Pražská zastupitelka Alexandra Udženija (vlevo) a starostka severočeských...

Pražská zastupitelka Alexandra Udženija (vlevo) a starostka severočeských Obrnic Drahomíra Miklošová | foto: koláž iDNES.cz

Do vedení ODS chtějí starostka integrující Romy i bojovnice s evidencí tržeb

  • 67
Proniknout do ryze „pánského klubu“, jímž je zatím vedení ODS, se o víkendu v Ostravě pokusí i dvě ženy. Starostka severočeských Obrnic Drahomíra Miklošová, která za integraci Romů získala i ocenění od Rady Evropy, a také pražská zastupitelka Alexandra Udženija, bojovnice proti hitu Andreje Babiše, elektronické evidenci tržeb.

„Ženy mají někdy přece jen odlišnější náhledy na problémy než muži, třeba v oblasti sociální politiky. Přece jen ženy jsou matkami a mají v celé řadě věcí reálnější pohled na běžný, každodenní život, problémy občanů. I tím, že jsem starostkou, že jsem v každodenním styku s veřejností a s jejími problémy, tak bych viděla svou roli v tom, že bych neustále připomínala starosti všedních, obyčejných lidí. Protože se stává, když se usadí politici ve vyšších patrech, tak ztrácejí přímý kontakt s realitou běžného života,“ řekla iDNES.cz Miklošová.

Je jednou ze šestice oficiálně nominovaných kandidátů na post jednoho ze čtyř řadových místopředsedů ODS, navrhl ji její Ústecký kraj. Jejími protikandidáty jsou současní lidé z vedení strany - starosta středočeské Líbeznice Martin Kupka, senátor Miloš Vystrčil, europoslanec Evžen Tošenovský a poslanec Martin Novotný. Nominaci z Libereckého kraje dostal také poslanec Adolf Beznoska.

Miklošová vede Obrnice nedaleko Mostu, kde téměř polovinu obyvatel tvoří Romové. Obci se dříve mnozí právě kvůli problémům s Romy vyhýbali. Ale obec pod vedením Miklošové zavedla systém veřejně prospěšných prací pro nezaměstnané, zakázala sestěhování sociálně slabších lidí do bytů skoupených realitními kancelářemi a zastavila privatizaci bytových domů. Za integraci Romů dostala starostka ocenění od Rady Evropy a před dvěma lety na podzim ji ve volbách lidé ocenili tím, že ODS v obci dostala přes 53 procent hlasů.

Na řešení problémů sociálně vyloučených lokalit by se ráda zaměřila i ve vedení ODS. „Tento problém začíná tížit daleko větší plochu České republiky, než tomu bylo dříve, kdy byl zasažen Ústecký a Moravskoslezský kraj. Určitě zkušenosti s touto integrací bych ráda využila a předala i do dalších lokalit. Velmi nerada bych ale těchto zkušeností využívala při integraci jiných obyvatel než občanů České republiky,“ zdůraznila Miklošová. Dala tak najevo, že přijímání uprchlíků není příliš nakloněna.

Rozčiluje mě socialismus, který se šíří, říká Udženija

Druhou ženou, která se pokusí dostat do zatím ryze pánského klubu, je pražská zastupitelka Alexandra Udženija. Bude to ale mít těžké. Zatímco předseda Petr Fiala nemá protikandidáta, na pozici prvního místopředsedy, který šéfovi „kryje záda“, je docela tlačenice. Na jedno místo jsou čtyři kandidáti - obhajuje europoslanec Jiří Zahradil a post zkusí získat i Kupka a Vystrčil.

Udženija je dlouhodobou ostrou kritičkou vládního hitu, který navrhl ministr financí Andrej Babiš - elektronické evidence tržeb. Možná i proto, že také dobře zná situaci v Chorvatsku, kde se Babiš inspiroval. Má totiž chorvatského manžela. Ona sama pochází z Bělehradu a je dcerou podnikatele Ranka Peciče, který měl blízko k exprezidentovi Václavu Klausovi.

„Hlavně živnostníci a malí a střední podnikatelé jsou skupina ohrožená touto vládou. A byli to vždy naši skalní voliči. Co se týče této voličské skupiny, chtěla bych se na ni znovu zaměřit. Rozčiluje mě socialismus, který se šíří. Myslím, že jsme všemi těmi regulacemi, zákazy a příkazy strašně omezováni. Je třeba říkat lidem, že až my budeme u vlády, budeme mít možnost, že to všechno změníme. Máme udělat jasný seznam toho, co zrušíme,“ řekla iDNES.cz Udženija.

V souboji se Zahradilem má jednu malou výhodu. Dostala totiž nominace v Praze právě na úkor současného prvního místopředsedy. „Určitou váhu to má,“ věří Udženija. Zahradil má ovšem nominace z Libereckého, Zlínského i Jihomoravského kraje. To z něj stále dělá papírového favorita, jako europoslanec v Bruselu je ale českým voličům trochu méně na očích.

Fiala: Máme úspěšné političky, je dobře, že dvě kandidují

Předseda ODS Fiala nehodlá dávat na kongresu v Ostravě delegátům doporučení, aby do vedení strany zvolili alespoň jednu ženu, což je v jiných parlamentních stranách běžné.

„Delegáti nepotřebují moje rady, koho volit do vedení, a já jim žádné dávat nebudu. Síla ODS je i v naší vnitřní demokracii. Nemáme kvóty, ale máme řadu úspěšných političek. Je dobře, že dvě z nich kandidují do vedení ODS. Je ale zcela na delegátech kongresu, koho zvolí. Důležité je, aby v celé ODS byly osobnosti, které budou dobře reprezentovat naši politiku. Věřím, že takové kongres vybere,“ napsal iDNES.cz v esemesce Fiala.

Udženija k tomu podotkla, že by ji ani netěšilo, kdyby ji měli delegáti volit jen proto, že je žena. „Já bych byla ráda, aby to nehrálo v rámci toho, co člověk přináší, roli. Kdyby roli hrálo jen to, že jsem žena, to bych velmi nerada. A myslím, že u nás v konzervativní ODS tomu tak není,“ řekla kandidátka na stranickou dvojku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video