„Dočasný“ šéf poslanců Vlček: Neberu jako úspěch, že jsem vydržel tak dlouho

  6:32aktualizováno  6:32
Miloslav Vlček usedl do křesla předsedy Sněmovny s vidinou dočasnosti. Stal se součástí řešení patu po volbách v roce 2006. Nebýt ale jarního pádu vlády, odsloužil by celé volební období. "Neberu jako úspěch, že jsem vydržel tak dlouho," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Považujete za úspěch, že jste vydržel tak dlouho, i když třeba Jiří Paroubek měl na vaše křeslo zálusk?
Já to neberu jako úspěch. Byl jsem připraven, když bude dostatek hlasů na převolení předsedy, se této pozice vzdát a nečinilo mi to žádné problémy. Šel jsem do toho s tím, že pomohu vyřešit problém, který byl po volbách 2006. Vemte si, že se to táhlo od června až do srpna a byl to velký problém, poznamenalo to začátek volebního období, vláda získala důvěru až za sedm měsíců a to tu zemi zastaví.

Například loni v listopadu jste tvrdil, že už je rozhodnuto o vašem konci. Nelibě jste nesl, že politici bez vašeho vědomí handlují s vaším postem.
To nebylo nelibě. Došlo ale k tomu, že místopředseda Sněmovny Zaorálek začal hovořit o tom, že se jedná o výměně, ale já o tom nevěděl. Bylo to jednání o mně beze mne. Myslím, že když se o někom jedná, mělo by se jednat i s ním. To je pravidlo - nechci říci slušnosti, ale kolegiality.

K té změně ale nakonec nedošlo. Proč? Nebyly to unáhlené výroky?
Nebyl dostatek hlasů.

Na druhou stranu jste vysoké ústavní funkce nevyužil k tomu, abyste si vybudoval nějaké spojence nebo mocenskou pozici ve straně. Nemáte takové ambice?
Já jsem chtěl kandidovat na místopřesedu, ale pak jsem zvážil, že není dobré, aby předseda Poslanecké sněmovny byl součástí vedení strany, protože tahle funkce vyžaduje jakousi nadstranickost. Tady ze začátku bylo pět subjektů, teď jich je s nezařazenými poslanci šest. Musím si udržovat jakýsi odstup od stranické činnosti a neumím si představit, že jako místopředseda strany bych to nějakým způsobem dokázal oddělit.

A co se týče mocenské pozice - já nemám takové potřeby.

o šéfovi ČSSD

Paroubka je teď předčasné hodnotit. Až po volbách, jak volby dopadnou.

Myslíte, že ČSSD vyhraje volby?
To nechám na voličích.

Ptám se proto, že to vypadá, jakoby Jiří Paroubek ztrácel dech. Klesá mu popularita, ČSSD ztrácí v průzkumech. Kde dělá chybu?
Já nevím, jak dalece lze důvěřovat průzkumům, jak dalece čísla odrážejí skutečnost.

Měl by Jiří Paroubek rezignovat na post předsedy strany, když volby prohraje? Mezi špičkami ČSSD se nyní ozývají takové hlasy.
To je teď předčasné hodnotit. To až po volbách, jak volby dopadnou.

Někteří poslanci ČSSD kritizují stranu za to, že už není, co bývala. Že už tolik nejde o ideály. Například poslanci Šplíchal, Křeček a Aubrecht se zlobí, že ve straně hodně odpracovali a skončili přitom na nevolitelných místech.
Ta diskuse je teď před volbami zbytečná. Pojďme se k ní vrátit po volbách a pojďme si pak říci, zda jde strana směrem sociálně demokratickým, nebo nejde. Proč se ta diskuse neobjevila na sjezdu letos na jaře? Proč se najednou objevují tato vyjádření až poté, kdy se tito kolegové neumístili na volitelných místech?

Práce v regionu není omluvitelná absence

Těšíte se na funkci řadového poslance? Protože jste lídr kandidátky a je jisté, že budete ve Sněmovně i po volbách.
Nikde to není jisté, protože mandáty rozdají až voliči...

Tak pravděpodobné. Čemu se chcete věnovat jako poslanec?
Já bych se chtěl vrátit do rozpočtového výboru, protože jsem vzděláním ekonom a dělal jsem na finančním úřadě, než jsem přišel do Poslanecké sněmovny. Chtěl bych pokračovat v tom, co jsem dělal předtím - zabýval jsem se například ochranou klientů bank, aby ti, co půjčují peníze, se nechovali jako lichváři.

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD)

Jak dopadly některé vaše návrhy? Například za absence krátit poslancům jejich plat.
To je pozměnovací návrh k jednacímu řádu Sněmovny. Pokud bude mít poslanec dva neomluvené dny, zabýval by se tím mandátový a imunitní výbor. Samozřejmě lze omluvit neúčast zahraniční cestou nebo neschopenkou. To jsou pro mne dva pádné důvody omluvy. Není pro mne důvod omluvy poslance práce v regionu.

V jakém stavu je tento návrh?
Byl rozdán na stoly. Kdyby teď proběhlo druhé čtení, já ho zvedám. Ale jestli to legislativně stihneme, to ještě uvidíme.

A co odměňování poslanců? Navrhoval jste upravit platy tak, aby kolem nich nevznikaly spory.
Tam jsem obeslal všechny poslanecké kluby, kde jsem chtěl znát názory, jak problematiku směřovat. Zda jít cestou jedné částky, která by byla na všechno, nebo ji rozdělit do více částek - tří, dvou, nebo čtyř. To znamená jednu na poslance, další na pronájmy kanceláře a bytu, třetí třeba na asistenty. Teď to ale spadlo pod stůl.

Proč to nevyšlo?
Já s tím šel třikrát do výboru, pokaždé jsem byl s tím poslán k přepracování.

O novinářích

"Projel jsem několik parlamentů, a že by novináři měli přístup až k jednací síni, to jsem nikde neviděl."

Ve Sněmovně se zavedla řada opatření, která ztěžují pohyb novinářům. Není možné jít do restaurace, s kamerami do předsálí, není možné fotografovat poslance během přestávky.
To všechno vzešlo z požadavku poslanců a rozhodla o tom komise pro práci Sněmovny. To není moje práce, moje práce byla, abych pro novináře vytvořil prostředí a prosadil jsem, aby měli zázemí v atriu, protože se mi nelíbilo, když udělali v předsálí rozhovor a pak si sedli s notebookem na bobek a psali...

Ale co se týče ostatních opatření, ptejte se členů stálé komise pro práci Sněmovny, protože ti s tím přišli.

Ale jaký je váš názor? Nepřispívá to spíše k tomu, že se politici ještě více uzavírají do svého světa?
Musím předeslat, že jsem projel několik parlamentů, a že by novináři měli přístup až k jednací síni, to jsem nikde neviděl. A to jsem se na to ptal, protože jsem chtěl vymístit kameramany z jednacího sálu. Procházeli se tam totiž jako na promenádě, a to nikde jinde není. A to se nám už podařilo, že ti kameramani byli v oblecích - dříve nám tam totiž chodili v šortkách a kšiltovkách.

Kavan v Gaze utekl z koridoru

V poslední době jste hodně cestoval, byl jste například zkontrolovat situaci v Gaze. Jaký nejsilnější zážitek jste si odtud odvezl? Myslím lidsky. Jeruzalém? Uprchlické tábory?
Skutečně asi Gaza, kdy tam vidíte rozbombardované vesnice, továrny, které když už nezničili tím, že tam dopadla bomba, tak tam najeli nějakými buldozery, aby zničili všechno zařízení, aby to nemohlo fungovat. Nad tím se zamyslíte, jestli je to vůbec možné. Gaza je blokována - dodávky potravin, materiálu, energií - takže tam je podle mého názoru v první řadě potřeba přestat to území blokovat, protože jinak se ti lidé budou radikalizovat.

Ale Izraelci mají své důvody, když jsou z těch oblastí roky ostřelováni...
Samozřejmě, je to vzájemné. Pokud nedojde k dohodě mezi Izraelem a Palestinou, situace se tam nevyřeší, je to hluboce zakořeněné. Je to i náboženská otázka a s tím se musí vyrovnat ty dvě země, bez toho to nepůjde. My tomu můžeme jen pomoci.

Jak mohou pomoci politici, kteří přicházejí zvenčí? Vždyť tu situaci vůbec neznají.
Mohou. Tím tlakem.I po té naší návštěvě si myslím, že se některé věci pohnuly. My jsme byli sice spíše pozorovací mise, ale určitě budou pokračovat další a budou navazovat na naši zprávu, na které se pracuje. Až bude hotová, dostanou ji všechny parlamenty EU, Evropský parlament, Evropská komise.

Takže jste si vyzkoušeli takový pilotní projekt?
Byla to první taková cesta. Každý člen delegace byl nominován předsedou svého parlamentu, ty si nevybíral Vlček nebo někdo jiný. A je výhodou parlamentní diplomacie, že může jít o patro níže, než ta oficiální. Může jít o jeden, o dva stupně níže v jednání, protože tam už bariéry mezi poslanci třeba nejsou takové.

Když se ale pan Kavan chtěl sejít s poslanci Hamasu, tak stejně nemohl. Jaký to tedy má význam?
Musí respektovat diplomacii, nelze pomíjet koridor oficiální diplomacie. Může v něm jen sejít o jeden dva stupínky.

o blízkém východě

"Podání ruky už bylo několikrát. Já tomu nevěřím."

Takže pan Kavan sestoupil o čtyři stupínky?
Ten utekl z toho koridoru. Jednoznačně.

Sám jste řekl, že je třeba usmíření. Kavan věří, že k němu došlo a že u toho byl. Věříte mu to?
Když jsem se ho na to ptal, tvrdil, že byl u historického okamžiku, kdy si Fatah s Hamasem podali ruce. Ale podání ruky už bylo několikrát. Já tomu nevěřím. Také jsem mu řekl, že díky tomu se naše spolupráce ukončí. Nemám rád lidi, kteří jsou v týmu a neposlechnou.

Původně jste připravil jakýsi mírový plán pro Gazu, který měl deset bodů. Nakonec jste ho ale nijak nevyužil, na cestě jste o něm nemluvil. Proč?
To s tou cestou nesouviselo. To byla představa. Ale samotná cesta byla koncipována tak, že my jsme si nevybírali, kam pojedeme. To vybrala OSN, která nám to naplánovala.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

S Janem Stráským se přijel do Prachatic rozloučit i exprezident Klaus

Zhruba 300 lidí se v obřadní síni prachatického hřbitova rozloučilo s Janem Stráským. Poslední federální premiér, první...

U hlavního nádraží v Praze vyrostl chodník, v nejširším místě má tři metry

Trasa vedoucí mezi Vinohradskou ulicí a hlavním nádražím je rozšířená. Takzvaný chodníček smrti má v nejužším místě 175...

Nezapomeňte, proč jste tehdy vyšli do ulic, vzkazují evropské osobnosti

Evropští státníci a významné osobnost napsali MF DNES vzkaz Čechům k 30. výročí sametové revoluce. Vzpomínají na...

Babiš jede podpořit celistvost Ukrajiny. Poletí s ním i 85 podnikatelů

Na Ukrajinu v pondělí večer zamíří premiér Andrej Babiš. Jede podpořit evropské směřování země, podpořit její...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz