„Práce dobrovolných hasičů je důležitá. To všichni moc dobře víme. I proto prosazuji, aby se odškodnění dobrovolných hasičů dostalo na stejnou úroveň jako těch profesionálních,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček. Jeho resort nyní chystá návrh předložit vládě ke schválení.
Výši odškodného po profesionálních hasičích, policistech i vojácích, kteří zahynuli ve službě, mapovala MF DNES nedávno. Děti a manželka, pozůstalí po profesionálním hasiči stejně jako po policistovi, mají od letošního roku nárok na dvanáctinásobek jeho služebního měsíčního příjmu. K tomu jim stát jednorázově vyplatí 400 tisíc korun.
Naproti tomu manželka zemřelého dobrovolného hasiče nyní dostane pouze čtyřnásobek průměrné tuzemské měsíční mzdy, dítě šestinásobek. Pokud návrh vláda schválí, děti i manželka budou mít nárok na dvanáctinásobek průměrné měsíční mzdy.
Hasiči v číslech
|
Komora velitelů jednotek sborů dobrovolných hasičů však upozorňuje, že se rozdíly pořád úplně nesrovnají. „Spočítali jsme si, že teď je rozdíl v odškodném pro manželku a dvě děti 1,5 milionu korun. Po navýšení na dvanáctinásobek průměrné mzdy se tento rozdíl sníží na 750 tisíc korun. To je pořád hodně velký rozdíl na to, že děláme stejnou práci, ale zadarmo,“ tvrdí Ján Chlebo z komory velitelů.
Rozdíl vzniká tím, že průměrný služební příjem člena hasičských záchranných sborů je o něco větší než tuzemská průměrná mzda. K tomu rodina po profesionálním hasiči dostane jednorázově zmíněných 400 tisíc korun. „S takovou částkou se u nás nepočítá,“ poukazuje Chlebo.
Komora velitelů ministerstvu poslala připomínky, podle Chleba se žádné reakce nedočkali. Hamáček na dotaz MF DNES, proč ve výši odškodného stále zůstávají rozdíly, nereagoval.
„Úmrtí dobrovolných hasičů je naštěstí ojedinělé. Bavíme se o jednotkách případů, jde však o princip,“ dodává Chlebo, jenž je zároveň velitelem jednotky dobrovolných hasičů v Chlumíně na Mělnicku.
Chtěli stejně jako vojáci
Podle Jana Aulického, ředitele kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, by však měli být hasiči rádi, že se ministerstvo snaží odškodnění zvýšit. „Po letech snah se konečně něco změní. Ti lidé to dělají ve svém volném čase a lepší odškodnění si zaslouží,“ odpověděl Aulický na otázku, jestli považuje návrh na změnu zákona za dostatečný.
Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší organizací v Česku sdružující dobrovolné hasiče. Je v něm registrováno okolo 360 tisíc lidí. Další podobnou organizací je například Česká hasičská jednota, která má tři tisíce členů. Všichni tito dobrovolní hasiči k zásahům nevyjíždějí. V jednotkách připravených vyrazit na pomoc jich je zhruba 70 tisíc.
O srovnání výše odškodného usilují už řadu let. Rovněž ti profesionální dlouho požadovali navýšení těchto částek. Chtěli se dostat na úroveň vojáků, jejichž manželkám a dětem náleží až tři miliony korun v případě úmrtí na zahraniční misi. Vadilo jim totiž, že stát vyšším odškodněním pro pozůstalé po vojácích v podstatě říkal, že zemřelého vojáka si váží více než jich.
Od 1. ledna profesionálním hasičům vláda navýšila úmrtné z trojnásobku měsíčního příjmu právě na dvanáctinásobek.