Dobeš zaplatí drahé promo fotky ze svého. Kvůli vyčerpání vyhledal lékaře

  18:53aktualizováno  19:22
Ministr školství Josef Dobeš se rozhodl zaplatit ze svého propagační fotografie, které vyšly jeho resort na 70 tisíc. Na snímcích byl zachycen ve své kanceláři či s rodinou. Zároveň nechal nafotit i své náměstky. Sám ministr musel odpoledne vyhledat kvůli vyčerpání lékařskou pomoc.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) při rozhovoru pro iDNES.cz (21. února 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sedmdesát tisíc inkasoval přední český fotograf Ondřej Pýcha, jenž spolupracuje s celebritami jako Lucie Bílá nebo Karel Gott. Šlo o honorář za dva dny práce a zhruba 600 snímků. Fotky jsou na stránkách ministerstva volně ke stažení.

Ministr školství Josef Dobeš s manželkou Lucií a třemi syny

Jedna z fotografií ministra a jeho rodiny od Ondřeje Pýchy.

"Z důvodu zklidnění situace kolem pořízení fotografií na ministerstvu školství jsem se rozhodl částku, která byla vyplacena fotografovi Ondřeji Pýchovi, uhradit ze svého," uvedl Dobeš.

Ministr se k tomuto kroku rozhodl přistoupit z důvodu kritiky, kterou kvůli fotografiím "schytal", a to i od spolustraníků z VV.

"Rozhodl jsem se, že v příštích dnech zašlu na účet ministerstva 56 000 Kč. Právě takový byl honorář Ondřeje Pýchy po odečtení DPH," dodává v SMS Dobeš.

Ondřej Pýcha je též autorem známého předvolebního "sexy kalendáře", kde pózovaly političky Věcí veřejných. "Přiznám se, že tato reference byla jednou z referencí, proč jsem se rozhodl, že by Ondřej Pýcha mohl nafotit i mě. Ale uznejte, že nebylo možné se mnou nafotit tak půvabné fotky," okomentoval Dobeš propagační fotografie na tiskové konferenci v polovině února.

Šimon Mastný

Bývalý šéf kabinetu Šimon Mastný zvěčněný na jedné z fotografií od Ondřeje Pýchy.

Kromě ministra Dobeše fotil Pýcha i jeho náměstky a šéfa kabinetu Šimona Mastného. Mastný už ale na ministerstvu nepůsobí a jedním z důvodů jsou právě propagační fotografie. Jedna z nich ho totiž zachycovala, jak stojí na stole a rozhazuje papíry. Dobeš to označil za nedůstojné a jako jeden z důvodů, proč Mastného propustil, uvedl právě focení.

Za promo fotky Dobeš nepochválil ani svého náměstka Kryštofa Hajna, který vylezl na historická kamna v paláci ministerstva na Malé Straně. Ministr pak rozhodl, že Hajn kvůli tomu přijde o třicet tisíc z osobního ohodnocení. I Hajn už je bývalým zaměstnancem resortu, v pondělí ho Dobeš v rámci zeštíhlování úřadu propustil

Ministr skončil v péči lékařů

Na ministra školství se v poslední době valí problémy ze všech stran. Z ministerstva unikla řada citlivých informací, mimo jiné o odměnách, které se na ministerstvu rozdávaly v prosinci. Dobešovo jméno se skloňovalo také v souvislosti se sledováním e-mailů jeho podřízených. 

Zřejmě i proto skončil ministr v úterý odpoledne v péči lékařů. "Necítil se dobře, byl vyčerpaný, přechodil totiž asi čtyři virózy. Do neděle bude doma," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Lucie Kubovičová.

V nemocnici skončila o víkendu i šéfka Dobešova kabinetu Jana Machálková, která je v šestém měsíci těhotenství. O ní média psala v souvislosti s tučnými odměnami. Na ministerstvo nastoupila loni v listopadu a v prosinci dostala navíc sto tisíc. V rozhovoru pro iDNES.cz se hájila, že ministerstvu ušetřila miliony. Následně čelila podezření, že za ni ministr napsal seminární práci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz