DOKUMENT: Dohoda o toleranci vlády

  10:02aktualizováno  10:02
Přinášíme plné znění dohody mezi zástupci koaličních stran a poslanci Pohankou a Melčákem o podmínkách tolerance Topolánkovy vlády.

Koaliční strany uzavřely s přeběhlíky Pohankou a Melčákem dohodu o toleranci vlády | foto: Dan Materna

DOHODA O PODMÍNKÁCH TOLERANCE KOALIČNÍ VLÁDY V OBDOBÍ 2007 - 2010

uzavřená níže uvedeného dne mezi předsedy vládních koaličních stran a mezi nezařazenými poslanci Poslanecké Sněmovny Parlamentu České republiky, panem Milošem Melčákem a panem Michalem Pohankou na základě těchto podmínek:

1. Obě strany se shodují na tom, že v zájmu politické, ekonomické i společenské stability naší země není možno již dále prohlubovat vládní politickou krizi, která trvá již neuvěřitelných 7 měsíců.

2. Obě strany se shodují na tom, že pro úspěšný a sociálně smírný vývoj země a především v zájmu jejích občanů je potřeba neprodleně začít s řešením kritických problémů jako jsou zajištění důchodů pro budoucí generace, stabilizace veřejných financí a snižování dluhů, stabilizace a zabezpečení kvalitního zdravotnictví a tvorba příznivého podnikatelského prostředí jako podmínky pro snižování nezaměstnanosti.

3. Došlo rovněž ke shodě obou stran, že v poslanecké Sněmovně Parlamentu ČR neexistuje většinová vůle k předčasným volbám, neexistuje vůle pro institucionální toleranci vlády ze strany demokratické opozice stejně jako není možná a pro demokracii v naší zemi žádoucí vládní dohoda dvou nejsilnějších stran.

4. Na základě těchto skutečností se účastníci dohodli na toleranci a vzniku vlády Mirka Topolánka a na společném postupu při hlasování o důvěře vládě tak, že Miloš Melčák a Michal Pohanka svou neúčastí na hlasování sníží počet hlasujících poslanců.

5. Přestože obě strany nechápou a nepovažují toleranci vládě za vyslovení podpory celému jejímu programu, zavázala se vláda po vzájemné dohodě k programovým změnám ve svém programovém prohlášení, a to především v těchto programových oblastech:

V oblasti daní - závazek vlády, že daně nebudou zvýšeny nikomu, tedy, že bude zavedena taková reforma, která zvýhodní všechny příjmové skupiny občanů

V oblasti zdravotnictví - bude zaveden nový evropský zákon o neziskových organizacích využitelný rovněž ve zdravotnictví a bude poskytnuta garance vlády, že nedojde k privatizaci fakultních nemocnic, a tyto budou transformovány na Univerzitní nemocnice pracující na neziskovém statutu a principu. V neposlední řadě dojde k zohlednění sociálního dopadu při zavedení regulačních poplatků.

V sociální oblasti - vláda bude podporovat mladé rodiny s dětmi a zajistí vyšší adresnost dávek (zavedení vícerychlostní flexibilní rodičovské a mateřské apod.). Vláda se rovněž zavazuje k zachování sociálnímu dialogu se sociálními partnery, vč. odborů.

6. Předseda vlády i celá vláda se tímto zavazují projednat se zástupci opozice veškeré významné zákonné i podzákonné změny, a to před jejich předložením.

7. Předseda vlády i celá vláda se tímto rovněž zavazují projednat s oběma nezařazenými poslanci veškeré významné zákonné i podzákonné změny, a to před jejich předložením s cílem v maximálně možném rozsahu dosáhnout shody pro jejich prosazení.

8. Obě strany veřejně prohlašují, že předmětem této dohody není žádný příslib či závazek poskytnutí jakékoliv veřejné funkce či jiný osobní prospěch, a to nejen v období bezprostředně po získání důvěry vládě, ale po celé období spolupráce.

V Praze dne 19. 1. 2007

Za ODS Ing. Mirek Topolánek                                     Za KDU-ČSL Jiří Čunek                      
Za Stranu zelených RNDr. Martin Bursík
MUDr. Michal Pohanka                   
Ing. Miloš Melčák, CSc.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz