Janouškův znalec úmyslně ignoroval všechny důkazy, tvrdí obžaloba

  0:09aktualizováno  0:09
Bývalý soudní znalec v oboru doprava Jiří Doleček, který zpracovával posudek o střetu auta lobbisty Romana Janouška s ženou, úmyslně ignoroval shromážděné důkazy včetně rekonstrukce na místě. Vyplývá to z obžaloby, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici. Dolečkovi za to hrozí až tři roky vězení. Na začátku dubna ho čeká soud.

Obžaloba, kterou zpracovalo státní zastupitelství pro Prahu 2, podrobně jmenuje všechna pochybení, kterých se Doleček údajně dopustil. Za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek hrozí obžalovanému až tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Doleček už jako znalec nepracuje, je v důchodu.

Podle obžaloby pochybil, a to úmyslně. „Obviněný s letitou praxí znalce (jmenován roku 1977) si výše uvedených fatálních nedostatků svého znaleckého zkoumání musel být dobře vědom, přesto s veškerou vahou funkce soudního znalce vědomě tvrdil, že tyto závěry jsou pravdivé a naopak závěry konkurenčního znaleckého posudku jsou mylné,“ stojí v dokumentu, který redakce získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Vyšetřovatelé vyčítají Dolečkovi zejména to, že se neseznámil s důkazy ve spise. U prověrky provedené na místě činu vůbec nebyl a ani později se nepodíval na její záznam. Doleček nevyužil ani záznamy nehody z průmyslové kamery. „Neviděl ani dokumentaci vztahující se k výhledu řidiče z vozu v okamžiku střetu,“ konstatuje dále obžaloba.

Fotogalerie

V Janouškově případě se znalci přeli o to, kde přesně stála poškozená žena v okamžiku, kdy se Janouškovo porsche rozjelo (více zde). Podle Ivo Drahotského, který zpracovával první posudek, to muselo být před autem, a to tak, že ji řidič viděl.

Naopak Doleček došel k závěru, že žena stála těsně vedle pravého boku auta a vůz ji zachytil zpětným zrcátkem. „Stranou pozornosti by neměl zůstat ani markantní rozdíl mezi rozsahem znaleckého posudku doc. Drahotského (94 stran) a obviněného (12 stran). Přestože obecně není možné bez dalšího vyslovit přímou úměru mezi délkou posudku a jeho kvalitou, v konkrétním případě tato vztažnost platí, neboť posudek je stižen podstatnými vadami, popsanými výše, a krátký rozsah je proto podpůrným důkazem špatně odvedené práce znalce,“ píše se dále v obžalobě.

Janoušek byl podle znalce nevinným účastníkem nehody

V Janouškově kauze tak rozhodl až revizní posudek Aleše Vémoly z brněnského Ústavu soudního inženýrství. Doleček Vémolu nařkl z účelové manipulace. „Bez zábran manipuluje důkazy, nemá žádný problém zneužívat svoje postavení a odbornost k tvrzení, kdy nevinný účastník dopravní nehody je v jeho závěrech vinen a skutečný viník nehody je naopak vyviněn,“ uvedl u soudu Doleček.

Janoušek po nehodě pod vlivem alkoholu:

Vypracování posudku Dolečkovi zadal Janouškův obhájce Vít Široký. Chtěl po něm, aby našel takovou variantu, která bude pro jeho klienta nejpříznivější. Doleček ale podle obžaloby vyšel Janouškovi a Širokému vstříc až za hranu zákona, když jiné verze ani nepřipustil. „Obviněný si však zadání vyložil naprosto nepřijatelným způsobem, rezignoval na řádný výkon znalecké činnosti, která musí vždy respektovat postup lege artis (podle pravidel oboru, pozn. red.) a objektivní realitu, a výsledky svého znaleckého zkoumání výrazně a jednostranně zkreslil ve prospěch obviněného (resp. zadavatele posudku), a to i za cenu vědomého opomenutí zcela zásadních důkazů,“ vytýká znalci obžaloba.

Dolečkovo pochybení mohlo mít velmi vážné následky. Kdyby mu soud důvěřoval a nenechal si zpracovat revizní posudek, Janouškovo chování by musel kvalifikovat jinak. „Zřejmě jako mírněji trestaný nedbalostní delikt,“ uvádí obžaloba.

Janoušek byl odsouzen za těžké ublížení na zdraví ke čtyřem letům a šesti měsícům vězení za to, že 23. března 2012 v Praze 4 srazil ženu, která se s ním chtěla domluvit na řešení předchozí drobnější nehody (čtěte zde). Janoušek předtím naboural její auto, ujel, a když ho žena dostihla, pokusil se opět ujet. Při tom ji srazil a způsobil jí zlomeniny žeber, otok mozku a frakturu kotníku.

Nyní je Janoušek na svobodě, soudy mu již několikrát přerušily výkon trestu kvůli zdravotním obtížím. Usiloval o obnovu svého procesu, ale neuspěl (více zde).

Soudce Kubovec se pozastavil i nad dalším posudkem v Janouškově kauze:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

Sedmnáctý listopad byl náhoda, které pomohli i svazáci, říká historik

Před revolucí vystudoval Miroslav Vaněk pedagogickou fakultu a začal učit na základní škole. Ke kariéře historika ho...

Sametové retro po třiceti letech. Výročí připomenou výstavy i průvod

Blíží se třicáté výročí sametové revoluce a spolu s ním i akce, které jí budou po celém Česku připomínat. Mezi ty...

Z organizovaného silvestra zbylo pár hodin, půlnoc v Brně bude neřízená

Z plánu slavit letos v centru Brna silvestra bez petard, za to s velkolepou organizovanou show, zbyl jenom krátký test....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz