Dobeš chce kuchařku pro hejtmany, pro učitele navíc až dvojnásobek platu

  15:02aktualizováno  18:11
Ministr školství Josef Dobeš představil na začátek školního roku změny, které čekají žáky i studenty. Připravil i plány, jak v dalších letech zlepšit vzdělávání. Podle Dobeše by učitelé měli mít ze zákoníku práce povinné osobní ohodnocení ve výši až dvojnásobku platu. Hejtmanům zase ministerstvo předloží kuchařku, jak má vypadat ideální škola.

Josef Dobeš na tiskové konferenci k začátku školního roku. (31. srpna 2010) | foto: Michal KamarytČTK

Prvňáků zítra do školních lavic usedne podle Dobeše o téměř tři tisíce více, než tomu bylo loni. "Jde ale jen o dílčí zlepšení, protože před 10 lety jich nastupovalo 120 tisíc," uvedl ministr školství Josef Dobeš (VV). Letos jich usedne do lavic 96 600.

Klesající trend v počtu studentů čeká také učiliště a střední odborné školy. Například obory s výučním listem se za 10 let propadly o 44 procent. Zatímco loni do škol mířilo 40 700 studentů, letos to je o osm tisíc žáků méně. Ještě žalostněji jsou na tom maturitní obory - vyjma gymnázií. Na ty se loni hlásilo 62 400 žáků, letos jich je 54 200, tedy o 8 200 žáků méně.

školní rok v číslech

Mateřské školy: 330,4 tisíc dětí

Základní školy: 791 tisíc žáků, z toho

- prvňáci: 96,6 tisíc žáků

- 1. stupeň: 465,7 tisíc žáků

- 2. stupeň: 325,3 tisíc žáků

Střední školy: 475,7 tisíc studentů, z toho

- obory s maturitou: 230,1 tisíc žáků

Ministerstvo proto doporučí krajům školy postupně rušit a slučovat. Připustil to mluvčí resortu Václav Koukolíček. "Jestliže dneska máme 65 procent naplněnost, je potřeba dostat se na 90 procent," upřesnil v rádiu Impuls Dobeš.

Podle Dobeše pomohou učilištím a středním odborným školám státní maturity, které donutí školy zvyšovat úroveň. Rodiče pak začnou zvažovat, na kterou školu dítě poslat. "V testech se ukázalo, že 20 procent studentů pravděpodobně státní maturitu nezvládne," připomněl Dobeš.

Školy letos čekají tři novinky ve výuce. První je testování projektu zavádění nového písma Comenia Script, druhou doplňovací vzdělávání v podobě etické, taneční, pohybové, filmové a audiovizuální výchovy. Pro školy je jejich zařazení dobrovolné. Třetí novinkou jsou rámcové výchovné programy uměleckého vzdělávání (více o novinkách ve výuce čtěte tady).

Páté a deváté ročníky základních škol čeká už příští rok pilotní projekt jednotné srovnávací zkoušky. Ostrý start by měl mít tento projekt v květnu 2013. "Které předměty do ní budou zahrnuty, to určí až diskuse, která bude otevřena," dodal Dobeš (více o projektu "malých maturit" čtěte tady). Učiliště budou mít po vzoru státních maturit jednotnou závěrečnou zkoušku.

Do listopadu chce ministerstvo školství připravit model, který bude určený pro hejtmany. Napoví jim, při jakém počtu pedagogů, dalších pracovníků nebo třeba vyučovacích předmětů by měla škola fungovat efektivněji. "Půjde o kuchařku pro hejtmany, ve které jim představíme ideální školu," dodal Dobeš.

Opoziční komunistická strana v úterý na tiskové konferenci uvedla, že srovnávací zkoušky i státní maturity mají jejich podporu. Podle poslankyně Marty Semelové se zhoršila kvalita vzdělávání a uměle se zvyšovaly počty žáků na gymnáziích na úkor středních odborných škol a učilišť, což by státní zkouška měla změnit.

