Dobeš má tři varianty, jak se bude platit školné. Podívejte se

  17:53aktualizováno  21:22
Ministerstvo školství plánuje tři varianty splácení školného. Absolventi by mohli platit buď v době, kdy pobírají nadprůměrnou mzdu, nebo hned po absolvování s tím, že si zvolí, zda budou hradit určité procento ze mzdy, nebo si pevně stanoví splátkový kalendář. Podstatné je, že si sami vyberou pro ně nejvhodnější způsob.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) při rozhovoru pro iDNES.cz. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tři způsoby placení školného jsou nastíněny ve věcném záměru návrhu zákona o finanční pomoci studentům. Ministerstvo školství chce ještě letos svůj plán předložit do vlády, odkud má v paragrafovém znění putovat do Sněmovny. Zákon ponechá na studentech, kterou ze tří variant si zvolí.

Tři varianty

dle věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům

  • od okamžiku, kdy jejich příjem překročí výši průměrné mzdy
  • ihned po absolvování, a to vypočtením splátky jako procentuální část realizovaných příjmů
  • ihned po absolvování po předem stanovenou dobu (5, 10 nebo 15 let)

První varianta počítá se splácením od okamžiku, kdy příjem absolventa překročí výši průměrné mzdy. Pokud by příjmy klesly, splácení školného by absolvent mohl pozastavit (více o první variantě splácení školného čtěte zde). Co by neměl splaceno do 50 let (protože nebral dostatečně dlouho nadprůměrnou mzdu), to by mu stát odpustil.

Druhá možnost počítá s tím, že absolvent začne splácet hned po ukončení školy, a sice procentuální částku aktuálních příjmů.

Třetí pak stojí na pevně stanovené době splácení, kdy se splátky rozpočítají podle informací ČTK na dobu pěti, deseti či patnácti let. Půjde je přerušit v době, kdy je absolvent nezaměstnaný, na rodičovské dovolené nebo pobírá méně než je dvojnásobek minimální mzdy. V takovém případě bude splácet jen úroky.

Maximální výše školného by pak činila deset tisíc korun na jeden semestr a školné by prvně spláceli studenti, kteří nastoupili v akademickém roce 2013/2014. Načasování začátku placení školného je přitom zdrojem obav. ČSSD už avizovala, že pokud se dostane k moci, školné zruší. Pokládá ho za asociální.

Zavedení školného je obsažené jak v návrhu zákona o finanční pomoci studentům, tak i v souběžně zpracovávaném návrhu zákona o vysokých školách.

Mechanismus přitom bude takový, že školné dostanou univerzity ihned. Student, pokud nebude moci zaplatit rovnou školné, si vezme půjčku. Technicky vzato tedy po absolvování nebude platit školné, ale právě onu půjčku. Zároveň bude možné, což si vzhledem k úrokům patrně dovolí bohatší studenti, splatit tuto půjčku předčasně bez dalších sankcí (tak se vyhnou placení úroků).

"Úrok zaplacený absolventem při splácení půjčky na školné bude moci absolvent uplatňovat jako odpočitatelnou položku od základu daně z příjmů, podobně jako je to u úroků z úvěrů na řešení jeho bytové potřeby nebo u příspěvků zaplacených na penzijní připojištění," stojí ve věcném návrhu zákona o finanční pomoci studentům.

Náklady by studenti mohli hradit i ze stavebního spoření

Náklady na vysokoškolská studia by mohl student hradit i ze stavebního spoření, aniž by musel vracet státní podporu. "Stavební spoření má v současné době uzavřeno přes pět milionů účastníků, to znamená, že tyto soukromé zdroje jako reálná možnost financování školného a nákladů studia existují již v současnosti," tvrdí podle ČTK ministerstvo školství.

Zatímco nyní mohl mít člověk status studenta se všemi výhodami do 26 let, v případě doktorského studia do 28 let, nově by byl za studenta považován každý, kdo studuje v denní formě studia, se školou začal před dovršením 30. roku života a studium neprodlužuje.

Proti školnému bojuje levicová opozice. Někteří akademici varují, že stát nemá řádně spočítané, zda se mu zavedení školného vyplatí.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Didaktické testy nezvládlo 14 procent prvomaturantů, nejméně za pět let

Ilustrační snímek

Trend růstu neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státních maturit se letos na jaře poprvé od roku 2013...

Najdete na iDNES.cz