jsou takové situace na chirurgiích vzácné. Jistě méně časté než v porodnicích…

Neroďte doma, riskujete, vyzval na síti záchranář po víkendové tragédii

Často musí zasahovat záchranka

Plánovaných domácích porodů je u nás naštěstí méně než jedno procento, ale nutnost akutního převozu do nemocnice je u nich asi 9 až 10 procent! Více než polovina takto rodících žen má vysokoškolské vzdělání! Přitom nejohroženější různými komplikacemi jsou právě starší ženy, které rodí poprvé, jak prokázala studie Ústavu péče o matku a dítě v Praze. Jistě, počet komplikací není velký. V medicíně však jde vždy o osud jednotlivce. 

Odborníci bojují a musí chránit jeho zdraví. Jenom v Praze musela rychlá záchranná služba převézt plánovaně doma rodící ženu pro porodní komplikace v letech 2016 až 2018 celkem patnáctkrát! Z dvanácti mezinárodních studií v průmyslově rozvinutých zemích bylo zjištěno riziko úmrtí novorozence přibližně třikrát vyšší, když se srovnávaly domácí porody s porody v nemocnici.

Odpovědnost za komplikace by měla nést rodička

Respektovat právo na svobodné rozhodnutí každého z nás je obsaženo i v evropské Úmluvě na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti. Tato svoboda musí však respektovat svobodu našeho okolí. Jinak jde o anarchii. Člověk se může opít, v tom je svobodný, ale způsobí-li si v opilosti úraz, má být ošetřován ze solidárního pojištění? 

Ve svém rozhodnutí rodit doma by v případě přidušeného novorozence měla nést odpovědnost rodička, která se rozhodla pro domácí porod, ne společnost, která se v takovýchto situacích pak stará o postiženého jedince nejen do konce života matky, ale často i po něm. Myslím si, že při vědomí toho by si to mnohé zastánkyně domácích porodů rozmyslely. Jistě, k neštěstí může dojít i v porodnici. Zde však přebírá automaticky odpovědnost stát a v případě prokázání pochybení jsou stíháni jednotlivci.

Ostatně názorové protiklady mezi zastánci a odpůrci plánovaných domácích porodů řešil Evropský soud pro lidská práva – tedy zda je legitimní veřejný zájem státu na ochranu života a zdraví novorozenců a rodiček a zda tento převyšuje právo jednotlivce na soukromí. Evropský soud rozhodl, že „žádná porodní asistentka nedisponuje oprávněním k poskytování zdravotních služeb včetně fyziologického (nekomplikovaného) porodu v domácím prostředí, protože pro jeho vedení v domácím prostředí je třeba vždy splnit požadavky na minimální věcné a technické vybavení podle příslušných vyhlášek ministerstva zdravotnictví“. Tyto podmínky však v domácím prostředí nejsou.

Problém v rukou politiků, ne porodníků

Požadavek mnohých, tedy mít domácí prostředí a přitom jistotu komplexního zajištění, by byl ideální. Nikdo nebrání budování jakýchsi porodních domů, které by ale byly vybaveny v případě potřeby vším a všemi, aby odpadl riskantní převoz, který je náročný na čas a může ohrozit jak dítě, tak matku. Čeští porodníci by proti tomu nebyli. V podstatě by šlo o to, upravit naše porodnice do stavu, který by vyhovoval části klientely, jež není spokojena se současným stavem. 

Děti se odkládaly odjakživa, říká zakladatel babyboxů Hess

Stačí se však podívat zpátky do historie. Bohaté ženy rodily v jednolůžkových pokojích v nemocničním komfortu srovnatelném s tím, jaký měly doma, ale s nemocničním zajištěním. Všichni ale víme o reálných ekonomických možnostech našeho zdravotnictví i stálém odkládání možnosti nadstandardní péče, komerčního připojištění atd. Problém je tedy v rukou politiků, ne porodníků.

Vědom si současné reálné situace, při výběru místa, kde mají rodit moji nejbližší, bych bez rozmýšlení vždy dal přednost bezpečí před domácím komfortem.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Najdete na iDNES.cz