Sestry domácí péče se bouří, dřou se víc a berou méně než v nemocnicích

  0:01aktualizováno  0:01
Za pacienty dojíždí a ošetřují je každý den, často sedm dní v týdnu. Za sebou přitom sestry domácí péče nemají lékaře, který by jim poradil, a často ani vybavení, které by měly v nemocnici. Jejich plat je přitom někdy až o více než třetinu nižší než plat sester v nemocnici.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dříve pracovala na jednotce intenzivní péče. Teď se už více než čtrnáct let věnuje sestřička Pavlína Šimková domácí péči. Provádí odběry, převazy, píchá injekce, podává infuze, s pacienty rehabilituje, součástí její práce je i péče o zemřelého. Práce to není snadná. 

„Když otevřete dveře domácnosti, nikdy nevíte, jak tam pacienta najdete. A nemáte za sebou doktora, jak je tomu v nemocnici – tady musíte reagovat sama,“ popisuje svoji práci Pavlína Šimková, která ovšem nemá v domácnosti pacienta po ruce ani žádné nemocniční přístroje jako její kolegyně. Denně přitom sestra domácí péče zkontroluje a ošetří deset až patnáct lidí.

Plat však s nemocniční sestrou srovnatelný nemá. Zatímco měsíční odměna sestřičky domácí péče se pohybuje kolem 25 tisíc hrubého, v nemocnici by si vydělala skoro čtyřicet tisíc. A právě finance na platy se staly důvodem, proč letos zkrachovalo dohodovací řízení zástupců domácí péče s pojišťovnami. Ty nabízely zvýšení úhrad o dvanáct procent. To je víc než u ostatních segmentů. 

Poskytovatelé domácí péče ovšem žádali zvýšení o čtyřicet procent. „Naším cílem a zároveň požadavkem bylo, abychom mohli nabídnout sestrám v domácí zdravotní péči alespoň 35 tisíc hrubého. Návrh, s kterým VZP přišla, nám neumožní navýšení mezd na požadovanou výši,“ vysvětluje prezidentka Asociace domácí péče ČR Ludmila Kondelíková.

Domácí péči dotujeme samy, vyhlásily charitní sestry stávkovou pohotovost

Pojišťovny navrhly přidat na domácí péči příští rok 340 milionů korun. Zástupci paliativní a psychiatrické domácí péče s tím souhlasili, ale ostatní jej vetovali. „Podle mého názoru se jednalo o velmi dobrou nabídku, která by domácí péči velmi pomohla, proto jsme připraveni ji v nezměněné podobě přenést do úhradové vyhlášky pro příští rok,“ komentoval výsledek (ne)dohody ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V čem se všichni shodnou je fakt, že domácí péče trpěla léta nedostatkem peněz. Zatímco mezi roky 2010 a 2011 bylo navýšení na tuto péči 171 milionů, v dalším roce 23 milionů a před třemi lety jenom dva miliony. Nárůst o 91 milionů v příštím roce oproti letošku je tak jeden z nejvyšších. Přesto chtějí zástupci domácí péče dosáhnout dorovnání platů svých sester s těmi nemocničními. 

Do boje za lepší podmínky se proto po krachu předchozích jednání, dopisu premiérovi Andreji Babišovi či opentlení červenými mašlemi okolí budovy ministerstva zdravotnictví zapojila Charita ČR také peticí. 

„Cílem je získat minimálně 10 tisíc podpisů v papírové podobě, abychom mohli mít slyšení v petičním výboru Sněmovny, a tak přinutili zejména VZP a ministerstvo zdravotnictví problém řešit,“ vysvětluje Ludmila Kučerová z Charity ČR. Do poloviny července se k internetové výzvě přidalo přes osm tisíc podpisů. Svůj podpis na papírovou petici podle odhadu Charity ČR připojila přibližně polovina.

Ví, že může zavolat kdykoli

Šestasedmdesátiletá Hana z Mladé Boleslavi bojuje s rakovinou už osm let. Těžká skolióza jí navíc brání v pohybu. „Bez pomoci druhých už se opravdu neobejdu a zdaleka nejsem soběstačná tak jako kdysi,“ přibližuje svoje potíže Hana.

