Sesaďme komunistu Filipa, navrhuje poslanec ČSSD Dolínek. Sbírá podpisy

  9:56aktualizováno  9:56
Poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek začne ve středu po obědě sbírat podpisy pro odvolání šéfa KSČM Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny. „ČSSD nemá a nebude mít s KSČM žádný vztah. Takže určitě to nelze vykládat jako útok na koalici,“ řekl iDNES.cz Dolínek. Popudily ho výroky Filipa o únoru 1948, vepříně v Letech či v kauze sporu o sochu maršála Ivana Koněva.

Poslanec ČSSD Petr Dolínek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Chtěl jste v úterý prosadit, aby Sněmovna řešila z vašeho pohledu skandální chování místopředsedy dolní komory parlamentu, předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Nezískal jste pro to dost hlasů a opozice vás vyzývala, abyste sesbíral podpisy pro hlasování o jeho odvolání z funkce. Uděláte to?
Víte, paní poslankyně Černochová (poslankyně ODS Jana Černochová - pozn. autora) tak trochu pokrytecká manipulátorka. Bod odvolání místopředsedy nejde zařadit, pakliže nejsou ty podpisy sebrány. Proto jsem nejdřív chtěl prodiskutovat výroky pana Filipa. Připravuji už ale listinu pro podpisy na jeho odvolání. Odpoledne začnu sbírat podpisy. Co se týče sociální demokracie, tak u nás převládá názor, že aktuálně je důležitější prosazení vyšších důchodů a rodičovské, ale když se mi podaří nasbírat podpisy, tak by se třeba i někteří kolegové z ČSSD mohli přidat.

Podpořili vás poslanci opozice a z ČSSD první místopředseda Roman Onderka. Už víte, kdo z poslanců vaší strany by mohl být další?
Uvidíme. Jak jsem řekl i na plénu Sněmovny, toto není věc ČSSD ani mě jako poslance sociální demokracie, ale věc principiálni. Každý den potkávám desítky Pražanů, kteří jsou s výroky a vystupováním pana místopředsedy Filipa velmi nespokojeni.

Dobře víte, že kdyby vaše aktivita byla úspěšná, povalíte tím vládní spolupráci ANO a ČSSD s podporou komunistů.
Víte, ale žádná vládní spolupráce ČSSD a komunistů není. Pan Babiš má podepsanou nějakou smlouvu s panem Filipem, pan Filip na ni čerpá prebendy, jako to, že má například svého člověka, který nic nedělá, ale bere peníze v České poště. To jsou prebendy pana Filipa, ale ČSSD nemá a nebude mít s KSČM žádný vztah. Takže určitě to nelze vykládat jako útok na koalici. A  já neříkám, že by komunistická strana neměla mít nějakého svého zástupce, třeba předsedkyně rozpočtového výboru (Miloslava Vostrá - pozn. autora) je ideální adeptka. Žena by tomu slušela, navíc je to kvalitní poslankyně, zatímco pan Filip překračuje všechny myslitelné meze.


Do jaké míry vaše aktivita souvisí s tím, že pražská ČSSD je od začátku proti vládě s Andrejem Babišem?
Takto to úplně nelze říci. Pan Babiš si z ČSSD dělá trhací kalendář a až následně se pražská ČSSD začala vyjadřovat ne úplně o vládní spolupráci.

Vy sám jste pro pokračování vládní spolupráce s ANO?
Já osobně to mám složitější. Vidím, že řadu programových věcí se daří prosazovat, ale opravdu pan Babiš dělá neuvěřitelné věci. To, co si dovoluje ke koaličním partnerům, vůči ministrům či našim kandidátům do vlády, když třeba neřekl, že zničí pana Šmardu... Takové věci nemůže premiér, a proto říkám, že je to velmi složité tu spolupráci držet. V tuto chvíli respektuji usnesení orgánů sociální demokracie.

Určitě jste si všiml, že pana Filipa v úterý podrželi nejen komunisté, ale i poslanci ANO a SPD. Ve světle toho se jeví snaha odvolat Vojtěcha Filipa jako marná.
To je ďábelská koalice, která směřuje ke zúžení demokracie v této zemi. Já vím, že naštěstí i uvnitř ANO je proud lidí, kteří s tím nesouhlasí. Když se v roce 1988 sešli lidé na Škroupově náměstí v Praze, na protestní akci proti režimu, také tam asi nebyla celá Praha, ale oni nemlčeli a snažili se mluvit. My nemůžeme jít do normalizace 2.0. Pan Filip a Okamura se tu snaží udělat normalizační poměry. I když to prohraju, nemůžu mlčet a nemůžu se dívat,  jak mizí něco, co se tu někdo snažil téměř třicet let budovat. I Miloš Zeman, když se ještě choval jako demokratický politik v zájmu České republiky.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz