„Maturitní komanda“ objíždějí školy, do státní zkoušky zbývají dva měsíce

  7:43aktualizováno  7:43
Státní maturity odstartují za dva měsíce. Cermat, který zkoušku připravuje, se chystá objíždět kraje a těsně před startem ještě "nabrífovat" ředitele. V plánu má také zkontrolovat techniku na školách. Do regionů od ledna vyráží i dvacet ministerských úředníků, kteří už stihli navštívit všech 1 289 středních škol.

Studenti během maturitní generálky. (11.10. 2010) | foto: Michal ŠulaMF DNES

Maturita bude mít letos nově dvě části. Kromě školní (profilové) k ní přibude ještě takzvaná státní. Školní začíná v polovině dubna, 2. května na ní naváže státní. Maximálně 20. června pak studenti dostanou výsledky.

Na přelomu března a dubna vyrazí do terénu zaměstnanci Cermatu. "Chystáme semináře pro ředitele škol, kde si znovu všechno řekneme, objedeme všechny regiony. V návaznosti na to, až skončí semináře, zajedeme do všech škol a zkontrolujeme, jestli jsou v pořádku přístroje (školy musí maturitní testy a archy skenovat a posílat do Cermatu, kde se vyhodnotí; pozn. red.)," řekl iDNES.cz mluvčí Cermatu Petr Habáň.

Státní maturita v paragrafech

Ministerstvo školství se po podzimní generálce rozhodlo upravit vyhlášku, která upravuje průběh státních maturit. Učitelé upozorňovali na složitou administrativu při zadávání i vyhodnocování písemek, studenti zase na to, že během zkoušky nesmějí na záchod. S toaletou se nic měnit nebude, výjimku dostanou jen ti, kteří přinesou potvrzení, že mají zdravotní potíže. Mohou ale u zkoušky jíst a pít, což bylo původně zakázané. Jednodušší má být zadávání testů, učitelé už například nebudou muset po studentech vyžadovat před každou zkoušku občanský průkaz. Původně museli, i když studenta čtyři roky učili. 

Od ledna školy objíždí také dvacet úředníků z ministerstva školství. Do 28. ledna měli za úkol navštívit všechny školy, kde se letos maturuje. Odvezli si odtamtud vyplněné formuláře s odpověďmi na dotazy, jak jsou ředitelé spokojeni s organizací maturit, jak dobře jsou informovaní či jak se jim spolupracuje s Cermatem.

"Všechny formuláře s dotazy předáváme postupně Cermatu a oni na ně konkrétně odpovídají, každý den jich několik zpracují a odešlou na konkrétní adresu školy. Snažíme se odstraňovat i ty nejmenší skutečnosti, které by mohly být pro školu problémem," uvedla Zuzana Hálová z tiskového odboru ministerstva školství s tím, že akce je pro školy dobrovolná, není povinnost se s garantem scházet.

Zda budou garanti fungovat i během maturit, ministerstvo ještě neví.

"Já si myslím, že to je spíše služba pro ně, zjišťovali stav věci přímo v terénu, protože neměli úplný obraz. Pro nás návštěva neměla žádný význam. My jsme všechno, co jsme potřebovali řešit, řešili s Cermatem. Je tedy pravda, že jsme u generálky neměli žádný problém," řekl iDNES.cz ředitel Střední průmyslové školy stavební ve Vysokém Mýtě Pavel Vacek.

Jeho kolega z Českých Budějovic naopak nabídku konzultace s regionálním garantem uvítal. "Měli jsme dvě stránky A4 připomínek, všechno vyplývalo z naší zkušenosti z maturitní generálky. Dozvěděli jsme se, že to vše bude řešit maturitní vyhláška, jejíž novela vyjde v březnu (viz box)," uvedl ředitel Miroslav Chalupský z Gymnázia Česká, kam ministerský úředník zavítal před čtrnácti dny.

Studenti si ještě jednou zkusí maturitní testy nanečisto

Pokračují také finální přípravy na ostrý start, tisknou se testy a vychytávají nedostatky. Při generálce maturit, která se uskutečnila v říjnu, se špatně opravilo 12 tisíc testů. Podle Cermatu se ale typově jednalo o jednu chybu, která se opakovala na 12 tisících záznamových arších, kam učitelé špatně zapsali výsledky písemné práce. Cermat archy změnil tak, aby se učitelé už nespletli.

"Drobnosti byly doladěny a upraveny na základě stovek podnětů ze škol. Logistika a bezpečnostní ochrana prošly generální zkouškou na sto procent, to je rozhodně velký úspěch," míní ředitel Cermatu Pavel Zelený.

Po generálce, v níž neuspěla třetina studentů, se ministr školství Josef Dobeš zároveň rozhodl, že školy dostanou ještě jednu sadu testů, a to 1. března. Studenti si tak budou moci před ostrým startem nanečisto vyzkoušet test z českého jazyka, matematiky či angličtiny. 

"Poskytnu testy učitelům, které je rozdají v hodinách. Rozhodli jsme se, že testy oznámkují a budou součástí klasifikace," uvedl ředitel Obchodní akademie a hotelové školy v Havlíčkově Brodě Jiří Forman.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

V létě není krev. Zejména během prázdnin chybí více než polovina dárců

Krev

V létě se nedostává dárců krve, do optimálních počtů chybí zhruba sto tisíc dárců krve, a to především kvůli dovoleným....

Česko rozpálí tropická výheň. Mnohde bude 31 stupňů Celsia, ve středu k 35

Svítání nad Pražským hradem o horkém dni 26. června 2019

Většinu republiky rozpálí v těchto dnech tropická výheň. V úterý odpoledne teploty místy překonají 31 stupňů Celsia, od...

Roztálo sněhové pole Mapa republiky, o dva měsíce později než loni

Mapa republiky nad Modrým dolem se tvoří v prohlubni, kde se během zimy usazuje...

V Krkonoších v pondělí odtálo sněhové pole Mapa republiky nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory. Stalo se tak téměř...

Najdete na iDNES.cz