Sestra domácí péče za ní dochází pět a půl roku. Protože jí lékaři kvůli onkologickému onemocnění odebrali močový měchýř, sestra jí dvakrát týdně chodí vyměňovat sáček. „Je lepší, když to dělá sestra vleže než vy proti zrcadlu. Protože se může stát, že si to nalepíte špatně,“ vysvětluje pacientka.

Práce sester domácí péče si proto Hana velmi váží. „Vím, že kdykoliv by se cokoliv stalo, můžu zavolat a ona přijede,“ dodala.

Domácí péče skomírá. Chybí zdravotní sestry i finance, tvrdí asociace

A právě třeba dojíždění za pacienty je jedním ze střípků činností, která přinášejí komplikace. Sestry totiž tráví spoustu času hledáním volného parkovacího místa, protože nesmějí používat režim „lékař ve službě“. Když navíc nenajdou místo poblíž bytu pacienta, nosí vybavení jednou desítky, jindy stovky metrů. 

Ministerstvo už jim částečně vyhovělo. Minimálně v tom, že v rámci pracovní skupiny, která k domácí péče vznikla, připravuje návrh k výjimce ze zákazu stání pro pracovníky domácí péče. „Pro rok 2020 je také navyšován dopravní výkon přepravy pracovníka v návštěvní službě,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

V jednání je také aktualizace cen za spotřebovaný materiál tak, aby odpovídal skutečné spotřebě. Dále budou rozděleny některé výkony, třeba klyzma (klystýr), výplachy, cévkování, laváže (výplachy s léčebným cílem) a ošetření permanentních katetrů (cévka k podávání léků či výplachu) se rozdělí na dva.

Sestry domácí péče jezdí za nemocnými domů. Parkovat ale často nemají kde

V rámci pracovní skupiny na ministerstvu zdravotnictví se také jedná o zvyšování kompetencí sestrám v domácí péči. Navrhuje se, aby samy mohly určit léčebný postup v mnoha nových případech, třeba při ošetřování kožních lézí, zavádění periferních žilních katetrů pacientům starším 3 let, mohly by provádět orientační vyšetření zraku sluchu, vyšetření EKG, odběry krve, cévkování mužů či výplach střev. 

Následně by pak mohly poslat pacienta k dalšímu odborníkovi, buď praktikovi, nebo ambulantnímu specialistovi. Mohly by také předepisovat některé vybrané zdravotnické prostředky jako hole, pomůcky do koupelny a WC či plenkové kalhotky při inkontinenci. Sestry chtějí také nový výkon telefonické konzultace, protože denně tak komunikují nejen s pacienty, ale i jejich rodinami, úřady, nemocnicemi či sociálními pracovníky.

Ministr zdravotnictví už se nechal slyšet, že nové kompetence sestrám uvolní ruce a zvýší jejich prestiž. To by sestry sice uvítaly, ale akutnějším problémem je pro ně nedostatek peněz. Změna kompetence je navíc běh na dlouhou trať.

V Česku mám štěstí na lidi, říká romská sestra k rasismu ve zdravotnictví

„Sestry jsou kompetentní dostatečně. Pokud by se měly navýšit kompetence, a to by znamenalo větší zodpovědnost a více práce, musíme je řádně ohodnotit,“ říká k tomu Kondelíková. „Jediným řešením je navýšit úhrady natolik, abychom sestrám mohli nabídnout adekvátní ohodnocení. Agentura domácí zdravotní péče aktuálně vynakládá 75 procent až 80 procent příjmů od zdravotních pojišťoven na osobní náklady zaměstnanců,“ uzavírá.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

První podzimní týden přinese teploty kolem dvacítky, přibudou místní srážky

Teplo a příjemné počasí přes den, ráno se drží mlhy a nízká teplota. Ranní mlha...

V prvním podzimním týdnu se podle meteorologů výrazně neochladí. Babí léto tak bude pokračovat až do konce září....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz