Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

DOKUMENT: Reakce Martina Bursíka na kritiku straníka Čáslavky

  16:34aktualizováno  16:34
Šéf Strany zelených Martin Bursík se mimořádnému sjezdu nebrání, pokud ho bude chtít většina zelených. Přinášíme vám plné znění reakce vicepremiéra na dopis vedoucího zahraniční sekce strany Jiřího Čáslavky.

Martin Bursík | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Dopis, s nímž jsem se dnes seznámil, je pro mne inspirativní i proto, že vyjadřuje jedno zásadní nepochopení osobní i stranické odpovědnosti toho, kdo převezme odpovědnost za vládu a za bezpečnost všech občanů, nikoli jen straníků nebo vlastních voličů.

V televizní debatě o radarové základně jsem doložil, že jednání o radarovém systému na našem území převzala vláda, jejímž jsem vicepremiérem, od vlád v gesci nynější opozice. Odpovědné chování spočívá v tom, že se zachovala kontinuálně a nezahrává si s kreditem ČR v mezinárodním kontextu jen proto, aby zvýšila svou oblibu doma kvůli nadcházejícím volbám. Toto riziko není lehké ani příjemné pro vládu jako celek ani pro nás jednotlivé politiky.

Musím kategoricky odmítnout, že já jako osoba toto riziko na sebe beru z osobních či snad dokonce prospěchářských důvodů. Mnohem pohodlnější by pro mne bylo, kdybych své postoje upravoval podle politických preferencí.

Toto vyústění úvah pisatele otevřeného dopisu považuji za varovné, pokud by mělo vyjadřovat nejen jeho osbní stanovisko, ale i stanovisko větší části Strany zelených, která se ve svých orgánech většinově rozhodla pro převzetí vládní odpovědnosti. Pokud by se straníci SZ skutečně většinově domnívali, že státnická činnost spočívá pouze v péči o růst vlastních stranických preferencí, nemohla by ČR v dlouhodobém horizontu dostát závazkům vyplývajícím z mezinárodních slmuv, protože by zásadně měnila svou politiku po každých volbách. K takové politice bych se já přiklonit nemohl.

Převáží-li ve SZ názor na nezbytnost svolání mimořádného sjezdu, uvítám to, ovšem pak ať se uskuteční ještě před letošními podzimními volbami, protože SZ by měla své stanovisko vyjasnit uvnitř i navenek vůči veřejnosti. Důvody pro můj vstřícný postoj ke svolání sjezdu jsou ovšem odlišné od těch, které uvádí autor dopisu: dejme lidem jasnou odpověď, chceme-li být jako nyní odpovědnou středovou stranou s největším koaličním potenciálem, nebo rozbít tuto vládu a bezvýhradně se připojit k levici. Dejme jasnou odpověď, jsme-li schopni vyjednávat, nebo pouze klást ultimativní požadavky. Dejme odpověď, chceme-li se chovat státotvorně nebo protestovat proti všem autoritám. Dejme odpověď, jestli chceme mezi sebou jednat jako tým, nebo se veřejně napadat v médiích. Řekněme voličům už teď, co budeme dělat po volbách. Nezaslouží si, abychom jim nyní sdělovali, že o své, ale i o jejich budoucnosti se budeme rozhodovat, teprve až nám dají svůj hlas.

Dám svůj mandát k dispozici a učiním to bez nejmenší obavy o své osobní výhody, které opravdu nejsou motivem mé práce pro SZ ani pro ČR. Chápu tuto práci ryze jako službu, a to i se vším nepříjemným, co přináší. Nikdy jsem se odpovědnosti nevyhýbal a nebudu to činit ani v budoucnu.

Martin Bursík

Předseda SZ

V Praze dne 26. 5. 2008

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzal si do hlavy, že ho nikdo nechce léčit, řekl o střelci jeho šéf

Mužem, který střílel v ostravské nemocnici, je pravděpodobně stavební technik Ctirad V. Informaci přinesl Český rozhlas...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Uchránil dceru před střelcem v Ostravě. Je hrdinou, říká vězeňská služba

Dvě z šesti obětí úterní střelby v ostravské fakultní nemocnici byli příslušníci Vězeňské služby. Její generální...

Školku se šizenými porcemi navštívila hygiena, vedoucí skončila

Na konci října informoval server iDNES.cz o šizených porcích v pardubické mateřské škole Korálek, kde byla dlouhodobě...

Přišli jsme, protože s nimi cítíme, říkali lidé na mši v nemocnici

Dvě stovky lidí zaplnily aulu v ostravské fakultní nemocnici, kde se konala zádušní mše za oběti úterní střelby. Přišli...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Najdete na iDNES.cz