Do vysoké politiky se vrací „kakaový“ Kraus, zvolili ho do vedení ČSSD

  12:54aktualizováno  14:54
Do užšího vedení sociální demokracie se vrací Michal Kraus, muž, který v roce 2006 rezignoval na poslanecký mandát. Donutila ho k tomu "kakaová aféra". V sobotu Kraus sociální demokraté zvolili do svého předsednictva, orgánu, který například po volbách rozhoduje o vládních koalicích.

Nový člen předsednictva ČSSD, exposlanec Michal Kraus | foto: Michal ŠulaMF DNES

Jedním z nejznámějších případů spojených s Krausovým jménem je ten, ve kterém společně s podnikatelem Františkem Rigem zakoupil podnik na zpracování kakaových bobů v africké Ghaně. Podnikatel později pykal za podvody. A Krause aféra stála poslanecké křeslo.

Nebyl totiž schopen vysvětlit, kde sehnal dva miliony na zálohu za továrnu. Byl podezřelý z praní špinavých peněz. Rigo tvrdil, že Kraus měl pro obchod zajistit peníze z úplatku z velké státní zakázky, která se stále odkládala. Týdeník Respekt tehdy napsal, že v pozadí mohl být nákup stíhaček Gripen. Policie to vyšetřovala, ale nakonec v této věci vyšetřování zastavila. (více zde)

Kraus dříve působil jako místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny nebo člen dozorčí rady Fondu národního majetku ČR. Nyní je předsedou Okresního výkonného výboru ČSSD v Semilech.

V tajné volbě zvolili sociální demokraté deset členů předsednictva, z toho tři ženy. Kromě Krause byli do předsednictva strany zvoleni předseda Senátu Milan Štěch, bývalá místopředsedkyně strany i Senátu Alena Gajdůšková. Dále Martin Tesařík, bývalý senátor za Olomouc a dříve i hejtman za Olomoucký kraj a primátor Olomouce, či poslanci Richard Dolejš, Jaroslav Foldyna, Jiří Petrů a Robin Böhnisch, podařilo se zjistit iDNES.cz ještě před oficiálním oznámením výsledků. Neprošel například exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

V nejvyšším orgánu ČSSD mezi sjezdy musí být zastoupeno 25 procent žen a 10 procent mladých lidí do 30 let. Proto musely být z deseti volených členů představenstva zvoleny tři ženy, až ve druhém kole prošla zastupitelka a bývalá starostka Vrbna pod Pradědem Helena Kudelová. V prvním prošla kromě Gajdůškové ještě zástupkyně karlovarského kraje Hana Hozmanová.

„Dovolba předsednictva byly tajné volby. Účastnilo se jich kolem stovky členů Ústředního výkonného výboru a podařilo se dosáhnout shody,“ komentoval výsledek tajné volby premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka. „Většina delegátů usoudila, že ta karanténa pro něj byla dostatečně dlouhá,“ řekl premiér iDNES.cz ke zvolení Krause.

„Úžasná parta, známe se více než patnáct let. Jsou to lidé, kterým můžu věřit,“ komentoval členy předsednictva, zvolené v tajné volbě, místopředseda strany Jan Birke. Návrat Krause do vysoké stranické funkce nevidí dramaticky. „Je to orgán, který má asi pětatřicet členů,“ zdůraznil Birke.

Předsednictvo strany s hlasem rozhodujícím tvoří podle stanov ČSSD předseda, místopředsedové, šéfové klubů ve Sněmovně, v Senátu a v Evropském parlamentu, nejvýše postavený člen vlády za ČSSD, po jednom zástupci každého kraje plus deset dalších členů volených Ústředním výkonným orgánem. Právě těchto deset lidí nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy v sobotu v pražském hotelu Olšanka volil.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Podvodníci měli vylákat od stovek lidí 280 milionů, stíhá je policie

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali stíhat dvojici údajných podvodníků, kteří podle...

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Najdete na iDNES.cz