Dolejš, Milota a Stodůlka přišli kvůli loterijní korupci o funkce

  8:39aktualizováno  12:02
Místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota se vzdali svých funkcí ve straně kvůli korupční aféře spjaté s loterijním zákonem. Ústřední výkonný výbor rezignace přijal a Dolejše navíc vyzval, aby zvážil, zda bude nadále vykonávat funkci poslance. Dolejš to odmítl. Rezignoval také generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka.
Kauza sponzorování politických stran

Kauza sponzorování politických stran | foto: iDNES.cz

O co jde

"Milion za zákon" je kauza MF DNES a iDNES.cz, v níž člověk, který se uvedl jako majitel neexistující sítě heren Jackpot, nabízel politikům milion korun za to, že novelu upraví ve prospěch loterijních firem.

"Oba svou funkci na jednání ústředního výboru složili a strana to schválila, je to tedy definitivní krok. Navíc jsme Jiřího Dolejše vyzvali, aby zvážil svou rezignaci na poslanecký mandát. Víc proto udělat nemůžeme, nyní je to na něm," oznámil předseda poslanců Pavel Kováčik.

Dolejš ale rezignovat na post ve Sněmovně nehodlá. "O něčem takovém jsem ani chvíli neuvažoval," řekl iDNES.cz Dolejš. "Útěk z ústavních funkcí bych považoval jako náznak nejistoty, že bych snad nějaký díl viny měl," dodal.

Předsednictvo KDU-ČSL dnes také přijalo rezignaci generálního sekretáře strany Jiřího Stodůlky. Ten svou funkci nabídl v neděli večer.

"Pan Stodůlka rezignoval, výkonem funkce generálního sekretáře bude pověřen do doby, než bude určen jeho nástupce," uvedla mluvčí strany Martina Kaderová.

Už v sobotu oznámil složení mandátu poslanec TOP 09 Ladislav Šustr. - o jeho rezignaci čtěte zde

Dolejš chce u soudu očistit své jméno

Ještě před dnešním jednáním Ústředního výkonného výboru KSČM Dolejš uvedl, že chce svou funkci ve straně pouze pozastavit a počkat, dokud o jeho případu nerozhodne Městský soud v Praze.

"Platí to, co řekl včera, tedy že podal k soudu žalobu na ochranu osobnosti a navrhl svou stranickou funkci pozastavit do doby, než se celá kauza vyšetří a než soud o tomto rozhodne," uvedla ráno mluvčí KSČM Věra Karasová.

"Pokud jsme nabídli (společně s Milotou, pozn. red.) funkci stranickou, tak jenom proto, že jsme přiznali, že celá ta kauza byla nastartovaná tím, že jsme pořádně neprověřili, s kým jednáme. Trváme na tom, že jsme se nedopustili žádného protiprávního a nejen protiprávního jednání. Tím pádem jsme také spustili právní obranu. Já jsem už včera podal a kolega Milota podává příslušnou žalobu, pokud vím, dnes, v které nás stranické orgány podpořily," řekl iDNES.cz Dolejš.

Dolejš a Milota byli v testu MF DNES a iDNES.cz ochotni vzít peníze za to, že vyjdou vstříc přání sponzora a budou usilovat o změny v novele loterijního zákona. Dolejš chce u soudu své jméno očistit, stále trvá na tom, že je nevinný. "Věřím, že se nakonec pravda potvrdí," dodal místopředseda komunistů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v neděli postup Miloty a Dolejše zkritizoval, podle něj prokázali, že nezvládají svou funkci. - o testu úplatnosti politiků čtěte více zde

Filip v televizní debatě uvedl, že pokud nerezignují, navrhne jejich odvolání. Pokud by tak neučinil, musel by sám rezignovat. "Způsob, jakým poškodili stranu, já přijmout nemohu," řekl Filip.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz