Dobrovolní hasiči si polepší na odškodném, profesionály však nedohoní

  17:00aktualizováno  17:00
Dobrovolní hasiči jsou součástí téměř každé obce. Pokud se jim však něco stane, stát dělá v odškodňování pozůstalé rodiny po profesionálním a dobrovolném hasiči velké rozdíly. Ministerstvo vnitra proto připravuje návrh na změnu. Rozdíly v míře odškodnění však stále zůstanou.

Kvůli suchu začali dobrovolní hasiči v Chrudimi dohlížet na práci dělníků během modernizace železnice mezi Chrudimí a Hlinskem. Od jisker se i v úterý kolem tratě u Bítovan občas vznítila suchá tráva, ale likvidace ohně trvala hasičům jen pár vteřin. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Práce dobrovolných hasičů je důležitá. To všichni moc dobře víme. I proto prosazuji, aby se odškodnění dobrovolných hasičů dostalo na stejnou úroveň jako těch profesionálních,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček. Jeho resort nyní chystá návrh předložit vládě ke schválení.

Výši odškodného po profesionálních hasičích, policistech i vojácích, kteří zahynuli ve službě, mapovala MF DNES nedávno. Děti a manželka, pozůstalí po profesionálním hasiči stejně jako po policistovi, mají od letošního roku nárok na dvanáctinásobek jeho služebního měsíčního příjmu. K tomu jim stát jednorázově vyplatí 400 tisíc korun.

Naproti tomu manželka zemřelého dobrovolného hasiče nyní dostane pouze čtyřnásobek průměrné tuzemské měsíční mzdy, dítě šestinásobek. Pokud návrh vláda schválí, děti i manželka budou mít nárok na dvanáctinásobek průměrné měsíční mzdy.

Hasiči v číslech

  • 1,5 milionu korun – tolik dostane po změně jako odškodnění pozůstalá rodina profesionálního hasiče
  • 750 000 korun – tolik dostane po změně pozůstalá rodina dobrovolného hasiče
  • 70 000 – počet dobrovolných hasičů, kteří působí v Česku v sedmi tisíci jednotkách

Komora velitelů jednotek sborů dobrovolných hasičů však upozorňuje, že se rozdíly pořád úplně nesrovnají. „Spočítali jsme si, že teď je rozdíl v odškodném pro manželku a dvě děti 1,5 milionu korun. Po navýšení na dvanáctinásobek průměrné mzdy se tento rozdíl sníží na 750 tisíc korun. To je pořád hodně velký rozdíl na to, že děláme stejnou práci, ale zadarmo,“ tvrdí Ján Chlebo z komory velitelů.

Rozdíl vzniká tím, že průměrný služební příjem člena hasičských záchranných sborů je o něco větší než tuzemská průměrná mzda. K tomu rodina po profesionálním hasiči dostane jednorázově zmíněných 400 tisíc korun. „S takovou částkou se u nás nepočítá,“ poukazuje Chlebo.

Komora velitelů ministerstvu poslala připomínky, podle Chleba se žádné reakce nedočkali. Hamáček na dotaz MF DNES, proč ve výši odškodného stále zůstávají rozdíly, nereagoval.

„Úmrtí dobrovolných hasičů je naštěstí ojedinělé. Bavíme se o jednotkách případů, jde však o princip,“ dodává Chlebo, jenž je zároveň velitelem jednotky dobrovolných hasičů v Chlumíně na Mělnicku.

Chtěli stejně jako vojáci

Podle Jana Aulického, ředitele kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, by však měli být hasiči rádi, že se ministerstvo snaží odškodnění zvýšit. „Po letech snah se konečně něco změní. Ti lidé to dělají ve svém volném čase a lepší odškodnění si zaslouží,“ odpověděl Aulický na otázku, jestli považuje návrh na změnu zákona za dostatečný.

Fotogalerie

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší organizací v Česku sdružující dobrovolné hasiče. Je v něm registrováno okolo 360 tisíc lidí. Další podobnou organizací je například Česká hasičská jednota, která má tři tisíce členů. Všichni tito dobrovolní hasiči k zásahům nevyjíždějí. V jednotkách připravených vyrazit na pomoc jich je zhruba 70 tisíc.

O srovnání výše odškodného usilují už řadu let. Rovněž ti profesionální dlouho požadovali navýšení těchto částek. Chtěli se dostat na úroveň vojáků, jejichž manželkám a dětem náleží až tři miliony korun v případě úmrtí na zahraniční misi. Vadilo jim totiž, že stát vyšším odškodněním pro pozůstalé po vojácích v podstatě říkal, že zemřelého vojáka si váží více než jich.

Od 1. ledna profesionálním hasičům vláda navýšila úmrtné z trojnásobku měsíčního příjmu právě na dvanáctinásobek. 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Premium

Češi říkají brexitu ne. Odchod Britů z EU nás poškodí, myslí si

Zítra se v Bruselu koná summit, který by měl dát konečně odpověď na to, zda Velká Británie vystoupí 31. října z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz