Dobrovolní hasiči si polepší na odškodném, profesionály však nedohoní

  17:00aktualizováno  17:00
Dobrovolní hasiči jsou součástí téměř každé obce. Pokud se jim však něco stane, stát dělá v odškodňování pozůstalé rodiny po profesionálním a dobrovolném hasiči velké rozdíly. Ministerstvo vnitra proto připravuje návrh na změnu. Rozdíly v míře odškodnění však stále zůstanou.

Kvůli suchu začali dobrovolní hasiči v Chrudimi dohlížet na práci dělníků během modernizace železnice mezi Chrudimí a Hlinskem. Od jisker se i v úterý kolem tratě u Bítovan občas vznítila suchá tráva, ale likvidace ohně trvala hasičům jen pár vteřin. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Práce dobrovolných hasičů je důležitá. To všichni moc dobře víme. I proto prosazuji, aby se odškodnění dobrovolných hasičů dostalo na stejnou úroveň jako těch profesionálních,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček. Jeho resort nyní chystá návrh předložit vládě ke schválení.

Výši odškodného po profesionálních hasičích, policistech i vojácích, kteří zahynuli ve službě, mapovala MF DNES nedávno. Děti a manželka, pozůstalí po profesionálním hasiči stejně jako po policistovi, mají od letošního roku nárok na dvanáctinásobek jeho služebního měsíčního příjmu. K tomu jim stát jednorázově vyplatí 400 tisíc korun.

Naproti tomu manželka zemřelého dobrovolného hasiče nyní dostane pouze čtyřnásobek průměrné tuzemské měsíční mzdy, dítě šestinásobek. Pokud návrh vláda schválí, děti i manželka budou mít nárok na dvanáctinásobek průměrné měsíční mzdy.

Hasiči v číslech

  • 1,5 milionu korun – tolik dostane po změně jako odškodnění pozůstalá rodina profesionálního hasiče
  • 750 000 korun – tolik dostane po změně pozůstalá rodina dobrovolného hasiče
  • 70 000 – počet dobrovolných hasičů, kteří působí v Česku v sedmi tisíci jednotkách

Komora velitelů jednotek sborů dobrovolných hasičů však upozorňuje, že se rozdíly pořád úplně nesrovnají. „Spočítali jsme si, že teď je rozdíl v odškodném pro manželku a dvě děti 1,5 milionu korun. Po navýšení na dvanáctinásobek průměrné mzdy se tento rozdíl sníží na 750 tisíc korun. To je pořád hodně velký rozdíl na to, že děláme stejnou práci, ale zadarmo,“ tvrdí Ján Chlebo z komory velitelů.

Rozdíl vzniká tím, že průměrný služební příjem člena hasičských záchranných sborů je o něco větší než tuzemská průměrná mzda. K tomu rodina po profesionálním hasiči dostane jednorázově zmíněných 400 tisíc korun. „S takovou částkou se u nás nepočítá,“ poukazuje Chlebo.

Komora velitelů ministerstvu poslala připomínky, podle Chleba se žádné reakce nedočkali. Hamáček na dotaz MF DNES, proč ve výši odškodného stále zůstávají rozdíly, nereagoval.

„Úmrtí dobrovolných hasičů je naštěstí ojedinělé. Bavíme se o jednotkách případů, jde však o princip,“ dodává Chlebo, jenž je zároveň velitelem jednotky dobrovolných hasičů v Chlumíně na Mělnicku.

Chtěli stejně jako vojáci

Podle Jana Aulického, ředitele kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, by však měli být hasiči rádi, že se ministerstvo snaží odškodnění zvýšit. „Po letech snah se konečně něco změní. Ti lidé to dělají ve svém volném čase a lepší odškodnění si zaslouží,“ odpověděl Aulický na otázku, jestli považuje návrh na změnu zákona za dostatečný.

Fotogalerie

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší organizací v Česku sdružující dobrovolné hasiče. Je v něm registrováno okolo 360 tisíc lidí. Další podobnou organizací je například Česká hasičská jednota, která má tři tisíce členů. Všichni tito dobrovolní hasiči k zásahům nevyjíždějí. V jednotkách připravených vyrazit na pomoc jich je zhruba 70 tisíc.

O srovnání výše odškodného usilují už řadu let. Rovněž ti profesionální dlouho požadovali navýšení těchto částek. Chtěli se dostat na úroveň vojáků, jejichž manželkám a dětem náleží až tři miliony korun v případě úmrtí na zahraniční misi. Vadilo jim totiž, že stát vyšším odškodněním pro pozůstalé po vojácích v podstatě říkal, že zemřelého vojáka si váží více než jich.

Od 1. ledna profesionálním hasičům vláda navýšila úmrtné z trojnásobku měsíčního příjmu právě na dvanáctinásobek. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

Bývalá vagonka Legios může jít do konkurzu, věřitelům dluží miliardy

Vpravo Radek Rybáček, bývalý předseda představenstva společnosti Heavy...

Krajský soud v Českých Budějovicích v sobotu zamítl reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services. Jde o vagonku v...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz