Domácí péči dotujeme samy, vyhlásily charitní sestry stávkovou pohotovost

  14:56aktualizováno  14:56
Na domácí péči chybějí peníze z veřejného zdravotního pojištění, musíme ji dotovat sami například z tříkrálových sbírek, upozorňuje nezisková organizace Charita. Sestry proto vyhlásily stávkovou pohotovost a vyzvaly stát, aby je finančně podpořil. O tisíce ležících a umírajících pacientů se jinak budou muset začít starat nemocnice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Kvůli chybějícím penězům loni z domácí péče do jiného zaměstnání odešlo 67 charitních sester. Podle výroční zprávy Charity přitom domácí péči potřebovalo o 1 540 pacientů víc než v roce předchozím. 

„Současná situace je z ekonomických důvodů neudržitelná. Příjmy od zdravotních pojišťoven nejsou dostatečné na to, aby sestrám zaplatily tolik, aby neodcházely do jiných zaměstnání. Pacientů je přitom čím dál více, sestry jsou přetížené a unavené a nestíhají je ošetřovat,“ sdělila iDNES.cz charitní sestra Ludmila Kučerová. 

Ředitel Charity ČR Lukáš Curylo podotýká, že pokud stát domácí péči finančně nepodpoří, bude si muset připravit několik tisíc lůžek pro ležící a umírající pacienty, o které se nyní starají sestry v jejich domovech. 

„Tato forma zdravotní péče jinak z důvodu finančního krachu skončí,“ upozornil Curylo. Charita nyní po celé republice provozuje 87 středisek domácí péče, zaměstnává 679 sester, které za uplynulý rok ošetřily přes 35 tisíc pacientů.

S organizací se nedávno sešlo ministerstvo zdravotnictví. Charita resort požádala, aby situaci vyřešilo okamžitě tím, že každé sestře přispěje tisícovkou za každý odpracovaný měsíc minulého roku a dvěma tisíci za každý měsíc letošního roku. „Situace by se hned vyřešila. Pan ministr dosud nezareagoval, my situaci potřebujeme řešit okamžitě, proto jsme vyhlásili stávkovou pohotovost,“ dodala Kučerová.  Ministerstvo prý sice zřídilo pracovní skupinu, která bude řešit koncepční problémy domácí zdravotní péče, nikoliv však způsob jejího financování.

Ministerstvo: Žádný segment nedostane výhodu

Ministerstvo zdravotnictví si je prý vědomo toho, že je domácí péče podfinancovaná. Letos však jasně deklarovalo, že nebude upřednostňovat žádný segment před ostatními a kladlo důraz na uzavření dohod mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami.

„Dohoda pro rok 2019, kterou podepsal segment domácí péče se zdravotními pojišťovnami a se kterou souhlasila i Charita ČR, přináší v porovnání s minulými roky výrazný nárůst úhrad a umožňuje tak navýšení platů a mezd sester. Úhrady pro příští rok na domácí péči se tak navyšují o pět procent, stejně jako v ostatních segmentech,“ sdělila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Celkově má jít podle Štěpanyové do segmentu domácí péče v příštím roce zhruba o dvě stě milionů korun více než v roce 2018. 

Charitní sestry se rozhodnutím o stávkové pohotovosti připojily k Odborovému svazu zdravotnictví a sociální péče, který vyžaduje zvýšení platů pro všechny zaměstnance nemocnic a dalších zdravotnických zařízení o deset procent.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Zastřelit, reagují lidé k násilníkovi z ciziny. Komentáře prošetří policie

Ilustrační snímek

V severních Čechách znásilnil v úterý cizinec šestnáctiletou dívku. Událost sdílel na svém Facebooku i předseda SPD...

Na Libavé nuceně přistál vrtulník s pěti vojáky, stroje Mi-24 nesmí létat

Bojové vrtulníky Mi-24 Vzdušných sil Armády České republiky (ilustrační snímek)

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku musel nuceně přistát bojový vrtulník české armády Mi-24 s pěti...

Notorický alkoholik vadí víc než kuřák. U občasných hříšníků je to naopak

Ilustrační snímek

Pravidelná konzumace tabáku či léků je pro Čechy přijatelnější než časté pití alkoholu. Naopak v občasné konzumaci je...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz