Na jihu Čech začíná úklid po velké vodě. Hledají se dobrovolníci

  14:39aktualizováno  14:39
Jihočeský kraj spustil na svém webu rubriku Povodně 2013. Má pomoci vrátit vyplaveným lidem život vykolejený velkou vodou co nejrychleji do běžného stavu nebo motoristům rychle se zorientovat v dopravní situaci na jihu Čech.

V Bechyni na Táborsku lidé za pomoci hasičů, vojáků i policistů uklízejí následky povodní. Městský úřad začal vydávat úklidové prostředky a vysoušeče. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"V této rubrice lidé naleznou odkazy o nabídce a požadavcích humanitární pomoci včetně využití dobrovolníků, informace o dopravní situaci a další užitečné odkazy. Aktuální zprávy podává také stálá služba na zelené povodňové lince na čísle 800 100 450," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Pomoc Jihočechům postiženým povodní organizuje českobudějovický Český červený kříž spolu s dalšími neziskovými organizacemi.

"Protože po opadnutí vody je potřeba neprodleně začít odstraňovat napáchané škody, zahájil oblastní spolek Českého červeného kříže v krajském městě materiální sbírku humanitární pomoci. Zároveň koordinujeme činnost dalších neziskových organizací, které pomáhají s likvidací následků povodní - diecézní charity, ADRY, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Diakonie a Střediska pro rodinu a mezilidské vztahy," řekla ředitelka budějovického Českého červeného kříže Hana Vacovská.

Kam přispět

DMS CCK

na číslo 87777

DMS CHARITAPOMOC

na číslo 87777

Účet Fondu Humanity ČČK

222885/5500, bez var. symbolu

Účet Charity Česká republika

11998822/0800, var. symbol 906

Pro materiální sbírku žádá Červený kříž především o poskytnutí úklidových prostředků, jako jsou košťata, vědra, čisticí a dezinfekční úklidové prostředky, hadry na podlahy, pracovní a gumové rukavice, ale také kolečka pro odvoz naplaveného materiálu i lopat, motyk a hrábí.

Materiální pomoc mohou lidé nosit do sídla Oblastního spolku Českého červeného kříže, Husova 20, denně v době od 8 do 17 hodin. Zájemci o pomoc se mohou obracet na telefonní číslo 387 318 520. Červený kříž vyhoví požadavkům jednotlivců i celých obcí.

Materiální sbírku humanitární pomoci pro vyplavené vyhlásila i diecézní charita. Do její českobudějovické centrály v Kanovnické 16, ale také do sídel charity v Kaplici, Milevsku, Třeboni, Prachaticích, Strakonicích a Táboře mohou dárci nosit v pracovních dnech od 8 do 16.30 hodin savo, rukavice, holínky a další úklidové a ochranné prostředky a nářadí. Ale i deky, utěrky, ložní prádlo a hračky. Charita uvítá také zapůjčení vysoušečů a elektrocentrál pro domácnosti postižené povodněmi.

"Na řadě míst už voda opadla natolik, že lidé začali uklízet svá obydlí," podotkla ředitelka budějovické diecézní charity Michaela Čermáková. Charita už má ve svém humanitárním seznamu 30 vytopených domácností na Prachaticku, po deseti na Kaplicku a Vltavotýnsku a dalších sedm v Milevsku.

O vysoušeče žádejte přes starostu

Pomoc při likvidaci škod po povodních nabízejí také profesionální hasiči. Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje má vysoušeče, které rozděluje přes jednotlivé okresy. Vydávané jsou na centrálních stanicích okresních měst včetně Českých Budějovic. Požadavky hasiči nabírají přes stálou pracovní skupinu krajského krizového štábu na telefonu 386 720 240 případně na svém čísle 950 230 108.

"Nejlepší je směřovat požadavky na vysoušeče hasičům vždy za celou obec prostřednictvím starosty. Nebráníme se však ani jednotlivým oprávněným požadavkům," podotkl ředitel krajského hasičského sboru Lubomír Bureš. Do úterka hasiči vydali do různých obcí 430 vysoušečů, nejvíc na Prachaticko, například do Strunkovic nad Blanicí, Záblatí nebo Husince.

"Ještě máme k dispozici dalších 500 vysoušečů a jsme schopni zajistit i další," upřesnil Bureš. Hasiči také předali Červenému kříži zásoby dezinfekčních a úklidových prostředků, které jsou pro tyto situace určené, a zároveň nabízí pomoc s distribucí přímo do obcí, aby lidé měli co nejméně starostí.

Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci s úklidem, se mohou hlásit do Dobrovolnického centra diecézní charity. "Potřebujeme ženy a muže, kteří jsou fyzicky zdatní a schopní a zároveň trpěliví se schopností nadhledu a spolupráce," potvrdila vedoucí charitního dobrovolnického centra Věra Michalicová. Kontakt je dobrovolnici@charitacb.cz, telefon 731 441 760, 386 322 611.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Zeman nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády, řekl šéf Pirátů Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš a mluvčí strany Karolína Sadílková po jednání u...

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády či předčasným...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz