Sobota 25. ledna 2020, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. ledna 2020 Miloš

Dokonalý Bém a mlátička Vondruška aneb politici na Wikipedii

  7:59aktualizováno  7:59
Hesla prezentující naše politiky na Wikipedii nekontrolujeme, tvrdí shodně většina politických stran. Možná by ale měly. Profily politiků na internetové encyklopedii lze snadno vylepšit i zkreslit, jak dokazují mnohé příklady.

Pavel Bém má profil na Wikipedii čistý jako lilie. Podstatná část hesla je věnována jeho výstupu na Mount Everest. | foto: Jiří Koťátko

Wikipedie, internetová encyklopedie, se těší stále větší oblibě. Její výhody objevili i politici, kteří se na ní mohou bez velkých obtíží prezentovat. Někteří tak činí, jiní však nechávají výrobu hesla se svým jménem na ideových protivnících. Založit jej či upravit může totiž kdokoli.

Strany využívají Wikipedii rozdílně. Zatímco menší poslanecké kluby lidovců a zelených mají v této encyklopedii všechny své zákonodárce, u občanských a sociálních demokratů jde pouze o přibližně třetinu jejich zástupců.

Z jednaosmdesáti poslanců nejsilnější parlamentní strany jich lze na Wikipedii najít jen čtyřiadvacet. Sociálních demokratů je sedmdesát, své heslo má vyplněno jen třiadvacet z nich. Z šestadvaceti komunistů má pak na Wikipedii svůj profil jen sedm poslanců.

Horolezec Bém, přímluvce gayů Zahradil
Některé profily jsou delší, především ty ministerské, jiné mají jen několik řádků. Většina hesel vyznívá neutrálně a čtenářům servíruje pouze stručné životopisné údaje, jak se také od encyklopedie očekává. Ne všichni politici by ale byli ze svých profilů nadšeni.

Například ministra vnitra Ivana Langera by příliš nepotěšil. Podle jeho hesla to totiž vypadá, jakoby se proslavil pouze účásti ve videoklipu hudební skupiny Mňága a Žďorp v roce 1992 a údajnou kauzou lukrativních zakázek pro jeho think-tank CEVRO. U ministra, který tak dbá na svou prezentaci, je to poněkud s podivem.

Stejně tak poslanec a dřívější pražský radní Jan Bürgermeister od sebe už neodpáře aféru s kradenými stříbrnými svícny. Na Wikipedii se dostal i jeho slavný výrok pro MF DNES: "Po Praze jezdím hlavně MHD, ale lístky si nekupuji. Jako konzervativec dodržuji zákony, i když s nimi mnohdy nesouhlasím."

Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová by si měla vyměnit fotografii, aby jí za hlavou nevykukovalo křoví. U Jana Zahradila zase čtenář málem získá dojem, že největším počinem tohoto europoslance byla podpora registrovanému partnerství homosexuálů. Jen první místopředseda ODS Pavel Bém má profil čistý jako lilie - žádná kauza a podstatná část hesla je věnována jeho výstupu na Mount Everest.

"Nekontrolujeme to v tom smyslu, že bychom ta hesla sledovali nebo je dokonce vytvářeli či nějak upravovali," řekl iDNES.cz tiskový mluvčí ODS Milan Bouška. Poslanec si prý správnost uvedených informací hlídá sám. "Že bychom každý den projížděli Wikipedii, abychom zjistili, jestli někdo údaje nezměnil, to tedy rozhodně ne," dodal. Poslanci jsou svobodní lidé, záleží tedy na jejich vůli.

. Vyzkoušeli jsme

Zaručeně nejdelší profily mají na Wikipedii - jak se patří - dva hlavní rivalové. Premiér Mirek Topolánek a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ani o jednom se nedá říci, že by vyznívaly jen v jejich prospěch, přestože zčásti se tváří neutrálně a předkládají strohá fakta. Topolánkovo heslo ale nabízí i přehled jeho afér, zdvižených prostředníčků, nadávek či rodinných poměrů. Podobně i u jeho oponenta najdeme kromě životopisných údajů seznam kauz, kterými šéf ČSSD kdy poškádlil veřejnost.

Rozhodli jsme se také vyzkoušet, do jaké míry je profil politika hlídaný. Hned do úvodu hesla jsme připsali, že je Jiří Paroubek kromě českého politika také populista. Změna se ihned promítla, vydržela ale šest minut. Poté už byl profil jako dříve.

Zkoušku jsme provedli i u premiéra Topolánka. U odstavce věnovanému prezentaci amerického radaru jsme dosavadní titulek Zapojení ČR do systému protiraketové obrany změnili na Pozvání amerických vojsk. Původní titulek byl zpět do jedné minuty.

Kompletní výčet Rathových nadávek
Profily politiků navíc žijí svým životem. Průběžně se aktualizují o nejnovější události, aféry či aférky. Drtivá většina hesel tak nese červnový či červencový termín poslední editace. Protože upravovat předložená data může kdokoli, není jasné, zda jde o vlastní aktivitu poslanců, dobrovolnou činnost internetových fanoušků či přímo zlomyslné úpravy politických oponentů.

Světlou výjimkou je tak jen profil středočeského hejtmana a místopředsedy ODS Petra Bendla. Stránka byla upravena naposledy loni v lednu, což je ve srovnání s jeho kolegy nevídané. Přitom by se dalo čekat, že kvůli vyostřené kampani ve středních Čechách, kde o Bendlovo křeslo usiluje David Rath, bude o politikův profil větší zájem. Možná tomu tak je ale jen proto, že hlavní boj proti Bendlovi se odehrává hlavně na speciální webové stránce antibendl.cz.

