"Byla to náhoda, chtěl studentům ukázat něco jiného a při tom našel tuto ohroženou rostlinu," popsal nečekaný nález mluvčí národního parku Tomáš Salov.
Vratička heřmánkolistáDruh kapradiny menšího vzrůstu, její velikost je šest až dvacet centimetrů. Lodyha je pod povrchem země, nad zemí roste řapíkatý list. Má žluté kulaté výtrusnice. Roste na kyselé půdě chudé na minerály, v sušších oblastech borových lesů, na loukách a okrajích cest. |
Velkou roli v objevu sehrálo to, že botanici mají trénované oko a cit. Lépe rozeznávají vzácné rostliny od běžných.
"My jsme se na to místo byli podívat a nikdo neuspěl, mezi všemi rostlinami jsme si vratičku heřmánkolistou museli nechat ukázat," říká Salov s úsměvem.
Na místě objevu, které nyní ochranáři pečlivě střeží před vyzrazením, roste jen asi 15 až 20 exemplářů této rostliny. Její výskyt je vzácný v celé zemi, pár kousků roste ještě v Krušných horách, Českém středohoří, Jeseníkách a na Šumavě.
"Pro území Labských pískovců je to vůbec její první zaznamenaný výskyt," říká Salov o rostlině, která patří mezi kapradiny a šíří se pomocí výtrusů.
Správa parku bude rostlinu jen kontrolovat
Nejbližší známá lokalita jejího výskytu je u Krásné Lípy. Právě odtud se nejspíš do parku rozšířila. A protože roste na kyselých a chudých půdách, oblast pískovců by jí mohla vyhovovat. Správa parku proto bude nyní kontrolovat, jak se jí v této oblasti daří.
"Víme, kde je, tak se na ni čas od času podíváme a uvidíme, zda se bude rozšiřovat, nebo to je jen jednorázový výskyt a zase zmizí. Každopádně my do toho nebudeme nijak zasahovat," dodal Salov.