Do Texasu přišli z Čermné a prosluli koláči. Výbuch jim změnil život

  7:56aktualizováno  7:56
Tragické události v americkém Westu se dotkly i tamní početné skupiny potomků vystěhovalců z Horní Čermné a dalších obcí na Orlickoústecku. Právě odtud se vydali před 160 lety do Ameriky a část z nich se usídlila právě v městečku West.

Koláče k českým přistěhovalcům v Texasu neodmyslitelně patří. Na festivalu Westfest se dokonce dělá ochutnávková soutěž. | foto: Westfest.com

"Je mi moc líto, co se tam stalo, mezi postiženými mohou být i mí vzdálení příbuzní. Vždycky jsem si říkal, že bych se někdy právě do těchto míst po stopách svých vzdálených předků podíval," řekl bývalý hornočermenský starosta Miroslav Šilar.

Rod Šilarů patří k velmi početným a jeho domácího srazu před pěti lety se zúčastnili i potomci Šilarů z Texasu.

V roce 1995 se sraz Šilarů uskutečnil právě v městečku West a spolu se svým již zemřelým otcem se ho zúčastnil také dnešní senátor Petr Šilar, který se dostal do povědomí hlavně snahou o zrušení letního času.

"Pamatuji se, že West je malé městečko, zeleně v něm moc není. Česká komunita tam drží pohromadě, vycházel tam i česky psaný časopis Hospodář, v češtině už poslední. Hodně se věnují práci ve spolcích a v kostelích Moravských bratrů," řekl Petr Šilar.

K městu v Texasu patří klasické koláče

A samozřejmě se tam setkal i s nejznámějším českým pokrmem, slavnými koláči, které lze koupit v mnoha pekárnách, na benzinkách nebo přímo v obchodech zaměřených na koláče.

Tragédie potomků někdejších příbuzných a sousedů senátora velmi zasáhla.

"Víme o sobě, občas si vyměňujeme e-maily, chodí mi jejich časopisy. Určitě se jim ozvu a zeptám se, jak velké škody výbuch české komunitě způsobil," řekl Petr Šilar.


Jeho otec pomáhal potomkům někdejších vystěhovalců sestavovat rodokmeny jejich rodin. Tím prvním organizátorem vystěhování byl Josef Lidumil Lešikar z vesničky Nepomuky u Horní Čermné.

Prvních 74 Čechů z této oblasti opustilo své domovy a vydalo se na cestu z nádraží v Ústí nad Orlicí a potom z přístavu v Hamburku v roce 1851. Cestu jich přežilo jen 38. Druhá velká skupina opustila Orlickoústecko o 23 měsíců později. Další velká skupina emigrantů zamířila do Texasu již hlavně z Valašska.

"V období občanské války bylo v Texasu již okolo sedmi set Čechů. Toto číslo vzrostlo během následujících let, kdy sčítání lidu ukazuje, že v Texasu žilo okolo 9 200 občanů, kteří se narodili v českých zemích, a roku 1910 se číslo zvýšilo na patnáct tisíc. Roku 1940 žilo na území Texasu 62 680 lidí, jejichž mateřským jazykem byla čeština," uvedla Nela Králová ve své práci o Češích v Texasu.

Češi zakládali spolky a dělali tlačenky

Podle ní byli čeští krajané v Texasu především velmi úzce spjati s rodinným společenstvím a fixovali se na půdu a zemědělství. Po založení osad začali rozvíjet kulturní život a prostřednictvím nejrůznějších spolků a sdružení udržovali českou kulturu stále v povědomí.

Vedle slavných koláčů zaujali okolí i klobásníky, tedy malými druhy párku uvnitř těsta, tlačenkou, jitrnicemi, buchtami i štrúdly. V Texasu je stále populární polka a i dnes je možné slyšet na nejrůznějších festivalech staré české písničky.

Na začátku všeho byl již zmíněný Josef Lidumil Lešikar, sečtělý krejčí, který si dopisoval i s Boženou Němcovou a jehož pamětní deska je umístěna na chaloupce č. 1 ve vesničce Nepomuky. Také jeho praprasynovce Miloše Lešikara tragické události ve Westu nenechaly klidným.

"Samozřejmě mě dění ve Westu zajímá, možná víc než jiné Čechy, i když přímo ve městě předky nemám. Dění v české komunitě jsem sledoval za života svého otce díky krajanským časopisům a nyní jen na dálku. Ale těší mě, že v Texasu je muzeum vystěhovalectví z celé Evropy a jeden z jeho hlavních exponátů je srub mého předka Josefa Lidumila Lešikara," řekl Miloš Lešikar.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Letecký den v Plasích láká na krásku chodící po křídlech letadla

Opravdovou chůzi po křídlech letadla přímo za letu předvede kráska ze Švýcarska.

Žena na křídlech letícího letadla nebo vystoupení české akrobatické letky, která předvede světově unikátní prvky. To...

Exministryni Marksovou Tominovou z ČSSD poslanci zvolili do Rady ČTK

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová byla v tajné volbě zvolena do Rady ČTK. Dostala 87...

Najdete na iDNES.cz