Naopak profil stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha slibuje celkem úsměvné počtení. Po stručném životopisném výčtu totiž následuje podrobný exkurz do historie Rathových urážek a výroků. Zajímavé heslo má i sociálnědemokratický předseda Sněmovny Miloslav Vlček. Z větší části je věnováno vysvětlení toho, jak se do čela Sněmovny dostal a proč ve své "dočasné" funkci nadále setrvává. Předložené argumenty působí dojmem, jakoby je sepsal Vlček sám na svoji obhajobu.

Pozornosti se dostalo i všem čtyřem bývalým poslancům ČSSD, kteří postupně stranu opustili a ve Sněmovně nyní působí jako nezařazení. Poslední z nich, Petr Wolf, si své heslo určitě nepsal sám. Profil poslance zmiňuje jeho vstup do KSČ kvůli titulu inženýra. "Jeho touha po titulech se projevila i při hlasování o státním rozpočtu, kdy v době hlasování šel raději obhajovat profesuru," tvrdí zlomyslně neznámý tvůrce poslancovy prezentace.

I sociální demokraté tvrdí, že se o hesla nestarají. "Z centra to nekoordinujeme. Nemohu to vyloučit do budoucna, ale dosud se tak nedělo. Wikipedie nepatří zrovna k nejspolehlivějším zdrojům. Pokud si chce někdo najít důvěryhodné informace o našich politicích, měl by zabrousit na naše webové stránky," řekl iDNES.cz Ondřej Macura z marketingové sekce ČSSD.

Z komunistů zase nejhůře dopadl neblaze proslulý exbachař a nynější poslanec Josef Vondruška. Jeho údaje jsou z poloviny tvořeny vzpomínkami bývalých politických vězňů, kteří dosvědčují, jak je dozorce s ohromnou chutí bil a ponižoval. Kritici si také smlsli na současném předsedovi Vojtěchu Filipovi, jeho předchůdce ve funkci Miroslav Grebeníček působí naopak jako beránek. Heslo nabízí jen stručný výčet jeho vzdělání a funkcí, ani zmínka o jeho kontroverzních činech a výrocích.

Lidovci a zelení vedou
Nejvzornějšími jsou ale na Wikipedii lidovci a zelení, mají na ní všechny své poslance. I zde jsou ale rozdíly. Zatímco Martin Bursík a Kateřina Jaques se mohou pochlubit sáhodlouhými prezentacemi včetně několika fotografií, jejich kolegové mají už profil podstatně kratší.

Bursíkovo heslo pečlivě a dopodrobna mapuje vývoj politika, který prošel hned čtyřmi stranami. Neaktuální je ale hned už v úvodu, kde jako Bursíkovu partnerku uvádí Dienstbierovu dceru Moniku Arkai, třebaže v současné době udržuje Bursík poměr právě s Kateřinou Jacques. Její profil ostatně tomu Bursíkovu zdatně konkuruje, je přehlídkou samých úspěchů a samotnou kapitolku zde má i její "účast na demonstracích".

Z lidoveckých poslanců nejvíce vyčnívají ministři Vlasta Parkanová, Miroslav Kalousek a Cyril Svoboda. Třebaže je Kalousek politikem, který se může pochlubit řadou všemožných kauz, heslo o nich mlčí. Naopak ale podrobně rozebírá jeho faux pais s povolebním vyjednáváním menšinové vlády, které ho stálo křeslo předsedy strany. Vyčerpávající obrázek podává Wikipedie o Cyrilu Svobodovi, kazí mu jej jen aktuálně dodaný odstavec, týkající se jeho tahanic s charitním spolkem o údajně zděděný činžovní dům.

A předseda strany Jiří Čunek? Ten má jako jediný z politiků u svého textu výstrahu o tom, že neutralita článku je zpochybněna. Výstražný banner může k heslu umístit kdokoli, kdo má pocit, že uvedené informace nejsou podány objektivně, jak by se u encyklopedie očekávalo. Nutno podotknout, že jde ale o text, který je k němu až příliš kritický.

Lidovci přiznávají, že se občas na Wikipedii koukají. "Dělali jsme asi před rokem kontrolu hesla KDU-ČSL, co se týká historických faktů, zda tam nejsou nějaké nepřesnosti. Ale osobní profily jednotlivých politiků jsme nekontrolovali," řekl iDNES.cz vedoucí mediální sekce Jaroslav Poláček. Domnívá se, že občas si heslo může poslanec založit sám, většina ale vznikla bez jejich vědomí. Důležitost Wikipedie ale na rozdíl od svého kolegy z ČSSD uznává. "Je to dnes virtuální encyklopedie číslo jedna," řekl.


  • Nejčtenější

Ve Wu-chanu lidé kolabují v ulicích. Nová nemocnice musí stát do šesti dnů

Lidé omdlévající na ulici, přeplněné nemocnice a těla zesnulých ležící na chodbách. Kvůli nebezpečnému koronaviru už v...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

V příštím týdnu bude pršet i sněžit. Relativně teplé počasí vydrží

Na leden relativně teplé počasí vydrží i v následujících čtyřech týdnech. V noci bude dál mrznout, přes den se teploty...

Lidé mají až po krk koblih, řekl Výborný. Rodina je pro lidovce nade vše

Tam, kde si dokáže poradit sama rodina, nemá se do toho stát plést, řekl na sjezdu KDU-ČSL končící předseda Marek...

Modrásci u Přelouče zůstanou, vodní koridor bude muset změnit trasu

Tisíce modrásků se každý rok prohání na loukách kolem Labe u východočeské Přelouče, kudy by v budoucnu mohla vést trasa...

Premium

KOMENTÁŘ: Maturanti jako rukojmí zastánců povinné maturity za každou cenu

Zastánci povinné maturity z matematiky prosazují kontraproduktivní opatření, které by z matematiky udělalo...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.

Najdete na iDNES.cz