Výhrady mají komunisté vůči nákladnému rozvozu maturitních témat a požadují, aby se složení státní maturity stalo "určitou vstupenkou na vysoké školy". Kvůli státním maturitám požaduje KSČM sjednocení učiva na základních školách.

prázdniny

Podzimní prázdniny připadnou na středu 27. října a pátek 29. října 2010.

Vánoční prázdniny budou zahájeny ve čtvrtek 23. prosince 2010 a skončí v neděli 2. ledna 2011.

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 4. února 2011.

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 21. dubna a pátek 22. dubna 2011.

Hlavní prázdniny budou trvat od pátku 1. července 2011 do středy 31. srpna 2011.

Na pomůcky peníze nejsou

Ministr školství také ujistil, že zvýší platy pedagogům. Celkem na ně vyčlenil 2,1 miliardy korun. Dostat by se měly ke 110 tisícům učitelů, kteří mají vysokoškolské pedagogické vzdělání. Dobeš zároveň uvedl, že u nepedagogických zaměstnanců škol mohou platy naopak klesnout až o pět procent. Podle něj by k tomu mohlo dojít v těch případech, kdy ředitelé nenajdou za navýšení platů kompenzace.

Kromě zvýšení platů učitele ale zřejmě čeká v budoucnu ještě jedna změna. Dobeš jednal s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) a dohodli se na tom, že by státní zaměstnanci včetně učitelů měli mít ze zákona povinné osobní ohodnocení. U učitelů by mohlo dosáhnout výše až 200 procent platu. Dobeš na Impulsu připustil, že by v této souvislosti netrval na náborovém příspěvku pro mladé kantory (více o plánech náborových příspěvků čtěte tady).

Méně peněz jde naopak letošní školní rok na pomůcky. Ministerstvo škrtlo čtvrt miliardy korun, které na ně byly vyhrazené. Chce školám předložit šablony, pomocí nichž by si měly samy zajistit financování pomůcek z evropských fondů.

Školy se zatím nedočkají ani navýšení počtu školních psychologů a speciálních pedagogů. Resort na ně nenašel potřebnou jednu miliardu. Kvůli penězům se nepodaří v letošním školním roce zavést povinnou angličtinu už od třetí třídy. Školám totiž chybějí angličtináři.

Škrty peněz na pomůcky se nelíbí komunistům. "Jakmile budou seškrtány peníze na pomůcky, tak to opět dopadne na rodiče. Ať si vláda bere z jiných zdrojů," prohlásila Semelová.

Audit ministerstva školství a výměna náměstka

Ministerstvo školství v současné době prochází auditem, jehož cílem bude mimo jiné snížení počtu pracovníků o 15 procent. Kromě toho ministr již stačil vyměnit náměstka pro všeobecné, odborné a další vzdělávání Petra Špirhanzla (ČSSD). Funkci nově zastává Ladislav Němec.

Podle ministra došlo ke změně z politických důvodů, ani sociální demokracii se prý nelíbilo, že měl ministr Věcí veřejných ve svém nejužším týmu člena ČSSD. "S bývalým panem náměstkem, dlouholetým pracovníkem MŠMT, však nadále počítáme do některé z funkcí," sdělil novinářům Dobeš.

Jarní prázdniny

7. 2. - 13. 2. 2011
Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

14. 2. - 20. 2. 2011
Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

21. 2. - 27. 2. 2011
Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

28. 2. - 6. 3. 2011
Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

7. 3. - 13. 3. 2011
Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

14. 3. - 20. 3. 2011
Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Žena žaluje nemocnici v Písku, po operaci dělohy má poškozený močovod

Ilustrační snímek

Českobudějovický krajský soud se začal zabývat případem dvaapadesátileté pacientky, která kvůli operaci dělohy z roku...

Nakažených klíšťovou encefalitidou je už 65. Za měsíc jich je čtyřnásobek

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo zatím 65 lidí. O měsíc dřív přitom Státní zdravotní ústav registroval...

Najdete na iDNES.cz