Strany Čtyřkoalice výrazně uspěly v nedávných senátních volbách a po tomto úspěchu opět přišla na přetřes otázka: kdy budou mít společného lídra, jakéhosi stínového premiéra, který by v příštích volbách mohl kandidovat na funkci předsedy vlády. Bude to Josef Zieleniec, který vyhrál dokonce v prvním kole voleb? Nebo Helena Rögnerová, jež ve druhém kole na hlavu porazila dosavadní předsedkyni Senátu Libuši Benešovou? Lidovci však přišli s trochu nečekaným trumfem: lídrem Čtyřkoalice by mohl být bývalý náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva.
Jaroslav Kopřiva zatím uvnitř KDU-ČSL (na listopadovém zasedání celostátního výboru) získal přednost před místopředsedou strany Cyrilem Svobodou. Tuto kandidaturu však ještě musí potvrdit celostátní konference strany, která se koná o víkendu 8. a 9. prosince.
Kopřiva působil víc než sedm let jako náměstek na ministerstvu a poté, co jej ministr vnitra Stanislav Gross odvolal, se stal generálním sekretářem České katolické charity. To, že na něj lidovci vsadili, jejich čtyřkoaliční partnery překvapilo. "Myslím, že je spíše úřednický než lídrovský typ," řekl senátor Jan Ruml z Unie svobody.
"Očekávám, že tento návrh nebude jediný. V řadách lidové strany jsou stejně schopní lidé, a přitom ostřílení z nejvyšších pater politiky. Na tuto funkci je to žádoucí předpoklad," řekl poslanec Ivan Pilip (US). Svého kandidáta na lídra zveřejní do poloviny prosince i Unie svobody. Mohl by jím být například předseda unionistů Karel Kühnl, který už to veřejně naznačil, anebo senátor Josef Zieleniec.
Nepříliš známý Kopřiva přitom ještě nedokázal prorazit ani ve vlastní straně: když loni na sjezdu kandidoval na místopředsedu strany, dostal jen pětapadesát hlasů.
"Lídr Čtyřkoalice je i budoucí premiér této země. Přijal jsem tuto odpovědnost se vším, co z toho vyplývá," odpověděl Kopřiva na dotaz, zda se i na takovou funkci cítí.
O lídrovi potom v lednu rozhodne čtyřkoaliční politická rada tajnou volbou. Členy rady jsou předsedové všech čtyř stran Čtyřkoalice. KDU-ČSL a Unie svobody jsou ale jako výrazně větší strany zastoupeny v radě navíc dvěma místopředsedy. Lidovce zastupuje Cyril Svoboda a Miroslav Kalousek, unionisty Vladimír Mlynář a Hana Marvanová.
Zažil spoustu ministrů
Jaroslav Kopřiva ve funkci náměstka (od roku 1992 až do 5. dubna letošního roku) zažil ve funkci ministry Jana Rumla (ODS, později US), Jindřicha Vodičku (ODS, později US, později ODS), Cyrila Svobodu (KDU-ČSL) a Václava Grulicha (ČSSD). Současný šéf resortu Stanislav Gross (ČSSD) Jaroslava Kopřivu odvolal.
Jaroslav Kopřiva se narodil 27. února 1961 v Šumperku. Po absolvování Stavební fakulty ČVUT v Praze, obor konstrukce a dopravní stavby, pracoval jako projektant. V roce 1990 byl zvolen místopředsedou ONV v Šumperku, po zrušení národních výborů ho ve stejném roce vláda jmenovala přednostou okresního úřadu.
V prosinci 1989 vstoupil do ČSL. Postupně prošel řadou funkcí, dnes je členem Celostátního výboru KDU-ČSL.
Od roku 1992 do 5. dubna letošního roku byl. Z titulu této funkce byl od konce roku 1998 členem vládní Rady pro lidská práva, byl také členem Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. Náplň jeho práce se postupně měnila.V průběhu doby byl zodpovědný za ekonomiku resortu, spojení a informatiku,legislativu, hasiče, veřejnou správu a oblast azylu a migrace.
V minulých letech se Jaroslav Kopřiva podílel na poskytnutí dočasného útočiště pro 11.000 bosenských uprchlíků, později měl na starosti záležitosti spojené s péčí o uprchlíky z Kosova. Jako člen krizového štábu v Olomouci se v roce 1997 podílel na organizování záchranných akcí při povodních na Moravě.
1.července letošního roku byl jmenován generálním sekretářem Sdružení Česká katolická charita.Je zodpovědný za humanitární pomoc Charity, která je k dnešnímu dni soustředěna hlavně na mise na Ukrajině, v Kosovu a v Ingušsku a Čečensku.
Bývalý náměstek ministra vnitra a lidovecký kandidát na lídra Čtyřkoalice Jaroslav Kopřiva, 5. prosince 2000 |