Norský úřad nesdělil, proč odebral matce nemocnou dceru. Odkázal na zákon

  8:57aktualizováno  8:57
Norská sociální služba Barnevern byla při zdůvodnění, proč rodičům odebrala další české dítě, stručná. Odkázala na zákon o ochraně dítěte, konkrétně na paragraf, který umožňuje odebrání v případě vážných nedostatků v každodenní péči o dítě nebo ve vztahu k osobnímu kontaktu a zejména bezpečí dítěte. Ukazuje to dokument, který získala MF DNES.

Česká matka s malou nemocnou devítiměsíční dcerou na fotografii, kterou médiím poskytl Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových (12. ledna 2016) | foto: Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových

Dítě, které je kvůli těžké nemoci ledvin denně na dialýze, norské úřady vzaly rodičům na Štědrý den. Podle rodičů kvůli jejich konfliktu s nemocničním personálem. Úřady uvedly, že mají rodiče údajně s potomkem nedostatečně vyvinutý kontakt (více o odebrání zde).

Konkrétní prohřešek místní oddělení Barnevernu v dokumentu o odebrání, který získala MF DNES, neuvedlo. To, že odebrání souvisí s nemocnicí však naznačují čtyři svědci, které sociální služba navrhuje vyslechnout. Konkrétně se jedná o dvě zdravotní sestry dětského oddělení nemocnice a o dva lékaře nemocnice.

„Předpokládáme, že tři dny na řešení kauzy budou dostatečné. Předpokládáme, že počet tří členů komise bude dostatečný,“ napsalo ústředí Barnevernu (se jmény lékařů a sester) v dokumentu.

Právník Pavel Hasenkopf, který se angažuje také v kauze dvou odebraných dětí Evy Michalákové, tvrdí, že rodičům prostě došla trpělivost a prohlásili něco, co v Norsku spustilo alarm. „V zoufalství se vyjádřili, jak se vyjádřili. Přitom rodiče podali stížnost na chování jedné ze sester nadřízenému, ale ten kontaktoval Barnevern,“ vysvětlil Hasenkopf.

Prezident chystá razantní kroky

Co přesně se stalo, však není zcela jasné. Matka si nepřála, aby státní orgány informovaly o jejím případu. Podle bývalého norského novináře žijícího v Česku Tronda Antonsena, bude norský sociální úřad pravděpodobně pátrat po dalších okolnostech případu a možná také navrhovat další svědky.

„To zdůvodnění se přibližuje verzi matky, evidentně komise má slyšet zdůvodnění situace z nemocnice. Viděl jsem přitom několik takových rozhodnutí a je běžné, že Barnevern vysvětluje své kroky obecnými ustanoveními zákonů,“ říká Trond Antonsen.

Poslankyně TOP 09 a původní profesí lékařka Jitka Chalánková, která je členkou petičního výboru v případu prvních odebraných dětí Evě Michalákové, informovala premiéra Bohuslava Sobotku. „Pokud si to bude matka dítěte přát, Česká republika je připravena tuto podporu poskytnout,“ uvedl Sobotka. Považuje za nutné, aby české úřady svým občanům daly „maximální možnou pomoc a součinnost“ podle mezinárodního práva.

K „razantním krokům“ se chystá i prezident Miloš Zeman, který se angažoval už v případu synů Evy Michalákové. „Využije možnosti, které má k dispozici, včetně diplomatických. O podrobnostech bude veřejnost informována v nejbližší době,“ prohlásil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Poslankyně Jitka Chalánková svolala 12. ledna k případu tiskovou konferenci:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz